Článek
Na trati na předměstí Paříže, kde se vloni rozdělovaly olympijské medaile, se většinou bojovalo do posledních metrů, ale vymykaly se jízdy českého kajakáře Krejčího.
Ten totiž ve všech vyřazovacích soubojích soupeřům ujel krátce po seskoku ze startovní rampy a naprosto suverénně uháněl za vítězstvím.
„Napravil jsem si chuť po nepovedeném slalomu,“ kvitoval Krejčí, jenž v semifinále na kajaku inkasoval padesátisekundovou penalizaci. „A teď v krosu moje první finále v seniorské kategorii a já vyhrál, šílené,“ žasnul nový šampion.
V kvalifikaci kayakcrossu byl pátý, ale ve vyřazovacích jízdách, kde vypadla řada favoritů včetně tria loňských medailistů, neměl konkurenci. Ani ve finále. Nedal šanci svým sokům ho v některé z branek předjet, a když v cíli už slavil radostným gestem, jeho protivníci teprve bojovali o stříbro.
„Pro mě byla nejtěžší kvalifikační časovka, bylo důležité zajet dobrý čas a získat výhodnou startovní pozici pro rozjížďky. Byl velký rozdíl startovat z krajního místa, nebo z těch prostředních. Odstartoval jsem rychle, chytl jsem proud a dokázal soupeřům ujet,“ popisoval třiadvacetiletý Krejčí.

Olga Samková v kvalifikační jízdě kayakcrossu
Teprve devatenáctiletá Samková, která se poprvé dostala do seniorské reprezentace díky vítězně zvládnuté domácí nominaci v kayakcrossu, byla v kvalifikační časovce třináctá.
Vyřazovací částí ale procházela hladce až mezi nejlepší čtveřici. Ve finále jí nevyšel ideálně start, když odjely obě domácí kajakářky Camille Prigentová a Emma Vuittonová a Samková s odstupem bojovala o bronz s Britkou Nikitou Setchellovou.
Před svou soupeřku se jí povedlo dostat a slavila svoji první seniorskou medaili. „Nikita netrefila bránu, musela se vracet a já z toho těžila. Neskutečné, jsem strašně šťastná,“ zářila Samková, kterou po návratu do Česka čeká maturita.
To, že se jí v disciplíně plné kontaktních soubojů daří, ale už předvedla například před třemi lety, kdy se v Českých Budějovicích stala juniorskou evropskou šampionkou.
Ve čtvrtfinále skončila cesta Lucie Nesnídalové a Terezy Kneblové, Matyáš Novák vypadl v úvodní jízdě, Martin Rudorfer nepostoupil z kvalifikace.
Po zlatu Jiřího Prskavce a stříbru Gabriely Satkové na kajaku a zlatých hlídkách kajakářek a kanoistek tak Česko veze z prvního vrcholu sezony šest medailí.
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve Vaires-sur-Marne (Francie):
Muži:
Kayakcross - časovka:
1. De Coster (Belg.) 53,80
2. Madore -0,34
3. Renia (oba Fr.) -0,51
...
5. Krejčí -0,70
20. Novák -2,26
51. Rudorfer (všichni ČR) -1,76 (chyba 1. branka).
Kayakcross:
1. Krejčí (ČR)
2. Renia (Fr.),
3. Leaver (Brit.),
4. Leitner (Rak.),
...20. Novák (ČR) vyřazen v osmifinále.
Ženy:
Kayakcross - časovka:
1. Prigentová 58,10
2. Gugová (obě Fr.). -1,12
3. Woodsová (Brit.) -1,23
4. Kneblová -1,26
...
13. Samková -3,82
22. Nesnídalová (všechny ČR) -6,12
Kayakcross:
1. Prigentová
2. Vuittonová (obě Fr.)
3. Samková (ČR)
4. Setchellová (Brit.)
...10. Kneblová
16. Nesnídalová (obě ČR) - obě vyřazeny ve čtvrtfinále.