Hlavní obsah

Vodní slalomáři pojedou na OH v trikotu v národních barvách se zlatým rukávem

29. 3. 2021 10:34

Nečekaná novinka! Čeští vodní slalomáři pojedou na olympijských hrách v trikotu, který navrhla sedmnáctiletá Františka Rappová. Vítězný design "bundošprajdy" je v národních barvách se zlatým rukávem. Olympionici Tereza Fišerová, Kateřina Minařík Kudějová, Jiří Prskavec a Lukáš Rohan a umělecký ředitel soutěže Tomáš Rak, který rovněž závodí ve vodním slalomu, ho vybrali ze 153 návrhů v soutěži, do níž se zapojili čeští i zahraniční fanoušci.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Kajakář Jiří Prskavec oslavuje vítězství na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Na vítězném designu se všichni shodli. "To jsem upřímně nečekala, jelikož jich bylo opravdu hodně. Vítězný návrh má na sobě lva, což se mi moc líbí, a zároveň i detaily české vlajky. Spojuju si to s tím, že i když na místě nemůžou být diváci, budeme vědět, že jsou s námi a drží nám palce," uvedla kanoistka Fišerová v tiskové zprávě svazu.

Autorku vítězného návrhu přiměl k účast v soutěži starší bratr. "Ví totiž, že se dlouhodobě věnuji umění. Nejraději vytvářím keramické výrobky nebo pletu perské koberce, ale s designem sportovního oblečení jsem žádné zkušenosti neměla. Byla to pro mě velká výzva," řekla vítězka. Inspirovalo ji vítězné rozhození rukou kajakáře Prskavce po triumfu na MS 2015 v Londýně. "Představila jsem si, jak on nebo ostatní čeští olympionici ovládnou své disciplíny a radostně vztyčí zlatý rukáv, který je zároveň součástí české vlajky," popisovala.

Tenhle detail rozhodl. "Pro volbu vítězného návrhu hrála roli především troufalost v podobě zlatého rukávu, do kterého se nadchli všichni čtyři olympionici. Dále nás zaujala kombinace dobré viditelnosti designu z dálky a drobných trojúhelníčků v národních barvách patrných zblízka. Návrh byl rozpracován opravdu detailně, což jej odlišilo od většiny ostatních prací, které také nesly národní barvy," vysvětloval Rak.

Foto: Kanoe.cz, ČTK

Vítězný design olympijského trikotu pro vodní slalomáře. Autorkou vítězné práce je sedmnáctiletá Františka Rappová.Foto: Kanoe.cz, ČTK

Tento projekt vodních slalomářů ocenil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Dát fanouškům šanci vytvořit design oblečení, ve kterém budou sportovci soutěžit a reprezentovat svou zemi na olympijských hrách, to je něco výjimečného. Nedivím se, že o to byl takový zájem," řekl.

Olympijské závody vodních slalomářů začnou v Tokiu 25. července. "Teď už bude na nás, aby byl návrh v Tokiu vidět co nejvýš," poznamenal obhájce bronzu Prskavec.

Reklama

Sdílejte článek