Hlavní obsah

Souboj žen ohromil diváky, historický moment na vedení nestačil. Češka postoupila po pěti letech

První soutěžní program krasobruslařského světového šampionátu diváky v O2 areně nadchl. Ze sedaček je zvedl historicky první trojitý axel na českém území v podání Američanky Amber Glennové, prakticky bezchybné vystoupení vedoucí Japonky Kaori Sakamotové, ale i postup 19leté domácí reprezentantky Barbory Vránkové.

Foto: Petr David Josek, ČTK/AP

Japonka Kaori Sakamotová vyhrála krátký program mistrovství světa.

Článek

Trojnásobná mistryně světa Sakamotová se do Prahy přijela rozloučit s kariérou a ráda by zamávala divákům z nejvyššího stupně. O ten ji na loňském světovém šampionátu i na zimních olympijských hrách připravila Američanka Alysa Liuová, ale ta do Prahy nepřijela.

Pětadvacetiletá Japonka jela symbolicky na píseň Time to Say Goodbye od Andrey Bocelliho a Sarah Brightmanové a posbírala 79,31 bodu. „Je to pro mě výjimečná sezona, proto jsem si vybrala tuto píseň. Nemohla jsem si přát hezčí poslední krátký program, i když nebylo snadné jet po Amber,“ vyznala se. K radosti početné ekipy japonských fanoušků se o necelý bod za ní zařadila její krajanka Mone Čibová.

Dalších téměř šest bodů už ztrácí trojnásobná americká šampionka Glennová, která sice jako jediná zvládla trojitý axel, ale drobné chyby přišly v dalších prvcích. Ze čtvrté pozice bude v pátek útočit další Američanka, vicemistryně světa z roku 2024 Isabeau Levitová.

České krasobruslení bude mít v ženské kategorii ve volných jízdách na mistrovství světa zástupkyni po pěti letech, naposledy se to povedlo ve Stockholmu Elišce Březinové, která se v Praze při exhibici rozloučí s kariérou.

Vránková startovala jako úplně první, při dvojitém axelu dopadla na obě nohy, o další bod přišla kvůli překročení časového limitu pro krátký program. Ziskem 50,59 bodu zaostala krasobruslařka připravující se v Itálii za svým tři roky starým osobním rekordem o dva body.

Po ní ale ještě jelo dalších 32 krasobruslařek, a tak česká reprezentantka musela čekat, jestli porazí aspoň devět soupeřek a do volných jízd proklouzne.

„Úplně pečlivě jsem to nesledovala, jen jsem se vždycky koukla, že tahle jde za mě, ta taky. Ale myslela jsem si, že zůstanu první pod čarou a bude mě mrzet, že mě axel stál postup,“ přiznávala.

Když ale svou jízdu pokazila i mexická rodačka v norských barvách Mia Risa Gomezová, mohla se Vránková radovat. „Bylo to milé překvapení. Její jízdu jsem neviděla, až za mnou někdo přišel a říkal: ,Je to tam.‘ Tak jsem se ptala, jestli fakt jedu volnou a ještě to neskončilo, ale nebyly to nějaké obrovské emoce,“ přiznávala poslední postupující.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Krátký program Barbory Vránkové.

I v pátek v 18.00 vyrazí na led jako první ze všech krasobruslařek. „Nebude to nic nového, už jsem si to vyzkoušela,“ usmívá se. Volnou jízdu v letošní sezoně jezdí na hudbu z filmu Titanic a je ráda, že se předvede i podruhé svým blízkým.

„Na každý závod jsme dostali dva lístky, tak jsem si dělala legraci, že když jsem se kvalifikovala, tak jsem vyjela lístky i rodině, jen nevíme, jestli budou koukat na mě, nebo se k nim připojím. Ale jedna kamarádka hlásila, že kupovali lístky rovnou na volnou, protože mi věří, tak jsem jí poděkovala za důvěru,“ hlásila Vránková s úsměvem.

Mistrovství světa v krasobruslení v Praze:
Ženy - po krátkém programu:
1. Sakamotová 79,31
2. Čibová (obě Jap.) 78,45
3. Glennová 72,65
4. Levitová (obě USA) 72,16
5. Pinzarroneová (Belg.) 71,82
6. Gubanovová (Gruz.) 69,92
...24. VRÁNKOVÁ (ČR) 50,59 - postoupila do volných jízd.