Běžci na lyžích Jakš a Nováková bodovali ve Falunu

Falun

Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila 21. místo v závodu na 10 km volnou technikou ve Falunu a poprvé od Tour de Ski v Lenzerheide na začátku ledna bodovala ve Světovém poháru. Dva body získal Martin Jakš za 29. místo na volné patnáctce.

Martin Jakš při závodu ve Falunu.

Stejně jako v sobotu na pětikilometrové trati triumfovala Norka Therese Johaugová a připsala si čtrnácté vítězství v sezoně. Mužský závod ovládl v ve finiši Rus Sergej Usťugov a zaznamenal druhou výhru v kariéře.

Dvaadvacetiletá Nováková v závodě s hromadným startem ztratila na suverénku sezony Johaugovou 1:05,2 minuty. Do elitní třicítky se mladá česká reprezentantka vrátila po pěti závodech.

Sedminásobná mistryně světa Johaugová si dojela pro 39. vítězství v kariéře a vyhrála desátý z třinácti distančních závodů v sezoně. Stejně jako v sobotu ji na stupně vítězů doprovodily její reprezentační kolegyně - druhá byla s odstupem 8,8 sekundy Heidi Wengová, třetí dojela opět Astrid Jacobsenová.

Sedmadvacetiletá Johaugová se dalším vítězstvím přiblížila rekordu své slavné krajanky Marit Björgenové, která v sezoně 2011/2012 nasbírala celkem 17 prvenství. Johaugová suverénně míří za premiérovým ziskem velkého křišťálového glóbu i díky absenci Björgenové, která v prosinci porodila syna a věnuje se mateřským povinnostem.

Závod mužů se rozhodoval v hromadném finiši, v němž měl nejvíce sil Usťugov a dva roky po vítězství ve sprintu v Novém Městě na Moravě si připsal druhou individuální výhru v SP. Tři desetiny sekundy za třiadvacetiletým Rusem doběhl Ital Francesco de Fabiani, o další desetinu zpět byl lídr seriálu Martin Johnsrud Sundby z Norska. Jakš dokončil závod v druhé větší skupině 45,3 sekundy za vítězem.