Biatlonista Dostál díky 16. místu poprvé v sezóně bodoval

RUHPOLDING

Sedmatřicetiletý biatlonista Roman Dostál dosáhl poprvé v sezóně na body ve Světovém poháru. Šestnáctým místem ve sprintu na 10 km v Ruhpoldingu se postaral o sobotní nejlepší výsledek české pětice. Z vítězství se radoval trojnásobný olympijský vítěz Michael Greis, jenž v desátém závodě sezóny získal první triumf pro německé muže.

Český biatlonista Roman Dostál

Obhájce vítězství v SP Greis stejně jako Dostál ani jednou nechyboval na střelnici. Druhého v pořadí Maxima Čudova z Ruska, jenž musel na trestný okruh, porazil o dvacet sekund. Třetí doběhl s půlminutovou ztrátou jiný domácí závodník Alexander Wolf a korunoval nejlepší německý výsledek v sezoně.

Páté místo obsadil Nor Ole Einar Björndalen, a i když podruhé v sezóně skončil mimo stupně vítězů, s převahou si udržel vedení v SP.

Dostál zatím prožíval nepříliš úspěšnou sezónu

Mistr světa z individuálního závodu z roku 2005 Dostál zatím prožíval nepříliš úspěšnou sezónu, jeho nejlepším umístěním bylo 31. místo z úvodu sezóny. V sobotu profitoval z bezchybné střelby a solidního běhu, do nedělní stíhačky vyrazí 1:23,6 minuty po Greisovi.

V dešti na pomalém a těžkém sněhu vyšla Dostálovi taktika se stupňovaným tempem. "Nechtěl jsem, abych na trati někde 'vyhnil' a odnesla to střelba," řekl spolupracovníkovi ČTK biatlonista, jenž byl po první položce 35., po druhé 21. a v cíli 16. "Z toho mám radost. Na druhou stranu, předloni bych s nulou byl zřejmě ještě někde jinde - v desítce," povzdychl si český veterán.

Nejblíže dalším bodům byl Michal Šlesingr

Další čeští reprezentanti Dostálův bezchybný výkon nenapodobili a na body nedosáhli, nicméně měli by se objevit na startu v neděli. Nejblíže bodům byl Michal Šlesingr, nicméně dva trestné okruhy ho odsoudily ke 42. pozici. Tomáš Holubec, Ondřej Moravec a Zdeněk Vítek skončili v šesté desítce.

"Kluci jsou přemotivovaní. Chtějí překonat nezdary, ale přitom vrší chybu za chybou, jako dorostenci. Motivace jim ubírá na koncentraci. Teď věřím, že jim pomůže stíhačka k tomu, aby se znovu poprali se střelbou v závodním zatížení. Jinou cestu ven nevidím," řekl k potížím českých biatlonistů se střelbou trenér Vlastimil Vávra.

RUHPOLDING, výsledky - muži (10 km):
1. Greis (Něm.) 24:59,2 min. (0 tr. okruhů), 2. Čudov (Rus.) -19,8 (1), 3. Wolf -30,5 (1), 4. Graf (oba Něm.) -39,4 (0), 5. Björndalen (Nor.) -41,7 (1), 6. Hallenbarter (Švýc.) -45,0 (0), 7. Ferry (Švéd.) -45,8 (0), 8. Stephan -51,8 (0), 9. Rösch (oba Něm.) -1:05,0 (1), 10. Jarošenko (Rus.) -1:06,2 (2), ...16. Dostál -1:23,6, 42. Šlesingr -2:10,3 (2), 51. Holubec -2:24,8 (2), 52. Moravec -2:28,4 (4), 58. Vítek (všichni ČR) -2:39,9 (4).