Hlavní obsah

Boulařka Sudová má opět problémy s lyžařským svazem

10. 12. 2008 12:37

Problémy s reprezentačními smlouvami u lyžařů nekončí. Nikola Sudová, v loňské sezoně druhá žena v celkovém pořadí Světového poháru v jízdě v boulích, si stěžuje na nedostatečnou podporu Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Přestože sama podle svých slov ustoupila a dohodu již podepsala, týden před začátkem SP ji stále nemá v ruce kvůli odmítavému postoji vedení SLČR. Jedním z problémů je rozdílnost názorů na případné odměny za umístění v celkovém pořadí SP a v hodnocení disciplíny.

Foto: Jaroslav Hruška

Česká lyžařka v boulích Nikola Sudová v Mont Gabriel - ilustrační fotoFoto: Jaroslav Hruška

Článek

Sudová už nechtěla potíže řešit, proto vycouvala a smlouvu podepsala i přesto, že z ní nevyplývá, kdo jí zaplatí výdaje na závody Světového poháru a účast na mistrovství světa v japonském Inawaširu. "Letos nemám garantované vůbec nic," řekla ve středu novinářům Sudová. "Smlouvu jsem ještě neviděl a Sudová lže. Dostala minimálně půl miliónu," řekl ČTK předseda svazu lyžařů Lukáš Sobotka. Lyžařka však nesouhlasí. "Nedostala a konto ve švýcarské bance taky nemám," uvedla s útrpným úsměvem.

Sudová se pře se svazem už několik let. V sezóně 2005/06 rovněž nedostala zaplaceno za výdaje při cestování na závody a došlo dokonce na soud, který se táhne dodnes. Minulý měsíc Sudová první kolo vyhrála, ale svaz se odvolal a spor se povleče. Potíže se smlouvou měla už několik sezón po sobě. "Jde hlavně o princip. Naštěstí mám dost sponzorů a sezónu mám zajištěnou," řekla členka týmu Kateřiny Neumannové. "Závodníci se dokonce skládají na trenéra, který podle regulí mezinárodní federace musí na závodech být," uvedla svěřenkyně Radka Herota.

Odměny Sudová nedostala proto, že svaz vypisuje "prize money" pouze za celkové pořadí Světového poháru v akrobatických disciplínách, kterými jsou vedle boulí také akrobatické skoky, skikros a U-rampa. "Jsou to naprosto neslučitelné disciplíny, není člověk, který by dělal dvě," upozornila Sudová. "Záhrobská také nedostala odměny za slalom, ale za celkové pořadí ve Světovém poháru," argumentoval Sobotka.

Prezident SLČR prohlásil, že když Sudová vyúčtuje náklady na cesty po závodech, dostane všechno proplaceno. "Peněz na to je dost," ujistil. "Tak přesně o tomhle je spor za sezónu 2005. Předložila jsem účty a nedostala nic," reagovala Sudová. Tehdy se jednalo zhruba o 230.000 korun. "Nevím, jestli také letos to budu řešit soudně, doufala jsem, že se dohodneme. Ale odjíždím na závody a nechci to řešit později," prohlásila Sudová, kterou čeká první závod příští čtvrtek ve francouzském Meribelu.

Sezona akrobatické lyžařky včetně nákladů na realizační tým, v němž jsou vedle trenéra také fyzioterapeut, specialista na výživu i biochemik, stojí zhruba tři miliony korun. "Máme naštěstí dost sponzorů, hodně mi přispívá i Dukla Praha, jen od svazu už rok a půl ani koruna," uvedla boulařka. "Já za to nemůžu, že na úseku akrobatických lyžařů to nefunguje. Loni Nikola také neměla žádnou smlouvu," komentoval to Sobotka.

Myšlenky reprezentovat jinou zemi měla Sudová před pár lety, ty ji už ale opustily. "Není to možné," upozornila Sudová na skutečnost, že už reprezentovala Českou republiku na mistrovství světa a olympijských hrách, tudíž by podle lyžařských pravidel na tyto závody pod jinou vlajkou už nemohla. "A mým cílem je Vancouver," dodala směrem k hrám příští zimní sezonu.

Reklama

Sdílejte článek