Cologna vzal Northugovi vedení v Tour de Ski, Bauer si polepšil a je šestý

PRAHA/TOBLACH

Švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna se v úterý probojoval do čela Tour de Ski, na níž obhajuje loňské prvenství. K sesazení norského závodníka Pettera Northuga mu stačilo třetí místo v úterní páté etapě v italském Toblachu, kde netradiční pětikilometrový závod klasickou technikou s intervalovým startem vyhrál třetí muž průběžného pořadí Rus Alexander Legkov. Lukáš Bauer obsadil čtvrtou příčku a celkově se posunul na šesté místo.

Švýcarský lyžař Dario Cologna

Bauer měl na necelých dvou kilometrech desátý mezičas, v druhé polovině trati ale dokázal zrychlit a v cíli byl ve stále pokračujícím závodu jako druhý s odstupem necelých dvou sekund na Nora Eldara Rönninga. Na trati však v té době stále bojovali Cologna s Northugem a především Legkov, který mohutným finišem projel cílem o 1,7 sekundy rychleji než Rönning.

Šance české jedničky na pět bonusových sekund za třetí místo vzal Cologna, který nakonec finišoval o 1,5 sekundy před Bauerem. Až dvanáctý čas zajel dosavadní lídr pořadí Northug, jenž proťal fotobuňku se ztrátou bezmála 14 sekund na Legkova. Propadák dne předvedl Švéd Marcus Hellner, který obsadil až 48. místo a v celkovém pořadí se propadl na desátou pozici.

"Na třetí místo bohužel chybělo pár vteřin, což by byly bonusové sekundy. Musím ale pochválit servisní tým, který poměrně dlouho dopředu rozhodl, že pojedeme na mikrokontaktech. Já jsem si před závodem stěžoval Fousovi (Vít Fousek, Bauerův servisman), že lyže tolik nejedou z kopce, on mě ale uklidnil a dotlačil k tomu, abych si je vzal. A bylo vidět, jak jsem se po dvou kilometrech srovnal a začal výrazně stahovat. Být čtvrtý s malou ztrátou je výborný výsledek," komentoval Bauer úterní závod na svém webu.

Bauer by rád poprvé zvládl kvalifikaci sprintu

Northuga zdržení stálo průběžné vedení, které převzal Cologna s náskokem patnácti sekund. Třetí zůstal Legkov, na nějž šestý Bauer ztrácí 56 sekund. "Legkov bude v boji o třetí příčku největší rival. Uvidíme, jak zítřejší sprint. Loni mi chyběl k postupu krůček. Rád bych poprvé v kariéře kvalifikací prošel. Musím bojovat. Umístění do třetího místa je ale pořád reálné," věří Bauer. Martin Jakš obsadil 19. místo a celkově zůstal osmnáctý, Jiří Magál byl šestašedesátý a v průběžném pořadí si i tak polepšil o čtyři pozice na 53. příčku.

Ženy měly na programu závod na 3,3 km a na trati se podle očekávání odehrál další souboj mezi vedoucí Justynou Kowalczykovou a Marit Björgenovou. Z vítězství se stejně jako v nedělním skiatlonu v Oberstdorfu radovala Björgenová, jíž se tak opět podařilo snižít náskok polské soupeřky, jež na Tour útočí na třetí triumf v řadě. Norská závodnice v Toblachu ubrala z manka 3,9 sekundy a v průběžném pořadí ztrácí 17,7 sekundy.

Eva Nývltová obsadila 28. místo a celkově je sedmadvacátá, Ivana Janečková dojela padesátá a v průběžném pořadí je 54.

Ve středu Tour pokračuje v Toblachu sprintem volnou technikou.