Janatová doběhla na SP v Lillehammeru třináctá, Novák byl čtrnáctý

Běžkyně na lyžích Kateřina Janatová obsadila na Světovém poháru v Lillehammeru 13. místo v závodě na deset kilometrů volnou technikou. Jen o příčku hůře skončil mezi muži na stejné trati Michal Novák. Další česká reprezentantka Tereza Beranová bodovala na 41. místě. Závod žen vyhrála Američanka Jessie Digginsová, mužům v Norsku dominovali domácí běžci v čele s Iverem Andersenem.

Kateřina Janatová si v Lillehammeru vyrovnala maximum v distančních závodech.

Janatová za Digginsovou zaostala o 41,5 sekundy, Beranová ztratila 2:19 minuty. Lepší z českých závodnic dnes zahajovala sezonu, protože úvodní závody v Ruce vynechala. Byla nadšená. "Dneska to za mě bylo skvělé. Cítila jsem se moc dobře," pochvalovala si v nahrávce pro média.

Pomohlo jí, že se ve druhém a třetím kole držela Švédky Fridy Karlssonové, která skončila osmá. "Trošku jsem za ní šetřila síly a pak jsem mohla udělat ještě lepší závěr. Poslední kilometr jsem začala finišovat a získala jsem několik pozic. Vyrovnala jsem si maximum v distančním závodě, takže jsem moc ráda," ocenila Janatová, jenž byla třináctá ve stejné disciplíně předloni v Novém Městě.

Druhé místo za vítěznou Američankou vybojovala s odstupem 3,8 sekundy Němka Katharina Hennigová. Třetí skončila Heidi Wengová z Norska, která ztratila 15,4 sekundy.

Vedení v průběžném pořadí seriálu SP se ujala Tiril Udnes Wengová. Norka doběhla před domácím publikem sedmá a o tři body v hodnocení předstihla dnes osmou Fridu Karlssonovou ze Švédska.

Domácí reprezentanti obsadili v první desítce devět míst, jejich nadvládu narušil jen na čtvrtém místě Brit Andrew Musgrave. Dvaadvacetiletý Andersen proměnil ve vítězství svůj druhý start v SP, druhého Didrika Tönsetha porazil o 2,8 sekundy. Třetí skončil Hans Christer Holund.

Novák na vítěze ztratil 32,4 sekundy a o místo vylepšil své maximum v této sezoně. V průběžném hodnocení seriálu udržel 11. příčku.

Dosavadní lídr Světového poháru Johannes Hösflot Klaebo, jenž vyhrál všechny tři závody úvodní zastávky ve finské Ruce, do závodu nenastoupil a přišel o žlutý dres. V čele průběžného pořadí ho vystřídal dnes šestý krajan Paal Golberg.