Nilssonová o setinu vydřela historický švédský triumf ve Falunu

28. 1. 2017 15:13

Na Světovém poháru v běhu na lyžích ve švédském Falunu poprvé triumfovala domácí závodnice. Zasloužila se o tom Stina Nilssonová, která v dějišti předloňského mistrovství světa vyhrála sobotní sprint volnou technikou. Mezi muži zvítězil Ital Federico Pellegrino v mimořádně vyrovnaném finále, v němž se první čtyři lyžaři vměstnali do půl sekundy. Jediná česká účastnice Petra Nováková neprošla kvalifikací.

Vítězný úsměv Stiny Nilssonové (uprostřed) po sprintu ve Falunu.Foto: Tt News Agency, Reuters

Ve Falunu se koná Světový pohár od roku 1982, ale ještě žádná švédská běžkyně zde nedokázala zvítězit. Povedlo se to až Nilssonové, která o jedinou setinu sekundy porazila ve fotofiniši Norku Maiken Caspersen Fallaovou, suverénně vedoucí ženu hodnocení sprintu SP. Pro třiadvacetiletou Švédku to bylo deváté prvenství ve Světovém poháru, z toho šesté ve sprintu a šesté v této sezóně.

Na třetím místě doběhla vedoucí žena seriálu Norka Heidi Wengová a mírně zvýšila náskok před Finkou Kristou Pärmäkoskiovou, která skončila hned za ní.

Také Pellegrino si zajistil devátý triumf v závodě Světového poháru. Šestadvacetiletý Ital má všechny úspěchy ze sprintu. V těsném finiši o šest setin předčil Emila Iversena, třetí byl další Nor Sindre Björnestad Skar. Pellegrino se na šestý pokus dočkal prvního vítězství ve sprintu v sezoně a ujal se vedení v hodnocení disciplíny.