Novák doběhl ve Falunu patnáctý, Razýmová byla osmnáctá

Falun

Lyžař Michal Novák doběhl patnáctý v závodu na 15 km klasicky s hromadným startem ve Falunu. Navzdory pádu zvítězil lídr Světového poháru Rus Alexandr Bolšunov, který ve finiši odrazil útok norské dvojice Johannes Hösflot Klaebo, Paal Golberg. V ženském závodě na 10 kilometrů klasicky Kateřina Razýmová nenavázala na páteční deváté místo z volné desítky a skončila osmnáctá. Vyhrála domácí Linn Svahnová. Favorizovaná Norka Therese Johaugová skončila třetí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Rus Alexandr Bolšunov vyhrál závod na 15 km klasickyVideo: sntv

Novák se ve slunečném, ale mrazivém počasí udržel v početné vedoucí skupině a cílem proběhl se ztrátou necelých jedenácti sekund na Bolšunova. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant zaznamenal druhý nejlepší výsledek v distančním závodě po předloňské 14. příčce na volné patnáctce právě ve Falunu. V této sezoně je jeho maximem deváté místo v novoročním sprintu ve Val Müstair.

Novákovi vyhovovalo tempo vedoucí skupiny. "Náročné to ale bylo v tom, že jsme jeli ve velké skupině, takže jsem občas někde zůstal stát zablokovaný a mohl jen čekat, než se zase rozjedeme," uvedl v tiskové zprávě svazu. V teplotách klesajících až na minus 12 stupňů Celsia byl sníh zmrzlý a rychlý. "Proto byly dnes hodně bláznivé sjezdy. Stopa naopak byla docela mělká, takže z ní lyže občas vyletěla ven. Proto tam bylo i dost pádů," popisoval Novák.

Linn Svahnová vyhrála závod na 10 km

Litoval, že závěr nezajel lépe. "Před ním jsem se v kopci zavařil. Ale celkově jsem s 15. místem i se ztrátou spokojen," dodal Novák. Ve švédském středisku nezasáhl do pátečního závodu na 15 km volně, protože kvůli administrativním komplikacím na letišti spojeným s opatřeními proti covidu-19 dorazil do Falunu až večer před závodem.

Bolšunov sice kolem desátého kilometru spolu s několika dalšími soupeři upadl, ale ztrátu smazal a v závěru za sebou nechal čtveřici norských lyžařů. Osmým triumfem v sezoně si vítěz Tour de Ski ještě více upevnil suverénní náskok v čele Světového poháru. Ve Falunu vyhrál i v pátek.

V ženském závodě se Razýmová neudržela ve vedoucí skupině a od prvního kola se pohybovala na rozhraní druhé a třetí desítky. Na vítěznou Svahnovou ztratila přes 38 sekund.

Tempo se od začátku snažila diktovat Johaugová, která v pátek poprvé po téměř pěti letech nevyhrála distanční závod volnou technikou. Norská hvězda ale nedokázala soupeřkám ujet a ve finiši nestačila. Vedle Svahnové ji předjela i Ruska Julia Stupaková a jen s vypětím všech sil uhájila Johaugová třetí místo před dotírající Němkou Katharinou Hennigovou. I tak to pro ni bylo nejhorší umístění v distančním závodě od loňské Tour de Ski, kde rovněž při klasické desítce s hromadným startem skončila čtvrtá.