Sdruženář Portyk se na SP v Ruce po vydařeném skoku propadl, závod ovládli Němci

Sdruženář Tomáš Portyk se na Světovém poháru v Ruce po vydařeném skoku v běžecké části propadl, na 28. místě ale opět jako jediný z Čechů bodoval. Druhý závod olympijské sezony ovládli Němci, z premiérového vítězství v kariéře se překvapivě radoval už po skoku vedoucí Terence Weber před zkušenými krajany Ericem Frenzelem a Vinzenzem Geigerem.

Sdruženář Tomáš Portyk.

Pětadvacetiletý Portyk skočil v dopolední skokanské části 133 metrů a do běhu na 10 kilometrů odstartoval z devátého místa s odstupem 32 sekund na prvního Webera (136,5). Na trati ale český reprezentant, jehož v přípravě trápily zdravotní problémy, se soupeři nedokázal držet krok a do cíle dojel se ztrátou 1:59,7 minuty. Oproti úvodnímu pátečnímu závodu, v němž byla běžecká část jen poloviční, si o jedno místo pohoršil.

Jan Vytrval obsadil 36. místo, které mu patřilo už po skoku. Na Webera ztratil 3:30,8 minuty. Ondřej Pažout si v běhu o jednu příčku pohoršil a skončil čtyřiačtyřicátý.

Už po kvalifikačním skoku byl ze hry hlavní favorit Jarl Magnus Riiber. Norský obhájce celkového prvenství v seriálu, jenž suverénně ovládl i páteční závod, byl diskvalifikován kvůli nevyhovující kombinéze a do soutěže nemohl zasáhnout.

Weber v těsném závěru běžecké části uhájil první místo před krajany, kteří startovali ze šestého a sedmého místa. Trojnásobného olympijského vítěze Frenzela porazil o 1,2 sekundy, Geiger byl třetí o 2,3 sekundy. Díky vítězství se ujal vedení v celkovém pořadí a ze žlutého dresu lídra vysvlékl trojnásobného šampiona SP Riibera.