Shiffrinová suverénně vyhrála slalom SP v Aare a má další malý glóbus

Mikaela Shiffrinová poosmé získala ve Světovém poháru malý křišťálový glóbus za slalom. Americká hvězda v Aare zvítězila s velkým náskokem 1,24 sekundy před Zrinkou Ljutičovou z Chorvatska, ve Švédsku přitom startovala po šestitýdenní pauze zaviněné zraněním. Česká lyžařka Martina Dubovská skončila patnáctá, Adriana Jelínková se do cíle úvodního kola nedostala.

Mikaela Shiffrinová

Dvojnásobná olympijská vítězka Shiffrinová si zranila koleno 26. ledna po těžkém pádu ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo. V Aare po úvodním kole vedla o dvě setiny sekundy před Švýcarkou Michelle Gisinovou, druhou jízdu potom ovládla s mnohem větší převahou a mohla se radovat z 96. výhry v SP.

„Je to tak krásný pocit dnes znovu jet a vyhrát. Znovu cítit ten stres a všechny emoce, které s ním souvisejí. Jsem na sebe a celý svůj tým velmi hrdá,“ citovala dojatou vítězku agentura AFP.

Druhá v celkovém pořadí nejtechničtější disciplíny zůstala Slovenka Petra Vlhová, pro kterou kvůli operaci kolena skončila sezona předčasně. Jedinou konkurentkou Shiffrinové v boji o slalomářský glóbus byla Němka Lena Dürrová, jejíž ztráta ale po čtvrtém místě narostla na nedostižných 238 bodů. Třetí byla v Aare Gisinová.

Dubovská těsně zaostala za nejlepším umístěním v sezoně, dosud skončila dvakrát čtrnáctá.

Shiffrinová poprvé ovládla slalom SP už před jedenácti roky, další triumfy pak přidala v letech 2014-15, 2017-19 a loni. Z dalších disciplín má ještě tři malé glóby a k tomu pět velkých za celkové prvenství v SP. To letos neobhájí, i když čtyři závody před koncem ztrácí na vedoucí Švýcarku Laru Gutovou-Behramiovou 345 bodů a teoreticky by ji předstihnout mohla.

Po Aare mají lyžařky ve Světovém poháru už jen dva závodní víkendy na finále v rakouském Saalbachu. Tam je na 16. a 17. března naplánovaný víkend technických disciplín následovaný týdnem věnovaným sjezdu a superobřímu slalomu. A v rychlostních závodech už Shiffrinová startovat nehodlá. „Nepojedu ani jeden z nich. Ráda bych bojovala o celkové prvenství, ale musím se smířit s tím, kde tuto sezonu jsem. Nebude to možné,“ potvrdila osmadvacetiletá Američanka.