Sprinty ve Val di Fiemme ovládli Švédové, Novák byl dvaadvacátý

9. 1. 2021 16:01

Sprinty klasickou technikou v předposlední sedmé etapě Tour de Ski ve Val di Fiemme ovládli švédští běžci na lyžích, vyhráli Oskar Svensson a Linn Svahnová před dvojicí krajanek. Do vyřazovacích bojů postoupili tři čeští reprezentanti a vypadli v čtvrtfinále. Michal Novák obsadil 22. místo, Kateřina Razýmová s Kateřinou Janatovou se seřadily na 26. a 27. pozici.

Sprinty ve Val di Fiemme ovládli Švédové, Novák byl dvaadvacátý.Foto: Alessandro Trovati, ČTK/AP

V čele průběžného pořadí před finále na Alpe Cermis zůstali Rus Alexandr Bolšunov a Američanka Jessie Diggisová. Bolšunov, jenž v páteční klasické patnáctce vyrovnal pátou vyhranou etapou Tour za sebou rekord krajana Sergeje Usťugova ze sezony 2016/17, dnes skončil třetí. Digginsová byla desátá.

Bolšunov vyrazí v neděli do obávaného závěrečného stoupání s obřím náskokem 3:22 minuty před Francouzem Mauricem Manificatem. Novák je průběžně čtyřiadvacátý. Digginsová je v čele o 54 sekund před Ruskou Julií Stupakovou. Největší česká naděje v celkovém pořadí Razýmová si mírně pohoršila na 16. pozici, ale ztrácí jen dvanáct sekund na 13. místo.

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová.Foto: ČR lyžařů Svaz, ČTK

Pětadvacetiletý Svensson zaznamenal výhrou největší úspěch kariéry, dosud nebyl ve Světovém poháru ani na stupních vítězů. Na pódium ho doprovodili Rusové Gleb Retivych a Bolšunov. Vítěz zahajovacího novoročního sprintu ve Val Müstair Federico Pellegrino z Itálie skončil čtvrtý.

Svahnová, Maja Dahlqvistová a Emma Ribomová se dnes postaraly o to, že Švédsko jako druhá země v historii obsadila ve sprintu Tour de Ski stupně vítězů. Předtím se to v roce 2015 podařilo Norkám, které letos miniseriál kvůli koronaviru vynechaly. Jednadvacetiletá Svahnová navázala na vítězství z úvodních dvou etap Tour a celkově v sezoně vyhrála počtvrté.

Úspěch sprinterek švédské výpravě alespoň částečně vynahradil zklamání z nuceného odstoupení Fridy Karlssonové. Třetí žena průběžného pořadí se v úterý bolestivě uhodila při kuriózní nehodě na pokoji, když jí při shybech na hrazdě praskly rámy dveří. V bolestech Karlssonová absolvovala ještě dvě etapy, ale dnes už nenastoupila.