Hlavní obsah

Suverénní Johaugová má skiatlonový hattrick. Razýmová na dobrém 14. místě

27. 2. 2021 12:35Aktualizováno 27. 2. 2021 12:49

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová dojela čtrnáctá ve skiatlonu na mistrovství světa v Oberstdorfu a dosáhla na svůj nejlepší výsledek na šampionátu v kariéře. Podle očekávání suverénně triumfovala favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Foto: Matthias Schrader, ČTK/AP

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová během skiatlonu na mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu.

Článek

Johaugovou nezastavil ani pád v závěru prvního okruhu a zvítězila o půl minuty před Švédkami Fridou Karlssonovou a Ebbou Anderssonovou. Další česká zástupkyně Petra Nováková dokončila závod na 31. místě.

Razýmová závod rozjela velmi dobře v klasice a po první části přijela do boxů osmá s odstupem 26 vteřin na čelo. V bruslení si o šest míst pohoršila a cílem projela s odstupem 1:55,6 minuty za Johaugovou.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu.

"S odstupem času budu asi závod hodnotit pozitivně, ale teď spokojená příliš nejsem. Vzhledem k průběhu závodu jsem totiž mířila výš. Ta nespokojenost pramení z toho, že mě na desátém kilometru začaly brát křeče do rukou, o které jsem se nemohla pořádně opřít, a začala jsem rychle ztrácet pozice. Jinak bych mohla bojovat o desítku," řekla Razýmová v tiskové zprávě.

Devětadvacetiletá Razýmová startuje na třetím mistrovství světa a dosud nejlépe byla před čtyřmi lety v Lahti dvakrát šestadvacátá. Jejím hlavním závodem v Oberstdorfu má být volná desítka, která se jede v úterý.

Johaugová podle tradice začala od prvních metrů zostra a pole rychle natáhla. V závěru prvního klasického okruhu se jí držely Švédky Karlssonová s Anderssonovou. Karlssonová pak udělala chybu, srazila se s Johaugovou a obě spadly. Norka ale rychle vstala a čela se udržela, zatímco Švédka zlomila hůl a propadla se.

Klasiku dokončily v čele Johaugová s Anderssonovou, Norka přezula lyže rychleji a náskok ve volné technice už jen navyšovala. Karlssonová v bruslení dojela krajanku Anderssonovou a stříbro získala ve finiši.

Dvaatřicetiletá Johaugová si dojela pro osmý individuální titul mistryně světa, třetí ve skiatlonu a celkově se štafetami jedenáctý. Více zlatých medailí získaly v ženských závodech na MS jen její krajanka Marit Björgenová (18) a Ruska Jelena Vjalbeová (14).

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu (Německo):
Běh na lyžích - skiatlon:
Ženy (15 km):
1. Johaugová (Nor.) 38:35,5
2. Karlssonová -30,0
3. Anderssonová (obě Švéd.) -30,2
4. Stadloberová (Rak.) -1:11,4
5. Kallaová (Švéd.) -1:12,1
6. Fossesholmová (Nor.) -1:15,6
7. Claudelová (Fr.) -1:22,7
8. Sorinová (Rus.) -1:23,3
9. H. Wengová (Nor.) -1:25,5
10. Kirpičenková (Rus.) -1:30,0
...14. Razýmová -1:55,6
31. Nováková (obě ČR) -4:22,9

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.

Nejnovější články