Znojmo - Most 3:0Znojmo porazilo Most a slaví premiérový postup do první ligy

Znojmo

Fotbalisté Znojma poprvé ve své historii postoupili do první ligy. Jihomoravané v sobotním utkání 29. kola druhé ligy porazili doma Most 3:0 a dvě kola před koncem soutěže mají jistotu, že neskončí v tabulce hůře než druzí. Znojemští však zatím nevědí, kde budou nejvyšší soutěž hrát, neboť jejich stadión nesplňuje prvoligové parametry.

Znojmu stačila k definitivě postupu i remíza, tým trenéra Leoše Kalvody se ale v posledním domácím utkání sezóny rozloučil s fanoušky vítězstvím. Most bojující o záchranu favoritovi vzdoroval celou první půli a ve 33. minutě měl dokonce blízko k vedoucí trefě. Domácího gólmana Hrubého zachránila po standardní situaci branková konstrukce.

Do druhé půle vstoupilo Znojmo mnohem aktivněji a brzy se dočkalo odměny v podobě vítězného gólu. V 52. minutě se po centru prosadil hlavou Heinz a připsal si osmý gól v desátém utkání za Znojmo.

Domácí se uklidnili a za dvanáct minut přidali druhý gól. Po Heinzově centru přiťukl Mudra míč k Lackovi a ten překonal Belaně. Stejný hráč pak v 86. minutě svým druhým zásahem v utkání zpečetil znojemský postup a po závěrečném hvizdu mohl se spoluhráči začít s oslavami.

Znojemští nyní musejí vyřešit hlavně to, kde první ligu hrát. Jejich stadion totiž nesplňuje podmínky pro nejvyšší soutěž a Ligové shromáždění zamítlo žádost klubu o udělení výjimky. Znojmo ale o výjimku požádalo znovu.

V neděli si mohou zajistit postup do první ligy také Bohemians Praha 1905. "Klokanům" k tomu stačí doma proti HFK Olomouc uhrát bod, neboť třetí Sokolov dnes prohrál v Karviné 0:1.

Zatímco Most si trochu zkomplikoval cestu za udržením, záchranu si naopak definitivně pojistily hned tři týmy. Táborsko se udrželo díky výhře 3:1 nad Žižkovem, Vlašimi i Bohemians Praha stačil bod po vzájemné remíze 2:2. Střížkovský celek potvrdil pověst remízového "krále", když v 28 zápasech dosáhl už na šestnáctý nerozhodný výsledek.

29. kolo druhé fotbalové ligy:
1. SC Znojmo - Baník Most 3:0 (0:0)
Branky: 64. a 86. Lacko, 52. Heinz. Rozhodčí: K. Hrubeš - Pelikán, Pilný. ŽK: Mudra, Buchta, Hříbek - Novotný, Procházka, Ibragimov, Klavík. Diváci: 1215.
Znojmo: Hrubý - Hříbek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Buchta, Lacko - Helísek, Nepožitek (83. Ševčík), Cihlář (74. Okleštěk) - Heinz (87. Švarc). Trenér: Kalvoda.
Most: Belaň - Novotný, Lafrance, Žižka, Řehák - Vojta, Procházka, Kotlan (80. Pilař), Rosendo (61. Musiol), Ibragimov (57. Šraga) - Klavík. Trenér: Busta.
Karviná - Sokolov 1:0 (1:0)
Branka: 27. Ciku. Rozhodčí: Mikel - Pochylý, Arnošt. ŽK: J. Hoffmann, Mikula - Vrtělka, Šamánek, M. Hoffmann. Diváci: 1051.
Karviná: Paleček - J. Hoffmann, Mikula, Cverna, Knötig - Fiala (87. Fischer), Vaněk, Hottek, Limanovský (90. Puškáč) - Ciku, Legierski (66. Besta). Trenér: Mazura.
Sokolov: Bertelman - Blažek, Vondráček, Hošek, Dřížďal - Vrtělka, Čada - Vaněček (64. M. Hoffmann), Dvořák, Hrubý (50. Machek) - Šamánek. Trenér: Jindra.
Vlašim - Bohemians Praha 2:2 (1:1)
Branky: 7. Wojnar, 87. Krmpotič - 44. vlastní Petrů, 70. Šenkeřík. Rozhodčí: Bílek - Marek, Machálek. ŽK: Penc, Grznár, Macháček. Diváci: 390.
Vlašim: Toma - Vebr, Petrů, Krmpotič, Sus - Křeček - Janda (72. Jeřábek), Wojnar (86. Kucalas), Putz, Kocourek - Jícha (61. Matějka). Trenér: Horňák.
Bohemians: Krbeček - Macháček, Penc, Bohata, Laštovka - Hájek (63. Grznár), Demeter, Grussmann, Očovan - Šenkeřík (89. Smrž), Kuzmanovič (80. Smola). Trenér: Sazima.
Zlín - Pardubice 2:1 (2:0)
Branky: 20. Poznar, 40. Dobeš - 60. Pospíšil. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Trávníček. ŽK: Kubica - Hodas, Kudrna. Diváci: 741.
Zlín: Kořínek - Pazdera, Malý, Kubica, B. Červenka - Železník (78. Bartolomeu), Elšík, Dobeš, Hruška (70. Hruška) - Poznar (82. Holík), Malcharek. Trenér: Kalivoda.
Pardubice: Shejbal - Hundák (55. Fusek), Tischler, Vencl, Přibyl - Němeček (46. Kudrna), Jeřábek, Pospíšil, Norek - Hodas (72. Rešetár), Petrus. Trenér: Svědík.
Opava - Ústí nad Labem 1:2 (0:1)
Branky: 73. Wirth - 29. Peterka, 55. Hanich. Rozhodčí: Houdek - Kříž, Vlasjuk. ŽK: Kostelný, Prokeš, Wirth - Benčík, Hovorka, Hrošovský. Diváci: 1080.
Opava: Hampel - Hrabina, Kostelný (37. Wirth), Štrbák, Šrom - Metelka - Partyš, Sedláček (64. Jurečka), Zapletal (54. Ficek) - Prokeš, Mrázek. Trenér: Baránek.
Ústí nad Labem: Zacharda - Hanich (90. Malec), Zukič, Valenta, Folwarczny (84. Džuban) - Hovorka, Martykán, Peterka, Hrošovský, Benčík - Veverka (71. Moulis). Trenér: Bičovský
Táborsko - Viktoria Žižkov 3:1 (2:1)
Branky: 25. Strnad, 32. Presl, 49. Džafič - 26. Zapalač. Rozhodčí: Zelinka - Plesar, Dobrovolný. ŽK: Rabiňák, Mráz, Presl, Dobal - Dressler, Karaduz. Diváci: 403.
Táborsko: Fryšták - Rabiňák (88. Gallo), Mráz, Krch, Kotrba - Džafič, Dobal, Šimák (75. Mach), Presl (85. M. Vukadinovič), Kočí - Strnad. Trenér: Nádvorník.
Žižkov: Boháč - Dressler (63. Šťastný), Besta, Bodeček, Čermák - Karaduz, Koryta, Tasič (87. Roubal), Zapalač, Bartl - Hejný (74. Surynek). Trenér: Favarin.