Budějovice - Olomouc 2:0Volešák nasměroval Budějovice k výhře nad Olomoucí

3. Volešák 1 : 0
45. Svátek (penalta) 2 : 0

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Vítězstvím 2:0 nad Olomoucí v 16. kole nejvyšší soutěže zlomili fotbalisté Českých Budějovic sérii tří ligových utkání za sebou bez výhry. Povedenou podzimní rozlučku s domácími fanoušky zajistili už v první půli Volešák, který se letos už počtvrté trefil z přímého kopu, a Svátek z penalty. Hosté jen podtrhli svoji tristní bilanci z hřišť soupeřů, kde dokázali v této sezoně uhrát pouze jeden bod.

Olomoucký trenér Vlastimil Petržela dal poprvé v kariéře od začátku šanci teprve osmnáctiletému Tomáši Hořavovi, který se zařadil do pětičlenné záložní řady. I domácí kouč František Cipro udělal oproti minulému duelu změnu, obránce Michaela Žižku nahradil na levé straně obrany mladík Jiří Peroutka.

Dynamu se navíc do sestavy vrátil po trestu Jaroslav Černý, ale byl to jiný záložník, který už ve třetí minutě rozveselil zhruba tři tisícovky diváků v hledišti. Po faulu na Plocka se postavil k přímého kopu z dvaceti metrů tradiční exekutor Ladislav Volešák a jako obvykle podařenou střelou k tyči nedal brankářovi šanci. Připsal si tak již šestou letošní šestou trefu, z trestného kopu skóroval počtvrté.

Domácí rychlý vedoucí gól uklidnil a po celý první poločas měli hru ve své moci. Olomoučtí se za celé úvodní dějství nedostali k pořádnému ohrožení Filipkovy branky, naopak domácí podnikali do otevřené obrany nebezpečné výpady. V 9. minutě selhal Olomouckým ofsajdový systém, ale unikající Svátek si míč příliš předkopl. Tentýž fotbalista se mohl zapsat mezi střelce i po dvaceti minutách, přesný centr Černého však hlavou netrefil.

Poté rozdmýchalo vášně domácích hráčů i fanoušků několika spornými verdikty nejisté trio sudích. Nejprve ve 24. minutě nepustil směrem k olomoucké brance hlavní rozhodčí Moláček Plocka, přestože se zdálo, že v souboji s Cléberem zasáhl nejdříve míč. O dvanáct minut později se domácí zlobili na pomezního Večeřu, který odmával ofsajd rozběhnutému Táborskému. V nastaveném čase první půle se ale stejný hráč šikovně vysmýkl obráncům a gólmanu Vojáčkovi nezbývalo, než ho faulovat. K exekuci se postavil Svátek a přesnou střelou k tyči zajistil Dynamu klidný odchod do šaten.

Trenér Petržela reagoval trojím střídáním a právě čerstvý Schulmeister mohl domácí hned po šesti minutách druhého poločasu připravit o pohodové vedení. Pulkertovo šikovné přiťuknutí však nezužitkoval. Na opačné straně centroval Plocek a gólman Vojáček jen s námahou míč vyškrábl. Jihočeši se poté více zatáhli před své pokutové území, ale olomoucká snaha o zkorigování výsledku byla stereotypní. Českobudějovičtí tak po čtyřech neúspěšných pokusech Olomouc konečně porazili.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 2:0 (2:0)
Branka: 3. Volešák, 45.+2 Svátek z pen. Rozhodčí: Moláček - Ondo, Večeřa. ŽK: Kladrubský, Homoláč - Vojáček, Komárek, Hubník. Diváci: 3296.
Sestavy:
České Budějovice: Filipko - Kladrubský, Horejš, Homoláč, Peroutka - Plocek, Volešák, Dvořák, Černý (90. Žižka) - Táborský (81. Mrkvička), Svátek (76. Adamec). Trenér: Cipro.
Olomouc: Vojáček - Flachbart (49. Škerle), Komárek, Horáček, Vepřek - Janotka, Hořava (46. Schulmeister), Melinho, Randa, Cléber (46. Hubník) - Pulkert. Trenér: Petržela.