Živě

Co musíte vědět před ligovým jarem o nadstavbě aneb Jak je to s body, kartami či tresty

8. února 2019 11:48 - Praha

Co naplat, budeme si muset zvykat. Fotbalová liga má od letošní sezony nový formát, neboť neskončí třicátým kolem, jako tomu bylo po léta letoucí, ale bude pokračovat nadstavbou. Elitní šestice se mezi sebou utká jednokolově systémem každý s každým o titul, týmy, které obsadí po základní části sedmé až desáté místo, si zahrají naopak vyřazovacím způsobem o cestu do kvalifikačního střetnutí o účast v Evropské lize. Sextet u dna tabulky bude bojovat jen o záchranu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Základní systém i pravidla nadstavby jsme se snažili fotbalovým fanouškům přiblížit a objasnit v minulých dnech, přesto zůstává ve fotbalovém národu spousta nejasností a dohadů. Alespoň otázky, jimiž jste nás před dnešním startem ligového jara zahrnuli, o tom svědčí. Proto se pokusíme na ty nejčastěji se opakující alespoň stručně odpovědět....

Přenesou si mužstva do nadstavby body, které budou mít na kontě po třiceti kolech?

Ano, nadstavbu začnou všechny týmy s bodovým profitem, který získají během třicet kol. A je jedno, zda budou pokračovat ve skupině o titul nebo záchranu.

Nebudou se body po odehrání základní části dělit, jako je tomu třeba v Turecku?

Ne, podobný nápad v české lize neprošel.

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161510007330644

Jaké budou hrací dny?

Soboty a neděle, ve třetím kole nadstavby úterý a středa. Poslední dvě kola se budou hrát ve stejném termínu se stejným začátkem.

Jaká kritéria budou rozhodovat o konečném pořadí po dohrání nadstavby v případě shodného počtu bodů u víc mužstev?

Prvním kritériem je vyšší počet bodů získaný v základní části, druhým vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části, třetím brankový rozdíl ze vzájemných utkáních v základní části. Následuje vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části, dále pak přijde na řadu vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části) a poté vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části). Kdyby ani tato kritéria nestačila, rozhodne vyšší umístění v soutěži fair – play a úplně nakonec los.

Fotbalisté Slavie po vítězství ve finále MOL Cupu.

Vlastimil Vacek, Právo

Co by nastalo, pokud by MOL Cup vyhrálo mužstvo, které skončí do čtvrtého místa?

Pak by finále hrál s vítězem druhé skupiny tým, který skončí v nadstavbové skupině o titul pátý. Naopak - pokud se vítězem domácího poháru stane mužstvo z páté či šesté příčky celkové tabulky, čekalo by finále na čtvrtý celek.

Co když domácí MOL Cup vyhraje mužstvo, které bude hrát ve druhé skupině nadstavby a vyhraje ji?

Pak se kvalifikace o účastnické místo v Evropské lize hrát nebude. Do Evropské ligy UEFA postoupí poslední postupující družstvo v konečném pořadí první ligy.

Jak to bude s určením pořadí v druhé skupině, kde se bude hrát o účast v Evropské lize?

Poražené celky ze semifinále se umístí na 9. a 10. místě konečného pořadí, přičemž na devátém místě skončí mužstvo výše postavené v základní části. Vítězný tým finálového „dvojutkání" skončí v konečné ligové tabulce sedmý, poražený celek osmý.

Jak to bude v případě, když se vítěz barážového utkání o záchranu vzdá práva na účast v první lize, nebo nezíská potřebnou licenci?

Pak získává právo účasti poražené družstvo z kvalifikačních dvojutkání, které se v konečné tabulce umístilo na vyšším místě. Pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí: 14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy.

Co se stane, když se práva na účast v první lize vzdají oba vítězové barážové utkání, nebo když nezískají licenci?

Toto právo přejde na poražená družstva z obou kvalifikačních dvojutkání.

Rozhodčí Jech ukazuje žlutou kartu plzeňskému Hořavovi.

Vlastimil Vacek, Právo

Budou se tresty za žluté karty přenášet do nadstavby?

Pokud dostane hráč v posledním kole základní části trest za žluté karty, do nadstavby si ho nepřenese, ale zaplatí pokutu. Za jedno soutěžní utkání 60 tisíc, za dvě 70 tisíc, za tři 80 tisíc korun atd.

Jaké tresty dostanou hráči za žluté karty v nadstavbě?

Za dvě žluté karty bude mít hráč zastavenu činnost na jedno utkání, za čtyři žluté karty na dvě.

Budou se tresty z nadstavby přenášet i do baráže?

Do baráže o udržení se tyto tresty přenášet nebudou, naopak do utkání o Evropskou ligu ano.

Proč je tak dlouho dopředu stanoven program skupin, v nichž se bude hrát o titul a záchranu?

Aby se předešlo spekulacím a nedůvěře, že je snad program skupiny pro některý klub výhodnější nebo je mu ušitý na míru.

Proč je utkání mužstev, která skončí po základní části v tabulce na první a druhém místě, na programu už ve druhém dějství nadstavby?

Aby měl zápas patřičný náboj a bylo v něm o co hrát. Kdyby bylo na programu až v pátém kole nadstavby, mohlo by být o titulu již dávno rozhodnuto. Samozřejmě se může stát, že k podobné situaci dojde i ve druhém kole nadstavby, ale pravděpodobnost se tímto sledem zápasů alespoň o něco eliminuje.

Budou se hrát jednotlivá kola nadstavby ve stejném čase?

Poslední dvě kola zcela určitě, první tři budou ovšem rozdělena do dvou dnů.

Budou platit pro 29. a 30. kolo základní části stejné začátky zápasů, jako tomu bývalo, i když tentokrát soutěž pokračuje nadstavbou?

Na této praxi se nic měnit nebude.

Televizní přenosy z nadstavbové skupiny o titul bude přenášet O2 TV.

Vlastimil Vacek, Právo

Jak to bude s televizními přenosy z nadstavby?

Přenosová práva vlastní O2 TV. Ta už oznámila, že s přímými přenosy ze všech zápasů nadstavbové části o titul samozřejmě počítá. O dalších utkáních bude jednat s Českou televizí, která má právo volby čtvrtého utkání v každém kole.

Bude nad zápasy nadstavby dohlížet videosystém VAR?

Nad utkáními ve skupině o titul určitě. A nad úplně všemi zápasy, i když se v posledních dvou kolech budou hrát ve stejném čase. Technika bude podle slibu LFA k dispozici, vyškolení rozhodčí i videosudí rovněž.

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161513783050644

zp, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..