Živě

Vzpomínáte, co jste dělali vy, když vám bylo šestnáct? Hložek láme rekordy

10. března 2019 09:19 - Praha

Nejmladším sparťanem v lize se stal již na podzim. Když nastoupil v samém závěru duelu v Karviné, bylo mu 16 let, 3 měsíce a 16 dnů. V sobotu večer se Adam Hložek postaral o další rekord. Ve věku 16 let, 7 měsíců a 15 dnů se stal nejmladším střelcem v historii české fotbalové ligy. Premiérovým gólem otevřel skóre ostře sledovaného šlágru s Plzní a o pouhé tři dny překonal rekord Tomáše Pilíka z roku 2005. „Samozřejmě je to pro mě velká čest a zároveň velká motivace do další práce,“ ujišťuje teenager.

Sport.cz

Je dost možné, že současný sportovní ředitel Sparty se v něm vidí. Tomáš Rosický přece také zazářil už jako teenager.

„Jsou si podobní jenom věkem. Tom byl odlišený hráč, měl něco úplně jiného, byl typologicky jiný. Je úžasné, že Adam v šestnácti hraje ligu. Jsem rád, že oba začali pode mnou, což je příjemné," netají trenér Zdeněk Ščasný.

Jeden rys ale shodný mají. Malý Mozart přišel na Letnou původně jako doplněk ke staršímu bratrovi Jiřímu, jehož rozlet později zabrzdila četná zranění.

Stejně tak Adam Hložek. Před čtyřmi lety přišel do Sparty z Brna jen jako bonus ke staršímu sourozenci. Také o čtyři roky starší Daniel byl velký talent, jeden z českých lídrů ročníku 1998, jeho parádně rozjetou kariéru však zastavila zlá diagnóza lékařů, kteří mu našli nádor v hlavě.

„S bráchou spolu hodně mluvíme. Má naději na zlepšení svého zdraví, začíná hrát za rodné Ivančice. Rád bych si s ním ještě někdy zakopal," netají Adam.

Nemá strach, je sebevědomý

V jeho případě je teď zásadní, aby veškerý zájem a slávu v tak nízkém věku ustál.

„Myslím, že ji snáším dobře. Především rodiče se starají, abych zůstal hlavou na zemi," usmívá se.

Dneska se nám sešlo opravdu všechno, pochvaloval si trenér Zdeněk Ščasný

Sport.cz

Kouč Ščasný opakuje, že mladíka nestaví jako raritu kvůli jeho věku. Místo mezi chlapy si už teď zaslouží.

„Hložek je mimořádný talent. Od první chvíle, kdy jsme podzim blbě kousali a nehráli dobře, on byl jeden ze světlých momentů," poukazuje trenér. „Je stejný v trénincích i v zápasech. Ne že by neměl respekt, ale nemá strach, je sebevědomý, silný na balonu, roste z něj vynikající fotbalista," věří Ščasný.

Odměna za tvrdou práci

Pro mladíka je zatím lehčí hrát proti Plzni, než pak rozebírat svůj výkon před kamerami a mikrofony.

„Před zápasem jsem byl docela dost nervózní, ale od prvního hvizdu ze mě všechno spadlo. Krásný pocit, když pak stadion vyvolává vaše jméno. Byl jsem v euforii. Můj gól byl důležitý, ale podstatné jsou hlavně tři body a výhra 4:0," líčí Hložek.

Nejmladší střelci v historii první ligy: 
1. Adam Hložek (16 let, 7 měsíců)
2. Tomáš Pilík (16 let, 7 měsíců)
3. Václav Kadlec (16 let, 11 měsíců)

Premiérový soutěžní gól za Spartu stihl vstřelil v říjnu v poháru proti Polné. V lize má na kontě osm zápasů.

„Určitě jsem tolik zápasů nečekal, myslím, že jsou odměnou mé tvrdé práce. Je to krásné," rozplývá se talent.

dos, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..