Costovy brutální sáně? Co na ně řekla komise rozhodčích

Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR měl být sparťan Costa Nhamoinesu v sobotním utkání úvodního kola nadstavby první ligy vyloučen. Sudí Pavel Královec mu nesprávně za surovou hru udělil jen žlutou kartu. Videorozhodčí Pavel Orel však podle komise nechyboval a postupoval přesně v souladu s protokolem.

Sparťanský obránce Costa Nhamoinesu.

Costa ve 34. minutě na polovině hřiště tvrdě a bezohledně fauloval ostravského Martina Filla, kterého skluzem podmetl. Podobný zákrok předvedl i v nedávném derby v semifinále domácího poháru na Slavii, kde ho rozhodčí rovněž chybně nevyloučil a udělil mu také jen žlutou kartu. Sparťanský trenér Michal Horňák zákroky zimbabwského obránce odsoudil.

"V této situaci VAR (videorozhodčí) nemohl zasáhnout. Rozhodčí zákrok domácího hráče viděl a okamžitě mu udělil žlutou kartu. Popis zákroku, který rozhodčí uvedl při vzájemné komunikaci s videorozhodčím po udělení žluté karty, odpovídal realitě. VAR v souladu s protokolem v takovém případě nezasahuje, protože není jeho úkolem hledat takzvané lepší řešení," uvedla komise v komuniké.

Sparťanský zadák Costa (vlevo) v derby v souboji se slávistou Josefem Hušbauerem.

Královec chyboval i ve 48. minutě, když po zákroku Jiřího Fleišmana na sparťana Adama Hložka neodpískal penaltu a pokutový kop nařídil až po zhlédnutí záběrů od videorozhodčího. Letenští porazili Baník 3:0.

Další zápasy prvního kola nadstavby komise nekomentovala, takže se podle ní obešly bez zjevných přehmatů.