Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Vaniak: Poslední kolo rozhodne hlavně psychika

17. května 2008 10:14

Pouhý bod v domácím zápase s Jabloncem stačí pražské Slavii k zisku mistrovského titulu, ze kterého se naposledy radovala před dvanácti lety. Brankář Martin Vaniak má jasno, co sobotní duel hraný na novém stadiónu v Edenu rozhodne. „Psychika. Bude záležet, jak se s tím popereme. Všichni víme, o co hrajeme, ale nikdo se snad před touhle bitvou neklepe,“ věří muž, který se Slavií jedná o nové smlouvě.

Martine, Slavii čeká poslední krok k titulu. Říká se, že bývá nejtěžší, ovšem Jablonec by pro lídra ligy neměl být velkou překážkou...

To tvrdí skoro všichni, ale musíme k tomu přistoupit s velkou pokorou. Jestli se nepletu, tak vzájemné zápasy s Jabloncem za poslední léta nejsou pro Slavii žádná sláva. Soupeř navíc nemá co ztratit. Je zachráněn, bez tlaku. Budou si chtít zahrát fotbal před plným stadiónem. Podle mě to bude o prvním gólu.

Co rozhodne poslední duel?

Psychika. Bude záležet, jak se s tím popereme. Všichni víme, o co hrajeme, ale nikdo se snad před touhle bitvou neklepe. Máme za sebou náročný týden, charakterizoval bych to jako klid před bouří...

Těšíte se na plný stadión v Edenu?

Věřil jsem, že nám to povolí. Nebyl důvod, proč by se v Edenu nemělo hrát. Všechno je nachystané, lidi tam budou sedět jako v divadle. Překvapilo mě, jak rychle fanoušci Eden vyprodali, a věřím, že si to užijí. Hrát v takové atmosféře je nádhera. Když se zpětně podívám na úterní finále poháru na Strahově, tak to byla návštěvou degradace fotbalu.

Letošní sezóna je jako na houpačce, do posledního kola se hraje o všechno. Čím si to vysvětlujete?

Liga se vyrovnala, můžete s kýmkoliv vyhrát i prohrát. Kdyby Slavia vedla o sedm bodů, tak nevím, jestli by byl stadión vyprodaný. Letos je to vše o posledním kole a co víc si fanoušek může přát? Pro fotbal je dobré, že už špička nejsou jen pražská S, ale jsou tam i Brno nebo Ostrava.

Když dvě kola před koncem vedla Sparta ligu o bod, říkal jste, že teď se teprve ukáže psychická síla obou týmů. To jste tak věřil dalšímu kolapsu Sparty?

Nevěřil. Spíš jsem čekal, že Sparta povede o bod i před posledním kolem a o všem se rozhodne až v úplném závěru. To, že prohráli s Ostravou, bylo velké překvapení.

Oslabil podle vás Spartu v závěru ligy Řepka?

Trošku mě zaráží, že se o tom pořád píše. Proboha, vždyť Sparta není jen Řepka. Mají dost kvalitní kádr a musí ho nahradit. Jeden hráč přece mužstvo nedělá. Jako kdybychom teď my říkali, že nám hrozně dlouho chyběl Šmicer a kvůli němu jsme poztráceli body.

Široký kádr má i Slavia. Sestava se často měnila a týkalo se to i gólmanů. Jak jste to snášel?

Ve svém věku se s tím vyrovnávám v pohodě, ale upřímně říkám, že jsem nikdy nebyl zastáncem toho, aby se točili gólmani. To myslím obecně, neplatí to jen o Slavii. Vždycky je to věc trenéra. Kdekoliv jsem dosud chytal, byla jasně daná jednička a dvojka. Je pak štěstí, že když tam z lavičky vletím, nepokazím to. Na to už jsem dost zkušený. Stejně tak Michal Vorel. Oba jsme to brali v pohodě.

Byl jste jedním z pilířů týmu a smlouva vám končí. Nabídla vám Slavia novou?

Byl jsem osloven po zápase se Žižkovem. Slavia má zájem a myslím, že se domluvíme. Kam jinam bych lezl? Vždyť chytám v nejlepším klubu u nás.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..