Dopis šéfovi FAČR: Pane Malíku, chybí Vám sebereflexe, žertujete. Čekal jsem, že se omluvíte čestným lidem

21. října 2020 16:22 - Praha

Po šéfovi Teplic Pavlu Šedlbauerovi se k reakci předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka na zatýkání rozhodčích a uvalení vazby na místopředsedu svazu Romana Berbra vyjádřil ostře také boss Živanic, kterého v posledních dvou letech opakovaně upozorňovali na nekalé praktiky v českém fotbale. „Když jsem si přečetl Vaše vyjádření o tom, jak jste posledními událostmi překvapen, myslel jsem si, že snad žertujete. Vždyť Vy jste předseda asociace," píše Petr Špaček v otevřeném dopise Malíkovi.

 

Profimedia.cz

Ohradil se důrazně proti tvrzení, že by šlo o kolektivní vinu. „Jak se takto můžete vyjádřit? To mně připadá, že jste se vrátil do doby minulé. Jak můžete osočit kluby ve smyslu, že si nechtěly pálit prsty, a tak neupozorňovaly na situace ve fotbale? Slušně řečeno, nemluvíte pravdu. Mám Vám připomenout jen některé kauzy, např. Zličín, Jihlavu atd., ale v neposlední řadě i mou osobní zkušenost," uvádí Špaček.

Jsou tomu dva roky, kdy se otevřeným dopisem snažil upozornit na poměry v českém fotbale. Pár dnů po zápase, v němž sudí hrubě poškodil jeho klub. Situaci v ČFL, tedy třetí lize, označil za žumpu. Tvrdě za to zaplatil. Na konci loňského dubna byl vyloučen z FAČR.

Žumpa, stěžuje si v otevřeném dopise šéf třetiligových Živanic. Nic takového, oponují ze Strahova

„Byl jsem vyloučen za kritiku poměrů. Jediný, s kým zatočili, jsem byl já," prohlásil tenkrát Špaček. „Pane předsedo, Vy osobně jste na mě vyvíjel nátlak, ať celou kauzu stáhnu, omluvím se a udělám ze sebe pomýleného. Ještě několikrát jsem, během řízení se mnou, písemně předával podněty a žádal i přezkoumaní videozáznamu na regulérnost některých zápasů, řízenými arbitry jako např. Štuk, Hanousek, Zadinová atd. A naposledy Ježek. Jediné, čeho jsem dosáhl, bylo udělování nesmyslných pokut našemu klubu a dále nám v mnohých zápasech bylo prostřednictvím arbitrů dáváno najevo, co s námi chcete udělat. Neuznané góly, vymyšlené penalty, desítky žlutých karet i červené. A Vy řeknete, že jste neměli podněty... Chybí Vám naprostá sebereflexe," píše nyní Špaček, který čekal, že se předseda asociace nyní všem čestným lidem ve fotbale omluví.

Největší hnus! Trenér malého klubu se ozval: Na podzim se nám rozhodčí párkrát smáli

„Za politováníhodné události, hráčům za úmyslná zranění, které pod podhledem rozhodčích a delegátů utrpěli, za zkažené víkendy po zkažených zápasech majitelům klubů za marně vynaložené prostředky a v neposlední řadě i divákům," dodává Špaček s tím, že Živanice budou požadovat vrácení prostředků za pokuty neoprávněně udělené, a to jménem Župy sokolské, která je jednatelem v místní Tělocvičné jednotě.

„Protože z FAČR jste mě vyhodili, ale ze Sokola nemůžete. Tyto finanční prostředky jsou Sokola a budou vynaloženy na mládež. Vyloučením z FAČR jste mně znemožnili další činnosti v milovaném fotbale. Trpěl jsem tím, zhoršil se mi zdravotní stav, dostavily se poruchy spánku a celkově jsem byl společensky diskvalifikován. Budu proto žádat od orgánu FAČR omluvu, případně odškodnění za nemajetkovou újmu. Kde je trochu slušnosti, abyste se omluvil lidem, kteří se odvážili poměry v našem fotbale komentovat a byli za to kritizováni, případně trestáni, např. Internacionál p. Bartoš, Vízek, Šmicer a další. Omluvili jste se čestným lidem, které jste z fotbalu vyobcovali, např. Mgr. Haindlová, JUDr. Mlsna, pan Popper a řada dalších? Nechcete je požádat o návrat do vedení FAČR?," uzavírá Špaček v otevřeném dopise.

Policie v neděli pozatýkala dvacet osob, vedle Berbra bylo obviněno dalších devatenáct osob z řad rozhodčích a funkcionářů kvůli uplácení v nižších soutěžích. Na Berbra a další tři osoby byla uvalena vazba. Malík v pondělí přijal Berbrovu rezignaci, výkonný výbor FAČR odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem.

neu, Sport.cz

  2:1 Zlín - Ml. Boleslav 2:1 dohráno
20210224T16:00:00+0100
Zlín vs. Ml. Boleslav
Zlín vs. Ml. Boleslav
Zlín
Ml. Boleslav
  0:3 Jablonec - Slovácko 0:3 dohráno
20210224T14:00:00+0100
Jablonec vs. Slovácko
Jablonec vs. Slovácko
Jablonec
Slovácko

Časová osa: Fortuna liga

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: