Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Půjdu zase dohola, slíbil kouč Vrba hráčům, když dotáhnou tažení za titulem

18. května 2011 17:47

Jednou už to zažil. Když před čtyřmi lety získal plzeňský kouč Pavel Vrba mistrovský titul se slovenskou Žilinou, musel se nechat ostříhat dohola. Jestliže to k ligovému primátu dotáhne i se Západočechy, bude se rituál se opakovat. Zase půjde dohola. A i tentokrát rukama hráčů. „Slíbil jsem to. A sliby se plnit musí, takže na tři milimetry půjdu. A každý hráč si bude moci střihnout,“ pravil Vrba topící se před sobotním, dost možná klíčovým duelem s ostravským Baníkem, v náramně dobrém rozmaru.

 

Petr Horník, Právo

Vypadá to, že z vás všechna předchozí nervozita spadla a že se už opájíte mistrovskou vidinou.

Ale to zase ne. Třeba spaní moc klidné nemám, začínám se v noci budit a hlavou se mně honí, co jsem udělal a co jsem udělat měl...

Takže po nocích štrádujete po bytě sem a tam, budíte manželku, slyšíte její výčitky.

Vůbec ne, ona to všechno zvládá daleko lépe než já. Vždyť jsme spolu od třiaosmdesátého... Ale ani já z vidiny titulu neblázním, jako dřív. Klidný sice nejsem, celé noci však rozhodně neprochodím.

Co děláte, abyste zahnal myšlenky na fotbal a uklidnil se...

Čtu. A také sleduji naši současnou politickou scénu, která je velice zábavná.

Trenér fotbalistů Plzně Pavel VrbaVe vypjatém ligovém finiši našel trenér Plzně Pavel Vrba starý klid...foto: Právo/Jan Handrejch

Možná se klid dostavil i proto, že o plzeňské korunovaci může rozhodnout už sobotní zápas s Ostravou, kde jste po boku Františka Komňackého slavil první titul. A není žádným tajemstvím, že ve vaší domovině vám titul přejí...

Já bych ho Baníku také přál, kdybychom jeli do Ostravy a on byl v podobné situaci jako my. A rozhodně bych se nezlobil, kdyby ho získal v přímé konfrontaci s námi. Vždyť na Bazalech jsem prožil jedny z nejkrásnějších let svého života.

Teď můžete prožít dny možná ještě krásnější než na Bazalech, kde jste si na mistrovský pohár sáhl jako asistent. A dost možná i triumfálnější než v Žilině, s níž jste primát také získal. Vždyť ho můžete slavit v Čechách a navíc s bodovým ziskem, nad nímž se už teď tají dech.

Ještě titul nemáme, takže na toto téma spekulovat nechci. Pravdou ale je, že ho máme blízko. Hodně blízko. V roce stoletého jubilea plzeňského klubu by to byl samozřejmě historický úspěch.  Zvláště, když se podobná konstelace nemusí opakovat dalších sto let.

Neuvažoval jste o tom, že byste před duelem s Ostravou odvezl své svěřence na soustředění, abyste je ochránil od tlaku a napětí, jež na ně může dolehnout?

Neudělal jsem to v průběhu celé sezóny, nemám k tomu důvod ani teď. Věřím jim.

Jenže teď je konstelace výjimečná. K zisku titulu potřebujete alespoň dva body, a když Baník porazíte, budete mít splněno a můžete slavit.

Možná by bylo špatně, kdybych něco takového udělal. Skutečně k tomu není důvod. Na Ostravu se chystáme jako na každý jiný zápas, žádné změny nedělám a věřím, že utkání zvládneme a dopadne jako předchozí.

Neříkejte, že nemusíte krotit vášně, emoce, euforii, která mezi hráči postupně propuká...

Samo sebou že jsem je upozornil, že soutěž ještě neskončila a že ze dvou zbývajících zápasů potřebujeme jeden vyhrát, ale všechno je jaksi v rámci normy. I proto, že všichni jsou patřičně koncentrovaní.

Trenér fotbalistů Plzně Pavel VrbaTrenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba tvrdí, že je připraven na všechno.foto: Právo/Milan Malíček

Připouštíte si vůbec variantu, že byste Ostravu neporazili a titul se vám vzdálil?

Musím si připouštět všechny varianty. Samozřejmě bychom byli zklamaní, protože bychom chtěli titul slavit doma s našimi fanoušky a na stadionu, který se začne hned po zápase bourat, ale i s tím bychom se museli vyrovnat a v posledním kole v Olomouci prostě vyhrát.

A co třeba varianta nejčernější ze všech? Co varianta s Plzní bez titulu? I na tu jste připraven?

Já jsem připraven na všechno, neboť jako trenér už jsem byl vyhozený od mužstva, které figurovalo na první i třeba druhém místě. Pro mě osobně je podstatnější srovnání posledních tří let... Před třemi lety se Viktorka v lize zachraňovala, teď hraje o titul. A s fotbalisty, kteří šli do Plzně jako hráči v jiných klubech nechtění a tady prokazují obrovskou kvalitu. Úspěšná tříletka se zrodila jejich zásluhou, stejně jako přičiněním všech, kteří kolem plzeňského fotbalu pracují. A já věřím, že u tříletky nezůstane, že dojde třeba na plzeňskou fotbalovou pětiletku.

Představme si, že jste už ostříhán dohola, že jste dokonce identifikoval i hráče, kteří strojkem zajeli pod dohodnutou třímilimetrovou výšku, a opájíte se dalším mistrovským titulem v trenérské kariéře. Dají se primáty ze slovenské Žiliny a Plzně srovnat?

Těžko. V Žilině jsem trénoval výjimečné mužstvo mimořádných kvalit, odkud poté odešlo na osmdesát procent hráčů do západoevropských ligových soutěží. A navíc i rozdíl mezi českou a slovenskou ligou cítím. Tam usilovaly o primát tři čtyři celky, zatímco česká liga je mnohem náročnější, neboť v ní může každý porazit každého.

V sobotním duelu s Ostravou vás čeká první mistrovský mečbol. Co bude podstatné, abyste ho proměnili?

Abychom hráli zodpovědně a nepodlehli klamu, že po čtvrthodině musíme vyhrávat třígólovým rozdílem. Nesmíme hru otevřít, naopak disciplinovaná hra směrem dozadu musí být základem. I proto ukážu svým svěřencům sekvence z utkání Jablonce s Ostravou, v němž se Severočeši hnali do útočení, za což je Baník trestal, takže záhy vedl o dvě branky. To se nám přihodit nesmí.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

  2:6 Zlín - Slavia 2:6 dohráno
20210127T18:00:00+0100
Zlín vs. Slavia
Zlín vs. Slavia
Zlín
Slavia
  0:0 Bohemians 1905 - Opava 0:0 dohráno
20210127T16:00:00+0100
Bohemians 1905 vs. Opava
Bohemians 1905 vs. Opava
Bohemians 1905
Opava
  1:0 Ostrava - Liberec 1:0 dohráno
20210127T16:00:00+0100
Ostrava vs. Liberec
Ostrava vs. Liberec
Ostrava
Liberec

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..