GLOSA: Obměna ligových rozhodčích potrvá. A co pomoc ze zahraničí?

22. září 2021 17:45 - Praha

Letní EURO bylo v podání mužů s píšťalkou vydařeným šampionátem. Tak kdyby se pískalo v naší lize, přáli si čeští fotbaloví fanoušci. Příležitost tady je, s novým vedením asociace se vlády ujala také nová komise rozhodčích v čele se zkušeným Radkem Příhodou. Chyby z ligové scény ovšem nezmizely. A bylo dost naivní si myslet, že se tak hned s nástupem nové komise stane.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Osm kol je odehráno, omezení delegací na příští utkání padla za chyby ve dvanácti zápasech. Je to hodně, nebo málo...?

Asi v normě, i když změna komise vzbuzovala naděje na výraznější zlepšení.

„Prvních šest kol úplně špatných nebylo. Chyby jsou, byly a budou. Měli jsme málo času, nastoupili jsme 30. června. Postavili jsme listiny. Na nic se nevymlouváme. Pracujeme s tím, co máme a hledáme nové rozhodčí, abychom zvýšili konkurenci. V globálu cítíme, že se chlapi snaží a makají na sobě," stručně hodnotil před první reprezentační přestávkou předseda Radek Příhoda.

Největší trest varováním! Tucet přehmatů rozhodčích a Pelta v šatně jako bonus

Nedostatek rozhodčích na všech úrovních je obecně jeden ze zásadních problémů českého fotbalu. Snad že měl právě málo času, nepustil se Příhoda spolu s dalším respektovaným kolegou Liborem Kovaříkem do generální obměny rozhodcovského sboru. Ponechal v ní i ostřílené sudí z éry nechvalně proslulého náčelníka Romana Berbra, což je téma k diskusi.

Komise razí jasné nároky, je otevřená, arbitry hodnotí veřejně. Také rozhodčím doporučuje, aby se sporné momenty nebáli rozebrat před televizními kamerami. Pro začátek jistě dobrý krok.

A další? Vzhledem k menšímu počtu sudích, kteří jsou podle představ komise k dispozici, by hlavně při startu obměny listiny nebylo od věci požádat o personální výpomoc asociace z okolních zemí.

Nešlo by přitom o žádnou revoluci, ale dovoz zaručené kvality. Všechno už tady navíc bylo... Začátkem století opakovaně pískal derby pražských S renomovaný Slovák Luboš Micheĺ, později byl třeba na šlágr Sparty s Plzní povolán trojlístek německých sudích v čele se známým Starkem.

Určitě i pro Příhodu jedna z možností, jak rozšířit nabídku, s níž zatím sám není úplně spokojený. Moc vhodnějších řešení po ruce nemá.

Fotbalový redaktor Pavel Dosadil se věnuje sportovní žurnalistice od roku 1990, posledních třináct let působí v redakci Sport.cz. Jako zpravodaj byl na všech mistrovstvích Evropy od roku 2000, na mistrovství světa či zápasech evropských pohárů.

Sport.cz

  Liberec - Olomouc dnes 16:00
20211023T16:00:00+0200
Liberec vs. Olomouc
Liberec vs. Olomouc
Liberec
Olomouc
  Pardubice - Zlín dnes 16:00
20211023T16:00:00+0200
Pardubice vs. Zlín
Pardubice vs. Zlín
Pardubice
Zlín
  Slovácko - Bohemians 1905 dnes 16:00
20211023T16:00:00+0200
Slovácko vs. Bohemians 1905
Slovácko vs. Bohemians 1905
Slovácko
Bohemians 1905
  Odloženo Karviná - Ostrava
20211023T19:00:00+0200
Karviná vs. Ostrava
Karviná vs. Ostrava
Karviná
Ostrava

Časová osa: Fortuna liga 2021/22

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..