CSAPLÁRŮV GLOSÁŘ: Hložek jako Messi! Tleskám mu za to, co předvedl ve Zlíně

27. září 2021 15:15 - Praha

Poslední kolo fotbalové ligy mělo společního jmenovatele. A sice, že ve spoustě zápasů prohrály týmy, které měly více ze hry, vyšší počet šancí. Trenér Josef Csaplár se tomuto věnuje v pondělním glosáři pro Sport.cz. Plus posílá další vzkaz sparťanovi Adamu Hložkovi.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Poslední kolo bylo zvláštní, proto se pustím v úvodu glosáře do teorie. Fotbalové hřiště má různé prostory, a ty jsou různě důležité. Nejzákladnější jsou obě pokutová území. Platí jednoduché pravidlo: Můžete hrát od vápna k vápnu jako Real Madrid, ale v šestnáctkách jako Horní Dolní, můžete pak těžko vyhrát. Naopak pokud si mezi vápny počínáte jako Horní Dolní a v šestnáctce jako Real Madrid, utkání můžete vyhrávat. To je jako v boxu. Soupeř vidí, že máte svaly, jste nabušení. Ale když ho ani jednou netrefíte, ztratí respekt, nabude sebedůvěru, ničeho se nebojí a potrestá vás.

Proč o tom mluvím? Protože deváté kolo bylo na toto téma naprosto typické. Začnu zápasem Hradce Králové na Slavii, která byla v útočné šestnáctce efektivní. Ale vezměte si šance Hradce, který hrál stejně sympaticky odvážně jako na Spartě. Jenže byl neefektivní. To samé Podještědské derby.

Čupr: Nabídka Sparty na výstavbu Národního stadionu je pro FAČR nejvýhodnější

Jablonec měl jasnou převahu, před bránu Liberce létal jeden centr za druhým. Ale jeho nekvalita v pokutovém území Slovanu byla neskutečná. Není náhodou, že Jablonec je poslední, co se týká procenta úspěšnosti zakončení a střelby.

Rada se s Kozlem hádal. Pokud si hráč nastřelí ruku, je to dřevák, rýpl si jablonecký kouč

Další utkání. Produktivní Slovácko versus neefektivní Boleslav, která uprostřed hřiště nehrála vůbec špatně. Stejně tak Bohemka v Ostravě předváděla koukatelný fotbal, měla spoustu šancí, kombinovala. Ale co předváděla v obou pokutových územích, bylo, slušně řečeno, slabé.

Mám k tomuto tématu pár osobních věcí. Tu první jsem se naučil, když jsem jako šestnáctiletý kluk hrál druhou ligu. Legenda Sparty Josef Jurkanin, se kterým jsem měl tenkrát čest být v jedné kabině, mi říkal: Víš, od vápna k vápnu může hrát každý. Ale ve vápnech jenom fotbalisti. V pokutových územích je nejvyšší tlak - prostorový, dějový, časový a psychofyzický. Tam rozhodujete, jestli jste šampióni, průměr nebo padáte. Jestli dostanete výbornou smlouvu nebo jen průměrnou.

GLOSA: Jarolím v Boleslavi masivně posiluje, výsledek je ale tristní. Kde je hlad po úspěchu?

Druhá věc na toto téma. Můj kdysi oblíbený kouč v NBA Pat Riley předstoupil jednou před hráče, měl v ruce pomeranč. Řekl jim: Mám pomeranč, uvnitř je šťáva. To víte všichni. Ale jak poznáte, že je šťáva dobrá? Musíte prostě pomeranč zmáčknout. Od té doby svým hráčům říkám: To zmáčknutí pomeranče je právě pokutové území pod tím největším tlakem.

Na závěr, jako už tradičně, se zmíním o sparťanovi Adamu Hložkovi. Všímám si ho každý zápas. Teď ve Zlíně si připsal dvě asistence. Minule jsem v souvislosti s ním psal, že je velký rozdíl vystřelit tvrdě na bránu, nebo dát gól. Že to jsou dvě naprosto rozdílné věci.

Když jsem viděl, jak uvolnil před góly Peška a potom Minčeva... Nádhera. Přitom než adresoval Minčevovi gólovou přihrávku, mohl dvakrát spadnout a simulovat faul. On však oba souboje ustál, za to mu tleskám! Po Messiovsku vstal a dohrál to do gólu. Mohl do míče prásknout, ale on chtěl dát branku, viděl lépe postaveného hráče. Adame, opakuj toto v jakémkoli dalším utkání, za jakéhokoli stavu, v jakékoli minutě, v jakémkoli prostoru!"

Josef Csaplár (58) je český fotbalový kouč. Kromě trenérské kariéry působí ve fotbale i jako televizní komentátor a expert. Mezi fanoušky a médii zpopularizoval pojmy jako „Csaplárova past“. Jeho největším trenérským úspěchem je zisk mistrovského titulu se Slovanem Liberec, kde působil spolu se zkušeným Ladislavem Škorpilem. Během trenérské kariéry vedl i Slavii, polský Plock, Žižkov, Příbram či třeba Al Ittihad v Emirátech. Pracoval i u reprezentace do 17 let, jeho zatím poslední ligovou štací bylo působení ve Zlíně.
Sport.cz

  Slavia - Olomouc dnes 19:00
20211027T19:00:00+0200
Slavia vs. Olomouc
Slavia vs. Olomouc
Slavia
Olomouc

Časová osa: Fortuna liga 2021/22

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..