Mistr na kolenou, výhru v derby slaví Sparta! Baník zlomil prokletí

3. října 2021 15:31 - Praha
(Aktualizováno: 3. října 2021 20:57)

Úchvatná rekordní série fotbalistů pražské Slavie skončila! Červenobílí jako obhájci titulu po 54 ligových duelech bez prohry padli v pražském derby se Spartou. Jediný gól zápasu vstřelil v závěru první půle Lukáš Haraslín v době, kdy už slávisté hráli v deseti bez vyloučeného Ousoua. Letenští úhlavního rivala porazili poprvé od března 2016 a v tabulce se před něho posunuli o bod na druhou pozici, Slavia však má utkání k dobru. První příčku tabulky si už v sobotu pojistila Plzeň.

Vlastimil Vacek, Právo

V dalších nedělních zápasech Hradec Králové remizoval s Jabloncem 2:2, Liberec prohrál doma s Baníkem 0:2 a Karviná s Mladou Boleslaví 0:1. Ve čtyřech utkáních rozhodčí udělili dohromady stejný počet červených karet.

Slavia na Letné včetně poháru do neděle třikrát za sebou zvítězila 3:0. V posledních čtyřech soubojích se Spartou navíc červenobílí neinkasovali. I proto byli slávisté v jubilejním 300. derby v roli kurzových favoritů a jednoznačně jim věřili i sázkaři. Jenomže Letenští byli tentokrát hladovější po úspěchu, bojovnější a zaslouženě zvítězili.

Rozhodující moment se odehrál krátce před koncem prvního poločasu. Ousou musel po druhé žluté kartě pod sprchy a k trestnému kopu z levé strany se postavil Haraslín. Jeho střelu ještě ve zdi nešťastně tečoval Schranz a brankář Mandous už zasáhnout nestačil. Trenér Trpišovský poslal po přestávce na hřiště i dva bývalé sparťany, Stanciua s Plavšičem, ale Slavia si vyloženou šanci nevytvořila a domácí těsné vítězství udrželi.

Radost sparťanských fotbalistů po úvodním gólu Lukáše Haraslína (uprostřed) v derby se Slavií.

Baník zlomil prokletí

Ostravský Baník využil dlouhou přesilovku po vyloučení Tiéhiho v 38. minutě a U Nisy zvítězil po dlouhých 11 letech. Góly se o to postarali bývalý liberecký bek Jiří Fleišman a Ladislav Almási, který však zápas rovněž nedohrál. Liberec poprvé pod trenérem Lubošem Kozlem, který Baník dříve vedl, poprvé prohrál.

Jablonec v lize vyhrál jediný z posledních devíti duelů, s Hradcem Králové však od srpna 2010 neprohrál v 11 ligových zápasech po sobě. Tentokrát však nebyli Votroci k výhře daleko, po trefách Dvořáka a Krále otočili vývoj duelu a dlouho vedli. Vítězství jim sebral až v 9. nastavené minutě Malínský.

Brankář Ostravy Jan Laštůvka.

Radek Petrášek, ČTK

Boleslav spasil po sérii rozpačitých výkonů veterán Marek Matějovský, po jeho trefě veze tým z města automobilů tři body z Karviné. Ta zůstává i po 10. kole jediným týmem v soutěži bez vítězství. Souboj byl pikantní pro trenéra domácích Jozefa Webera, jenž předtím Boleslav vedl.

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.