Živě

Sigma Olomouc dostane od akcionářů milióny korun

1. března 2014 16:38 - Olomouc

Prvoligový fotbalový klub Sigma Olomouc, kterému v účetním roce 2012/13 výrazně klesly výnosy a zároveň vykázal značnou ztrátu, může na jaře počítat s několikamiliónovou finanční injekcí od svých akcionářů. Město Olomouc investuje do základního kapitálu společnosti SK Sigma Olomouc dalších více než pět miliónů korun a několika milióny korun do pokladny přispěje i podnikatel Josef Lébr, který v klubu stejně jako radnice drží necelou třetinu akcií. Vyplývá to z materiálů, které schválilo zastupitelstvo Olomouce.

 

Luděk Peřina, ČTK

Akcionáři SK Sigma Olomouc se na konci loňského roku zavázali, že městu umožní zvýšit podíl v klubu z necelých 33 procent na více než 34 procent. Zastupitelstvo v sobotu proto schválilo, že do základního kapitálu Sigmy radnice investuje 5,5 miliónu korun, takže jeho hodnota vzroste na 273,5 miliónu korun. O navýšení kapitálu v březnu rozhodne valná hromada klubu.

Dalších 3,45 miliónu korun by měla Sigma dostat od Lébra, který se peníze zavázal poskytnout výměnou za to, že od dalšího akcionáře SK Sigma MŽ do konce června postupně odkoupí 62 akcií fotbalového klubu. Lébr už Sigmě z této částky vyplatil 2,8 miliónu korun, s jejichž pomocí se klubu podařilo zvládnout financování v prvním letošním čtvrtletí.

Přibližně polovina z 5,5 miliónu korun, které Sigma získá díky investici města do základního kapitálu, bude použita na odkup pozemku pod tělocvičnou v areálu Androva stadiónu. Parcela nyní patří státu, se kterým se klub soudí. Zbývající peníze chce Sigma investovat do odkoupení travnatého tréninkového areálu naproti plaveckému bazénu.

Zatímco v účetním roce 2011/12 Sigma utržila 92,8 miliónu korun, loni do června se její výnosy propadly o bezmála 35 miliónů na 58 miliónů korun. Ztráta hospodaření klubu se zvýšila z 6,9 na 39,9 miliónu korun. Vedení Sigmy výrazný pokles výnosů zdůvodnilo nižšími příjmy z prodeje hráčů, které byly meziročně o 36 miliónů korun slabší a obnášely pouze 8,3 miliónu korun. Klubu také nevyšel záměr posílit příjmy díky účasti v evropských pohárech.

Výrazný pokles výnosů se projevil v minulé sezóně i na chodu klubu. Situaci se podařilo vyřešit až díky půjčkám od akcionářů v celkové výši 14 miliónů korun. Radnice, která v klubu drží třetinu akcií, se na půjčkách nepodílela. Na začátku roku 2013 ale město vložilo čtyři milióny korun do základního kapitálu Sigmy.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..