Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Živě

Koné byl dojatý, pro starostu je útočník hrdinou

17. března 2017 17:42 - Uherské Hradiště

Hrdina nejvyšší české fotbalové ligy, útočník Francis Koné ze Slovácka, strávil část pátečního odpoledne v obřadní síni uherskohradišťské radnice. Nebyl zde však v roli svatebčana, ale jako čestný host starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy.

Aleš Fuksa, Právo

„Dnes mám vzácnou příležitost vás zde přivítat. Jako člověka, kterého si nesmírně vážím. To co jste předvedl a prokázal v utkání s pražskými Bohemians, je čin, který se nedá nazvat ani pojmem fair play. Má podle mne daleko větší a významnější rozměr. Jste pro mne skutečným hrdinou," uvedl v úvodu slavnostního uvítání Koného první muž slovácké metropole. Tožský fotbalista měl po jeho přivítání slzy v očích.

Na mysli měl starosta událost z konce února, kdy útočník zachránil život brankáři Bohemians Praha 1905 Martinu Berkovcovi. Po půlhodině hry totiž předvedl velmi rychlou reakci při záchraně pražského strážce svatyně, který po srážce se spoluhráčem Danielem Krchem přestal dýchat. Koné k Berkovcovi přiběhl a vytáhl domácímu gólmanovi zapadlý jazyk. Umožnil mu tak dýchat dříve, než z lavičky doběhli lékaři.

„Jedna věc je nebýt lhostejný k bolesti někoho druhého, druhá věc takovému člověku aktivně pomoci. Svým rychlým činem jste zachránil brankáři Bohemians život," poklonil se útočníkovi starosta.

Skromný forvard reprezentující africké Togo nepomáhal jinému hráči na hřišti poprvé, v minulosti se tak stalo dvakrát v Africe a jedenkrát v Itálii. „Už jsem se s tím setkal počtvrté. Vždy se v těchto situacích snažím pomoct," sdělil již dříve rodák z Pobřeží slonoviny. I přesto, že je nyní v centru pozornosti, zůstává skromným mužem. „Je to pro mne velký den. Je to poprvé, co jsem takto někde oficiálně pozván v podobné souvislosti. Je to pro mne, mou rodinu a mé blízké požehnáním. Jsem šťastný. Ale k tomu všemu došlo jen díky bohu, ve kterého věřím a který mi dodává sílu do života," řekl na radnici Koné.

Koné dostal víno a obraz

Starosta slovácké metropole mu věnoval víno a obraz hradišťského náměstí s kašnou a kostelem. Útočník poté zvěčnil svůj podpis do Pamětní knihy Uherského Hradiště.

Jeho čin nyní komentují sportovní i zpravodajské servery po celém světě. Označují jej za profesionální zákrok. „Nikdy jsem neměl žádné kurzy první pomoci. Ale to asi ke sportovnímu životu patří. Každý sportovec by měl vědět, co má udělat v takové situaci. Cítil jsem, že mi v tu chvíli pomáhal bůh," vysvětlil Koné.

S brankářem Bohemians je v kontaktu. Přijal i jeho pozvání na oběd. Kdy se ale uskuteční, není zatím jasné. „V sezóně je to těžké. Oběd ale platí," pousmál se útočník Slovácka. Přiznal rovněž, že v poločasu zápasu k němu z tribuny sešel otec brankáře Bohemky, aby mu mohl se slzami v očích ze srdce poděkovat.

Aleš Fuksa, Sport.cz, Právo

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..