Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Virtuální tužku nahradí ve fotbale grafika, která změří všechno

27. září 2006 18:14 - PRAHA

Virtuální tužka jako pomůcka komentátorů televizních fotbalových přenosů zřejmě brzy skončí v muzeu. Už v pondělním derby Slavie se Spartou bude mít v České televizi premiéru počítačový program, který toho umí mnohem víc. Nejenže v libovolném okamžiku nabídne schéma fotbalové akce z ptačí perspektivy s přesným rozestavením všech aktérů, ale také spočítá, kolik toho kdo naběhal, jakou vyvinul rychlost nebo jak rychle letěl míč na branku.

 

Event Concept

Technologii vyvinula švédská firma Tracab a podle dostupných informací bude Česká televize druhá v Evropě, kdo ji využije. Zatím s ní pracuje jen francouzský Canal Plus a údajně ji zkoušela FIFA na mistrovství světa do 17 let loni v Peru. Dění na trávníku snímá osm pevně umístěných kamer a počítač, který je na ně napojen, neustále zpracovává obrovské množství informací. Režisér ve studiu může v kterémkoli okamžiku zařadit do přenosu grafický rozbor akce nebo podrobné statistické údaje o jednotlivých hráčích.

Prohlédněte si fotografie v galerii u článku!

"Virtuální tužka už je překonaná. Věděli jsme, že ve světě už existuje modernější technologie, a jsem rád, že se nám ji podařilo získat," řekl televizní moderátor Jaromír Bosák. Sám zatím viděl jen demoverzi z Mexika, takže vstupuje na neznámou půdu. "A jedeme hned naostro, protože zkoušet dopředu se to nedá. Je to totiž poměrně drahá záležitost," dodal moderátor.

Premiéru údajně zaplatil sponzor ligy, pivovar Gambrinus, ale zatím není jisté, zda bude technickou novinku Česká televize využívat i v dalších přenosech. "Podmínky na správné rozmístění kamer, které potřebují určitý nadhled, jsou jen na polovině stadiónů," upozornil na další úskalí projektu režisér Karel Jonák.

Až pondělní derby ukáže, jak se novinka bude líbit divákům. Nepochybně ji však uvítají trenéři, kteří se okamžitě dozvědí, kolik toho každý z jejich svěřenců naběhal. A jestli se opravdu pohyboval v prostoru určeném taktikou.

ČTK, Sport.cz

ČT sport Brno - Liberec dnes 18:00
20210122T18:00:00+0100
Brno vs. Liberec
Brno vs. Liberec
Brno
Liberec

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..