Senegal a Egypt jsou v semifinále mistrovství Afriky

ALEXANDRIE

Fotbalisté Senegalu a pořádajícího Egypta jako první postoupili do semifinále afrického šampionátu a svedou vzájemný souboj o účast ve finále. Senegal nejprve v Alexandrii porazil Guineu 3:2, domácí výběr pak v Káhiře před 74 000 diváků snadno zdolal Konžskou demokratickou republiku 4:1.

Jednou brankou přispěl k jednoznačnému vítězství i egyptský kapitán Hossam Hassan. Již devětatřicetiletý útočník dal svůj 71. gól ve 169. zápase za národní mužstvo. Soupeř se neprosadil, čestný úspěch zaznamenal díky vlastní brance El Saky.

Před zápasem hráči i diváci uctili minutou ticha oběti neštěstí v Rudém moři, kde se v noci na dnešek potopila egyptská loď s téměř 1400 lidmi.

První čtvrtfinále nemělo tak jednoznačný průběh. Pro favorizovaný Senegal nezačal zápas dobře a ve 24. minutě prohrával po trefě Kaby Diawary. Ve druhém poločase ale záložník londýnského Fulhamu Bouba Diop a střídající Niang skóre otočili. Útočník Olympique Marseille skóroval po hrubé chybě obránce Boba Baldeho ze Celtiku Glasgow. V nastaveném čase dal třetí gól Senegalu Henri Camara z anglického Wiganu, Guinea už dokázala jen snížit.

V sobotu se hrají zbylá čtvrtfinále Nigérie - Tunisko a Kamerun - Pobřeží slonoviny.

Čtvrtfinále:
Senegal - Guinea 3:2 (0:1)
Branky: 61. Bouba Diop, 83. Niang, 90.+3 H. Camara - 24. K. Diawara, 90.+5 Feindouno.
Egypt - Konžská demokratická republika 4:1 (2:1)
Branky: 34. z pen. a 89. Ahmed Hasan, 41. Hosam Hassan, 58. Motaeb - 45.+2 vlastní El Saka.