Rusko - Belgie 1:4Rudí ďáblové řádili v Petrohradu a v kvalifikaci ME vyhráli i podeváté

Fotbalisté Chorvatska v Rijece otočili zápas se Slovenskem a po výhře 3:1 si kolo před koncem kvalifikace zajistili postup na mistrovství Evropy. Hostující výběr vedený českým trenérem Pavlem Hapalem dohrával v deseti a o druhé postupové místo ze skupiny E bude v závěrečném kole na dálku bojovat s Maďarskem a Walesem.

Ruský reprezentant Mario Fernandes (vpředu) a Belgičan Thorgan Hazard.

Účast na šampionátu si dnes zajistily také ve skupině C reprezentace Nizozemska, Německa a ve skupině G Rakousko. Celkem je známo 16 ze 24 účastníků turnaje. Už dříve oslavily postup Česká republika, Belgie, Anglie, Finsko, Francie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Chorvatsko prohrávalo od 32. minuty po zásahu Róberta Boženíka. V 56. minutě srovnal Nikola Vlašič a do vedení vicemistry světa poslal po hodiny hry Bruno Petkovič. Hostům vzápětí šanci na zvrat sebralo vyloučení Róberta Maka a domácí v přesilovce přidali zásluhou Ivana Perišiče třetí gól.

Chorvaté si tak zajistili postup a tabulku skupiny E vedou se ziskem 17 bodů. Druhé Maďarsko má 12 bodů, třetí je s 11 body Wales a čtvrté Slovensko s deseti body. Hapalův výběr v posledním kole přivítá v úterý Ázerbájdžán, zatímco Maďaři nastoupí proti Walesu.

Nizozemsku stačil k postupu i bod a pro něj si v nepříliš záživném zápase v Belfastu došlo, čímž ukončilo čekání na účast na velkém turnaji. "Oranjes" chyběli na posledním světovém i evropském šampionátu. Ztráta Severního Irska pomohla na Euro i Německu, které si i díky dvěma gólům Toniho Kroose poradila 4:0 s Běloruskem.

Podruhé za sebou a potřetí celkově se na Euru představí Rakousko, které si postup zajistilo vítězstvím 2:1 nad Severní Makedonií. O výhře domácích ve Vídni rozhodli David Alaba se Stefanem Lainerem, Rakušané ze skupiny G doprovodí na šampionát Polsko. Za hosty v úplném závěru snížil Vlatko Stojanovski.

Bez ztráty bodu nadále procházejí kvalifikací Belgičané. V souboji týmů, které už mají místo na Euru jisté, zvítězili 4:1 nad Ruskem a pojistili si první místo v tabulce skupiny I. O výhře hostů v Petrohradu rozhodli sourozenci Hazardové. Thorgan otevřel v 19. minutě skóre a jeho starší bratr Eden ještě do přestávky přidal dva góly.

Po pauze se prosadil Romelu Lukaku. Za domácí v závěru snížil Georgij Džikija a připravil Belgii první inkasovaný gól po sedmi zápasech a teprve druhý obdržený v kvalifikaci.

Ve druhém utkání skupiny I si výhru připsal Kazachstán vedený českým trenérem Michalem Bílkem, když uspěl 3:1 v San Marinu, ale oba celky už byly před zápasem bez šance na postup.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:
Skupina C:
Mönchengladbach: Německo - Bělorusko 4:0 (1:0)
Branky: 55. a 83. Kroos, 41. Ginter, 49. Goretzka.
Branky: 10. Moore, 34. Wilson.
Rijeka: Chorvatsko - Slovensko 3:1 (0:1)
Branky: 56. Vlašič, 60. Petkovič, 76. Perišič - 32. Boženík. ČK: 66. Mak (Slovensko).