Postup v Poháru UEFA slaví Grygera i Rozehnal

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam a Paris St. Germain jsou dalšími jistými postupujícími celky do jarních bojů v Poháru UEFA. Kdyby Ajax ve středu prohrál ve Waregemu o pět a více gólů, mohla na jeho úkor teoreticky projít dál pražská Sparta, ale nizozemský velkoklub neponechal nic náhodě a zvítězil s přehledem. Klíčový zápas zvládla i Paříž, konkurent Mladé Boleslavi, která doma rozdrtila zatím neporažený Panathinaikos 4:0.

Dnes si zajistily postup také Hapoel Tel Aviv díky remíze s Mladou Boleslaví, Feyenoord Rotterdam, Fenerbahce Istanbul a Celta Vigo.

Ajax v sestavě s českým reprezentantem Zdeňkem Grygerou sice dnes při totálním výbuchu ještě mohl v Gentu, kde Waregem hraje pohárové zápasy, přijít o postup, ale už úvod utkání vzal Spartě zbytky nadějí, když se už ve čtvrté minutě trefil kanonýr Huntelaar. Stejný hráč dvanáct minut po přestávce zvýšil na 2:0 a výhru Ajaxu zpečetil sedm minut před závěrečným hvizdem další reprezentant Heitinga.

Ve druhém utkání "sparťanské" skupiny porazil Espaňol Barcelona vídeňskou Austrii, které chyběl Štěpán Vachoušek, 1:0 a zkompletoval sbírku čtyř výher. Naopak rakouský klub zůstal bez bodového zisku.

Stejně jako Ajax suverénně do dalšího kola dokráčel i Paris St. Germain a radovat se z toho mohl i český stoper David Rozehnal. Pařížané nechali zapomenout na předchozí rozpačité výsledky a připravili Panathinaikosu, který už měl postup jistý, první prohru ve skupině. Dvakrát se trefil Portugalec Pauleta, stejný kousek se povedl i Kalouovi a St. Germain mohl slavit premiérový tříbodový zisk.

Namále měl před dnešním rozuzlením skupiny E i Feyenoord Rotterdam, který ale doma zvládl klíčový duel s Wislou Krakov a výhra 3:1 jej posunula do další fáze. Kdyby polský celek v Rotterdamu uhrál alespoň remízu, mohl projít do dalšího kola. Ve druhém utkání skupiny vyrovnaný souboj Blackburnu s Nancy rozhodl v poslední minutě domácí Neill a v přímém souboji o první místo posunul do čela anglický tým.

Dramatický souboj se odehrál mezi Fenerbahce Istanbul a Frankfurtem. Domácí sice prohrávali s bundesligovým celkem už o dvě branky, ale v závěrečné půlhodině zmobilizovali síly a dvěma góly si zajistili remízu, která jim stačila na postup. Hrdinou byl Semih, střelec branky z 83. minuty. Ve druhém zápase stačila Celtě Vigo remíza 1:1 v Palermu.