Blažek dvakrát inkasoval, ale Norimberk postupuje

Z bohatého zastoupení českých fotbalistů v Poháru UEFA se jako první radovali z postupu do základní skupiny Jaromír Blažek a Tomáš Galásek. Jejich klub 1. FC Norimberk hrál v Bukurešti s Rapidem 2:2 a po domácí bezbrankové remíze postoupil díky brankám vstřeleným na hřišti soupeře.

Blažka překonal už po čtvrthodině Brazilec Césinha, ale Kluge po Galáskově přihrávce brzy vyrovnal a Bosňan Misimovič přidal po změně stran druhý gól. Český brankář hosty několikrát podržel, Rumuni srovnali na 2:2 až v nastaveném čase.

Trenér Rapidu Bukurešť Cristiano Bergodi podal hned po vyřazení svého klubu demisi. Fotbalisté Atlétika Madrid a švédského Helsingborgu předvedli velkou kanonádu a svým soupeřům nadělili po pěti gólech.

Martin Raška v brance Mydtjyllandu inkasoval v Moskvě dvakrát během úvodní čtvrthodiny a o postupu domácího Lokomotivu nebylo od začátku ani nejmenších pochyb. Trenér Tottenhamu Martin Jol po domácím šestibrankovém vítězství složil v odvetě na Kypru sestavu většinou z náhradníků, ale Radek Černý se na rozdíl od prvního zápasu mezi tyče nedostal. V utkání, které řídil český sudí Pavel Královec, zachránil "Kohouty" před blamáží střídající Ir Robbie Keane.

Jarolím mezi nejlepšími hráči zápasu

Hamburk v záloze s David Jarolímem vyhrál v Loveči před čtrnácti dny 1:0 a dnes před 43 000 diváky nastřílel Bulharům další tři branky. Musel ale dotahovat, protože první se trefil Popov. Pak dal dva góly Peruánec Guerrero, třetí přidal nizozemský útočník Van den Vaart. Úspěšní střelci spolu s Jarolímem byli vyhlášeni podle agentury SID nejlepšímu hráči zápasu.

Proti norskému celku Valerenga Oslo nezaváhala Austria Vídeň. Přemožitel Jablonce z předkola poprvé skóroval ve 22. minutě, když David Lafata vypracoval příležitost pro Kuljice a po jeho gólu měli hosté k dobru už tři branky. Na postupu Austrie do skupiny nic nezměnily ani dva góly domácích.

Lokvenc se trefil, Kováč nehrál

Moskevský Spartak vyhrál už doma nad švédským Häckenem 5:0, a tak trenér Stanislav Čerčesov nechal v dnešní odvetě některé opory včetně českého reprezentanta Radoslav Kováče odpočívat.

Vratislav Lokvenc se zapsal mezi pohárové střelce, ale Salcburk tříbrankové manko z Atén nesmazal. Patrik Ježek patřil k nejlepším hráčům, ale vyřazení ani on nezabránil.

Anderlecht, v jehož brance stál Daniel Zítka a celý zápas odehrál i Jan Polák, vyhrál brankou Akina na trávníku Rapidu Vídeň 1:0. To v součtu s remízou 1:1 z prvního souboje posunulo do dalších bojů belgický klub.

Až branky Gronkjaera z penalty ve 112. minutě posunula dál FC Kodaň na úkor francouzského Lensu. Oba zápasy v normálním čase skončily smírně 1:1, u dnešního postupu byl i český reprezentant Libor Sionko. Ukrajinský Charkov ještě v 72. minutě vedl 2:1 nad Evertonem, což jej posunovalo dále, ale McFadden a Anichebe vývoj zápasu otočili.

Bayern Mnichov po hubené domácí výhře nad Belenenses vyhrál i v Lisabonu. Hrdinou byl stejně jako před dvěma týdny italský majitel Zlaté kopačky Luca Toni, který dal první gól a na druhý přihrál Altintopovi.

Překvapivě neuspěly dva italské celky. Empoli třikrát inkasovalo v Curychu a Sampdoria Janov remizovala na trávníku dánského Aalborgu 0:0. V její neprospěch rozhodl výsledek 2:2 z prvního duelu. Blízko postupu byl tým CSKA Sofia, ale v souboji s Toulouse o něj přišel v šesté minutě nastavení, kdy hosté, hrající už v deseti, vyrovnali.

Fiorentina zachraňovala jako jediná čest italského fotbalu a až na penalty. V zápase s Groningenem si nejprve Rumun Mutu vyrovnávacím gólem vynutil prodloužení, v rozstřelu pak měli domácí pevnější nervy. Tomáš Ujfaluši hrál celý zápas.

Ajax skončil i v Poháru UEFA

Ajax Amsterodam si po vyřazení se Slavií Praha v předkole Ligy mistrů musel vypít kalich hořkosti až do dna. Slavný nizozemský celek sice vyhrál první zápas v Záhřebu nad Dinamem 1:0, ale dnes v normálním čase stejným výsledkem prohrál a v prodloužení rozesmutnil 51.000 diváků dvěma góly ve čtvrté a šesté minutě prodloužení Madžukovič. Na to dokázal odpovědět jen Huntelaar dvěma góly, ale to bylo málo a ani on nezabránil tomu, že Ajax v letošním pohárovém ročníku končí.

Radek Šírl byl u remízy 1:1 Zenitu Petrohrad na hřišti Standardu Lutych, což ruskému celku po domácí výhře 3:0 stačilo k postupu. Zajímavostí je, že oba střelci gólů Onyewu a Pogrebňjak shodně zápas po červených kartách nedohráli.

Postupující kluby budou příští úterý v sídle UEFA v Nyonu losem rozděleny do pětičlenných skupin.

Pohár UEFA - odvety 1. kola
Rapid Bukurešť - Norimberk 2:2 (1:1)
Branky: 15. Césinha, 90+4. Lazar - 22. Kluge, 55. Misimovič. První zápas 0:0, postupuje Norimberk.
Lokomotiv Moskva - Mydtjylland (Dán.) 2:0 (2:0)
Branky: 10. Biljaletdinov, 15. Maminov. První zápas 3:1, postupuje Lokomotiv.
Anorthosis Famagusta (Kypr) - Tottenham 1:1 (0:0)
Branky: 54. Fabinio - 78. Keane. První zápas 1:6, postupuje Tottenham.
Erciyesspor (Tur.) - Atlético Madrid 0:5 (0:3)
Branky: 6. a 43. Aguero, 14. Ze Castro, 52. M. Rodriguez z pen., 78. Forlán. První zápas 0:4, postupuje Atlético.
Helsingborg (Švéd.) - Heerenveen (Niz.) 5:1 (3:0)
Branky: 45. a 81. Omotoyossi, 20. H. Larsson, 37. Dahl, 51. Makondele - 89. Storm. První zápas 3:5, postupuje Helsingborg.
Hamburk - Litex Loveč 3:1 (1:1)
Branky: 40. a 52. Guerrero, 72. van den Vaart - 38. Popov. První zápas 1:0, postupuje Hamburk.
FC Curych - Empoli (It.) 3:0 (1:0)
Branky: 37. Kollar, 78. Abdi, 82. Alphonse. První zápas 1:2, postupuje Curych.
Dněpropetrovsk - Aberdeen (Skot.) 1:1 (0:1)
Branky: 75. Vorobej - 28. Mackie. První zápas 0:0, postupuje Aberdeen.
Aalborg (Dán.) - Sampdoria Janov 0:0
První zápas 2:2, postupuje Aalbor.
Häcken (Švéd.) - Spartak Moskva 1:3 (0:1)
Branky: 87. Henriksson - 8. Titov, 81. Baženov, 90. Džuba. První zápas 0:5, postupuje Spartak.
Elfsborg (Švéd.) - Dinamo Bukurešť 0:1 (0:1)
Branka: 31. Danciulescu. První zápas 2:1, postupuje Elfsborg.
CSKA Sofia - FC Toulouse 1:1 (0:0)
Branky: 64. Nei - 90+6. Gignac. ČK: 85. Chigozie (Toulouse). První zápas 0:0, postupuje Toulouse.
Valerenga Oslo - Austria Vídeň 2:2 (0:1)
Branky: 51. Santos, 87. vlastní Bak - 22. Kuljic, 90. Acimovič. První zápas 0:2, postupuje Austria.
FC Basilej - FK Sarajevo 6:0 (4:0)
Branky: 8. a 10. C. Alberto, 18. a 29. Streller, 75. Huggel, 90. Caicedo. První zápas 2:1, postupuje Basilej.
BATE Borisov (Běl.) - Villarreal (Šp.) 0:2 (0:1)
Branky: 25. Cani, 77. Angel. První zápas 1:4, postupuje Villarreal.
Standard Lutych - Zenit Petrohrad 1:1 (1:0)
Branky: 37. Onyewu - 85. Pogrebňjak. ČK: 40. Onyewu - 86. Pogrebňjak. První zápas 0:3, postupuje Petrohrad.
Panionios Atény - Sochaux (Fr.) 0:1 (0:0)
Branka: 53. vlastní Kumortzi. První zápas 2:0, postupuje Panionios.
Ajax Amsterodam - Dinamo Záhřeb 1:3 po prodl. (0:1, 0:1)
Branky: 101. a 120. Huntelaar - 94. a 96. Madžukovič, 34. Modrič z pen. První zápas 1:0, postupuje Dinamo.
Salcburk - AEK Atény 1:0 (1:0)
Branka: 19. Lokvenc. První zápas 0:3, postupují Atény.
Belenenses (Port.) - Bayern Mnichov 0:2 (0:0)
Branky: 59. Toni, 77. Altintop. První zápas 0:1, postupuje Bayern.
FC Bruggy - Brann Bergen (Nor.) 1:2 (0:2)
Branky: 77. Clement - 15. Helstad, 40. Winters. První zápas 1:0, postupuje Bergen.
Galatasaray Istanbul - FC Sion (Švýc.) 5:1 (3:0)
Branky: 23. a 30. K. Ümit, 36. Lincoln, 71. Arda, 90. Bouazíd - 90. Nwaneri. První zápas 2:3, postupuje Galatasaray.
AIK Stockholm - Hapoel Tel Aviv 0:1 (0:0)
Branka: 63. Oved. První zápas 0:0, postupuje Hapoel.
FC Kodaň - Lens 2:1 po prodl. (1:1, 0:1)
Branky: 77. Allbäck, 112. Gronkjaer z pen. - 13. Carriere. ČK: 95. Gravgaard (Kodaň). První zápas 1:1, postupuje Kodaň.
Metallist Charkov - Everton 2:3 (1:0)
Branky: 21. Edmar, 52. Mahdoufi - 48. Lescott, 72. McFadden, 88. Anichebe. První zápas 1:1, postupuje Everton.
Crvena Zvezda Bělehrad - Grodzisk (Pol.) 1:0 (1:0)
Branka: 42. Castillo. První zápas 1:0, postupuje Bělehrad.
Stade Rennes - Lokomotiv Sofia 1:2 (1:2)
Branky: 25. Marveaux - 37. a 41. Antunovič. První zápas 3:1, postupuje Rennes.
Rapid Vídeň - RSC Anderlecht 0:1 (0:1)
Branka: 23. Akin. První zápas 1:1, postupuje Anderlecht.
Real Zaragoza - Aris Soluň 2:1 (1:0)
Branky: 20. Oliveira, 72. García - 61. Javito. První zápas 0:1, postupuje Soluň.
Blackburn - Larissa (Řec.) 2:1 (1:1)
Branky: 45. Derbyshire z pen., 51. Warnock - 17. Cleyton. První zápas 0:2, postupuje Larissa.
Bordeaux - Tampere United 1:1 (0:0)
Branky: 50. Chamakh - 50. Ojanpera. První zápas 3:2, postupuje Bordeaux.
Bolton - Rabotnički Skopje 1:0 (0:0)
Branka: 68. Anelka. První zápas 1:1, postupuje Bolton.
Twente Enschede (Niz.) - Getafe (Šp.) 3:2 po prodl. (1:0, 1:0)
Branky: 30. Wielaert, 117. Engelaar, 119. Arnautovič - 100. Belenguer, 103. Granero. ČK: 70. Nkufo (Twente). První zápas 0:1, postupuje Twente.
AZ Alkmaar (Niz.) - Pacos de Ferreira (Port.) 0:0
První zápas 1:0, postupuje Alkmaar.
Fiorentina - Groningen 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), na penalty 4:3
Branky: 60. Mutu - 52. Nevland. První zápas 1:1, postupuje Fiorentina.
SC Braga (Portug.) - Hammarby (Švéd.) 3:0 (0:0)
Branky: 47. Wender, 67. Jorginho, 79. Linz z pen. První zápas 1:2, postupuje Braga.
Leiria (Portug.) - Bayer Leverkusen 3:2 (2:1)
Branky: 2. Cadu Silva, 10. Paulo, 90+4. Laranjeiro - 12. Papadopulos, 88. Kiessling. První zápas 1:3, postupuje Leverkusen.