Senzace! Púchov vzal v nastavení výhru hvězdné Barceloně

O prvotřídní senzaci se v poslední minutě úvodního utkání 1. kola Poháru UEFA postaral púchovský Jambor, jehož trefa vzala hvězdám z Barcelony výhru. Vítěz Slovenského poháru hrál s hvězdným celkem Franka Rijkaarda víc než vyrovnanou partii a výsledek 1:1 mu dává pořádnou porci naděje do odvety.

Peter Čvirik (vlevo) a Ivan Belák z Matadoru Púchova bojují s Patrickem Kluivertem z FC Barcelona (uprostřed) v zápase Poháru UEFA

Španělé vstoupili do utkání nečekaně vlažně a slovenský klub před vyprodaným hledištěm pořádně zatápěl pod kotlem. Po deseti minutách byl sice stav 0:0, na rohové kopy ale Púchov vedl 5:0. Skóre ale přece jen otevřel soupeř, když se po čtyřech minutách druhé půle trefil Kluivert.

V závěru měl na kopačce vyrovnávací gól Breška, brankář Valdes ale stačil míč vyrazit. Breška se však nevzdával. Těsně před koncem utekl po pravé straně, naservíroval míč Jamborovi a ten se nemohl netrefit. A senzace se zrodila!

Angličané dostali tureckou lekci

Fotbalisté Blackburnu Rovers inkasovali tři góly v Ankaře, Hertha Berlín se musela v domácím prostředí spokojit s bezbrankovou remízou s polským Grodziskem. Zápas v Ankaře provázela vzhledem k značnému nepřátelství mezi anglickými a tureckými fanoušky mimořádně přísná bezpečnostní opatření, ale utkání se obešlo bez incidentů v hledišti. Pro tým z kolébky fotbalu však dopadlo neslavně a prohra 1:3 nevěští pro Angličany nic dobrého.

Právě v Turecku totiž budou hrát za dva týdny rozhodující zápas o postup na mistrovství Evropy. Tým Genclerbirligi se vypořádal i s výměnou zraněného brankáře a mohl vyhrát ještě výrazněji, kdyby hosty nezachránila tyč.

Hertha Berlín v německé lize v této sezóně ještě nepoznala radost z vítězství a chuť si nespravila ani v poháru. Polský vicemistr Groclin Grodzisk na lavičce se slovenským koučem Radolským uhrál na její půdě bezbrankovou remízu. Hosté měli dokonce blíž k vítězství, Herthu její fanoušci vypískali.

Ve francouzských klubech tahali horké kaštany z ohně Senegalci. Diawara rozhodl o výhře Sochaux na půdě finského Anjalaenkoski a jeho krajan Diop dal v poslední minutě vítězný gól Racinsu Lens ve Skopje.

Pohár UEFA, 1. kolo
Matador Púchov - FC Barcelona 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 49. Kluivert - 90. Jambor. Rozhodčí: Müftüoglu - Gencerler a Kan (všichni Tur.). ŽK: Hricko. Diváci: 18.500 (vyprodáno).
Hapoel Ramat Gan (Izr.) - Levski Sofie 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 80. Kolev. Diváci: 100.
CSKA Sofie - Torpedo Moskva 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 18. Dimitrov - 77. Semšov.
Panionios Atény - Nordsjälland (Dán.) 2:1
Poločas: 2:0. Branky: 30. Smiljanič, 33. Majewski - 67. Ziberi. Rozhodčí: Vidlák (ČR).
Genclerbirligi Ankara - Blackburn Rovers 3:1
Poločas: 2:0. Branky: 43. a 60. Youla, 42. Skoko - 57. Emerton.
Maccabi Haifa (Izr.) - Publikum Celje (Slovin.) 2:1
Poločas: 1:0. Branky: 8. Badir, 83. Katan - 90. Kvas.
Dinamo Záhřeb - MTK Budapešť 3:1
Poločas: 1:1. Branky: 38. Da Silva, 48. Agič, 56. Sedloski z pen. - 3. Torghelle
Hertha Berlín - Groclin Grodzisk (Pol.) 0:0
Varteks Varaždín (Chorv.) - VSC Debrecín (Maď.) 1:3
Poločas: 1:1. Branky: 45. Jolič - 24. Sándor, 57. Kiss, 89. Dombi. ČK: 85. Kristič (Varaždín)
Metallurg Doněck - AC Parma 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 44. Syščenko - 67. Adriano.
Uniao Leiria (Port.) - FK Molde (Nor.) 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 53. Caico.
Zimbru Kišiněv - Aris Soluň 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 56. Balasa - 26. Malons.
FC Utrecht (Niz.) - MŠK Žilina 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 44. Van der Haar, 86. Tanghe.
Grasshoppers Curych - Hajduk Split 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 40. Petrič - 60. Neretljak. ČK: 77. Andrič (Split)
FC Dundee (Skot.) - AC Perugia 1:2
Poločas: 0:0. Branky: 64. Novo - 49. Di Loreto, 82. Fusani
La Louviére (Belg.) - Benfica Lisabon 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 14. Odemwingie - 52. Sabrosa
OB Odense (Dán.) - Crvena zvezda Bělehrad 2:2
Poločas: 1:1. Branky: 16. Miti, 90. Borre - 23. a 64. Žigič.
Ferencváros Budapešť - FC Kodaň 1:1
Poločas: 1:1. Branky: 37. Kriston - 2. T. Jönsson.
Olimpija Lublaň - FC Liverpool 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 65. Žlogar - 78. Owen.
Hearts of Midlothian (Skot.) - Željezničar Sarajevo 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 28. De Vries, 60. Webster.
Manchester City - Lokeren 3:2
Poločas: 1:2. Branky: 8. Sibierski, 77. Fowler, 80.Anelka z pen. - 14. Zoundi, 40. Kristinsson.