Artmedia otočila zápas s Dinamem Minsk a vyhrála 2:1

Fotbalisté Artmedie Bratislava odvrátili ve čtvrtečním úvodním zápase 2. předkola Poháru UEFA hrozbu domácí prohry s Dinamem Minsk. Hosté dlouho vedli zásluhou Brazilce Edúa, ale v 74. minutě využil chyby obránce Reiter a tři minuty nato se z hranice šestnáctky trefil Čišovský.

Luboš Reiter z Artmedie (vpravo) a hráči Dynama Minsk Kiryl Pauljučak (uprostřed) a Siarhei Pavlikovich v utkání 2. předkola Poháru UEFA.

Slovenský vicemistr, za nějž odehráli celý zápas Daniel Tchuř a Lukáš Hartig a v posledních vteřinách odešel ze hřiště Jan Buryán, se bude muset v odvetě obejít bez obránce Konečného. Ten byl v 86. minutě po druhé žluté kartě vyloučen.

Také Wisla Plock uhrála na hřišti Černomorce Oděsa nadějný výsledek v podobě bezbrankové remízy. Za tým, jejž vede trenér Josef Csaplár, nastoupilo celkem pět českých hráčů, z toho čtyři do ofenzivy. Ale ani jeden z nich se neprosadil. Celý zápas odehrál jen defenzivní záložník Patrik Gedeon, v 66. minutě nahradil Tomáš Michálek Tomáše Doška, v 90. minutě vystřídal Josef Obajdin Lumíra Sedláčka.

Šlágr přinesl šest branek

Ve šlágru úvodních zápasů mezi Bernem a Olympiquem Marseille padlo šest branek. Švýcaři doma třikrát prohrávali, ale pokaždé dokázali vyrovnat. Také proto, že na straně soupeře ubýval jeden hráč za druhým. Nejdřív byl už v 6. minutě vyloučen nigerijský obránce Taiwo, pak v 70. minutě další zadák Zubar.

Dva góly favoritů vsítil senegalský útočník Niang, který zastoupil zraněného Cissého. V sestavě hostů nečekaně nastoupil poprvé v sezoně objev světového šampionátu Ribéry, což prakticky znamená konec jeho námluv s Arsenalem. V jeho dresu už by nyní nemohl nastoupit v Lize mistrů.

I další velké kluby se trápily. Hertha Berlín musela proti gruzínskému outsiderovi Ameri Tbilisi čekat do druhé minuty nastavení, než přišel spásný gól. Těsnou výhru 1:0 zařídil střídající nigerijský útočník Samuel Okoronkwo. Newcastle v lotyšském Ventspilsu zachránil dvacet minut před koncem záložník Bramble.

Gretně se premiéra nepovedla

Premiéra v evropských pohárech se vůbec nepovedla skotské Gretně. Lídr druhé ligy sice doma nad Derry City vedl, ale ve druhém poločase inkasoval čtyřikrát během dvaceti minut.

Lepší debut se povedl rakouskému Mattersburgu, jenž doma remizoval s Wislou Krakov 1:1. Celý zápas odehrál ve středu zálohy domácích Miroslav Holeňák. Jeho bývalí spoluhráči z pražské Slavie vezou z Ázerbájdžánu výhru 2:0 nad Karvanem Jevlach a téměř jistý postup.

Karvan Jevlach - Slavia Praha 0:2 (0:1)
Branky: 14. Hrdlička, 90+3. Fořt. Rozhodčí: Stanišič - Radulovič, Cvijetič (Srb.). ŽK: Trapaidze, Ferreira - Hrdlička, Vlček, Studík. Diváci: 7312.
Jevlach: Hasanov - Nasirov, Inckirveli, Pereira, Trapaidze (84. Mirzajev) - Achalkaci (60. Maharamov), Muzika, Bajramov, Mammadov (46. Abdulov) - Ferreira, Camara. Trenér: Husejnov.
Slavia: Kozáčik - Švec, Dosoudil, Studík, Hubáček - Janda, L. Jarolím, Hrdlička (81. Kalivoda), Švento - Vlček (75. Táborský), Gaúcho (86. Fořt). Trenér: K. Jarolím.
Artmedia Bratislava - Dinamo Minsk 2:1 (0:1)
Branky: 74. Reiter, 77. Čišovský - 22. Edú. ČK: 86. Konečný (Artmedia).
Sestava Artmedie: Kollár - Čišovský, Debnár (66. Burák), Čvirik, Konečný - Buryán (90+3. Saláta), Straka, Kozák, Tchuř - Reiter (90+1. Gajdoš), Hartig. Trenér: Bubenko.
Černomorec Oděsa (Ukr.) - Wisla Plock (Pol.) 0:0
Rubin Kazaň - BATE Borisov (Běl.) 3:0 (1:0)
Branky: 57. a 68. Ašvetija, 37. Bazajev.
SK Tirana - Kayserispor (Tur.) 0:2 (0:2)
Branky: 37. Egey, 45. Akagündüz.
Bnei Jehuda Tel Aviv - Lokomotiv Sofia 0:2 (0:1)
Branky: 30. Davčev, 58. Genkov z pen.
KSV Roeselare (Belg.) - Ethnikos Achnas (Kypr) 2:1 (1:0)
Branky: 39. Dufoor, 82. Oris - 80. Stjepanovič z pen.
SV Ried (Rak.) - FC Sion (Švýc.) 0:0
CSKA Sofia - Hajduk Kula (Srbsko) 0:0
Brann Bergen (Nor.) - âtvidabergs FF (Švéd.) 3:3 (2:1)
Branky: 2., 24. a 59. Memelli - 27. Haglund, 48. Bergström, 83. Karlsson.
Hapoel Tel Aviv - NK Domžale (Slovin.) 1:2 (1:0)
Branky: 42. Bruno - 65. a 90. Ljubijankič.
Hertha Berlín - Ameri Tbilisi 1:0 (0:0)
Branka: 90+2. S. Okoronkwo.
Molde FK (Nor.) - Skonto Riga 0:0
OB Odense (Dán.) - Llanelli FC (Wal.) 1:0 (1:0)
Branka: 29. Oliveira.
Randers FC (Dán.) - FBK Kaunas (Lit.) 3:1 (0:0)
Branky: 59. Fall, 82. Ahmed, 90. Pedersen z pen. - 79. Juska.
Start Kristiansand (Nor.) - Drogheda United (Ir.) 1:0 (0:0)
Branka: 68. Strömstad.
Zimbru Kišiněv - Metalurg Záporoží (Ukr.) 0:0
Twente Enschede - Levadia Tallinn 1:1 (0:1)
Branky: 55. Heubach - 24. Andrejev.
Young Boys Bern - Olympique Marseille 3:3 (1:2)
Branky: 19. H. Yakin, 48. Paulo, 72. Dos Santos - 44. a 56. Niang, 17. Zubar. ČK: 6. Taiwo, 70. Zubar (oba Marseille).
FK Ventspils (Lot.) - Newcastle United 0:1 (0:0)
Branka: 70. Bramble.
APOEL Nikósie - Trabzonspor 1:1 (1:0)
Branky: 3. Fernandés - 89. Yattara.
FC Basilej - FC Vadúz (Licht.) 1:0 (0:0)
Branka: 58. Majstorovic.
Dinamo Bukurešť - Beitar Jeruzalém 1:0 (0:0)
Branka: 77. C. Munteanu.
Videoton Fehérvár (Maď.) - Grasshoppers Curych 1:1 (0:0)