Španělské kluby v Poháru UEFA nenašly přemožitele

Výborný vstup do Poháru UEFA zažily ve čtvrtek španělské kluby. Přestože celé kvarteto hrálo na hřištích soupeřů, nikdo ho nedokázal porazit. Obhájce trofeje FC Sevilla vyhrál na půdě řeckého nováčka Atromitos 2:1, Vigo venku porazilo Standard Lutych a Pamplona uhrála remízu na hřišti Trabzonsporu i v deseti. Také Espaňol Barcelona v Bratislavě odvrátil prohru s Artmedií.

Slovenský klub však svým fanouškům alespoň trochu připomněl loňské senzační tažení Ligou mistrů a s favoritem sehrál zcela vyrovnanou partii. Nový trenér Štefan Horný, který v pondělí nahradil Jozefa Adamce, si v premiéře připsal remízu 2:2. Domácí sice inkasovali jako první, ale Halenár a český kapitán Tchuř během šesti minut v závěru prvního poločasu výsledek otočili. Jenže po změně stran srovnal Uruguayec Pandiani.

Radost z výhry nezažil ani druhý slovenský zástupce. Mistr z Ružomberka podlehl doma Bruggám gólem Chorvata Balabana. V sestavě slovenského mistra se pod vedením kouče Františka Komňackého objevila hned trojice českých fotbalistů - Jan Nezmar, Josef Dvorník a Jan Pospíšil.

Paris St. Germain i s Davidem Rozehnalem na postu defenzivního záložníka nenašlo recept na obranu soupeře a z Irska si odváží jen bezbrankovou remízu ze zápasu s Derry City. Pařížští tlačili soupeře po celé utkání a dokonce se jim podařilo překonat domácího brankáře, ovšem obránci stačili hlavičku Pancrateho vykopnout z brankové čáry.

Ani druhý český reprezentant Libor Sionko se svým týmem nepoznal radost ze vstřelené branky. Jeho Glasgow Rangers rovněž uhrál jen bezbrankovou remízu na hřišti norského Molde. Sionko se dostal do jedné šance, ale jeho střelu domácí brankář kryl. V průběhu druhého poločasu pak přepustil místo Chorvatovi Pršovi. Salcburk dokázal v nastaveném čase vybojovat remízu s Blackburnem 2:2. V rakouském týmu hrál z Čechů v základní sestavě jen Patrik Ježek, ve druhém poločase ho vystřídal Karel Piták.

Partizan Bělehrad naznačil Liberci, co ho za dva týdny může čekat na horké půdě v srbské metropoli. Hostům z nizozemského Groningenu nadělil čtyři góly, ale v závěru polevil a dovolil soupeři zkorigovat. Zato turecký Trabzonspor musel hrát proti Pamploně bez diváků a bouřlivé prostředí mu chybělo. Jen se štěstím zachránil remízu 2:2, přestože měl celý druhý poločas početní převahu po vyloučení Izquierda.

Schalke dlouho marně hledalo klíč k obraně Nancy. Až čtyři minuty před koncem dánský náhradník Larsen přesnou hlavičkou zařídil, že poslední německý vítěz Poháru UEFA z roku 1997 bude mít v odvetě přece jen lepší pozici než berlínská Hertha.

Ta totiž doma překvapivě pouze remizovala s dánským Odense 2:2 a protože Leverkusen hrál v Sionu jen 0:0, zachraňoval čest německého fotbalu jen Frankfurt nad Mohanem, který deklasoval Bröndby Kodaň 4:0. Zápas rozhodla 50. minuta, kdy dostaly červenou dva hráči dánského celku, navíc domácí Thurk proměnil penaltu a položil základ k hattricku.

Fotbalisté Ajaxu si po vyřazení v předkole Ligy mistrů chtěli napravit reputaci a pěti góly v norském Kristiansandu se jim to částečně povedlo. Domácí sice dvakrát vyrovnali, ale pak už střílel jen Ajax. Parma, která Pohár UEFA získala už dvakrát, zvítězila v Kazani 1:0 gólem devatenáctiletého Desseny. Rusové se v závěru sami připravili o vyrovnání, když zahodili penaltu.

Ještě v 89. minutě zápasu mezi Basilejí a Skopje se zdálo, že bude mít švýcarský tým nejjasnější pozici před odvetami, když vedl již 6:0. Makedonské mužstvo však ještě zabojovalo a přesnou ranou Vajse a vlastní brankou Buckleyho si zajistilo alespoň teoretickou naději na postup.

Odvety jsou na pořadu za dva týdny.

Pohár UEFA - 1. kolo
Rubin Kazaň - AC Parma 0:1 (0:0)
Branka: 79. Dessena.
Levadia Tallinn (Est.) - Newcastle United 0:1 (0:1)
Branka: 10. Sibierski.
Hertha Berlín - Odense BK (Dán.) 2:2 (1:1)
Branky: 38. Gimenez, 50. Boateng - 7. vlastní Šimunič, 53. Oliveira.
Legia Varšava - Austria Vídeň 1:1 (1:1)
Branky: 45. Junior - 26. Mair.
Černomorec Oděsa - Hapoel Tel Aviv 0:1 (0:0)
Branka: 74. Bruno.
Ethnikos Achnas (Kypr) - Racing Lens 0:0
Škoda Xanthi - Dinamo Bukurešť 3:4 (2:3)
Branky: 8. a 45. Quintana, 61. Kazakis - 18. a 34. Niculescu, 25. Danciulescu, 85. Pulhac.
Lokomotiv Moskva - SV Waregem (Belg.) 2:1 (1:0)
Branky: 35. Loskov, 73. Ivanovič - 90.+3 Vandermarliere.
Start Kristiansand (Nor.) - Ajax Amsterodam 2:5 (1:2)
Branky: 28. Johnsen, 55. Fevang - 17. a 87. Huntelaar, 43. Rosenberg, 63. Sneijder, 67. Roger.
Artmedia Bratislava - Espaňol Barcelona 2:2 (2:1)
Branky: 36. Halenár, 41. Tchuř - 31. Riera, 53. Pandiani.
Besiktas Istanbul - CSKA Sofia 2:0 (0:0)
Branky: 82. Kléberson, 90. Gulec. ČK: R. Petrov (CSKA).
Schalke 04 - AS Nancy 1:0 (0:0)
Branka: 86. Larsen.
Rapid Bukurešť - Nacional Funchal (Port.) 1:0 (1:0)
Branka: 44. Moldovan.
Trabzonspor - Osasuna Pamplona 2:2 (0:1)
Branky: 54. Karadeniz, 89. Bulut - 21. Valdo, 52. Juanlu. ČK: 41. Izquierdo (Pamplona).
Partizan Bělehrad - FC Groningen 4:2 (3:0)
Branky: 3. z pen. a 44. Marinkovič, 14. a 90. Zajic - 57. Fledderus. 90+1. Suarez.
Ätvidabergs FF (Švéd.) - Grasshoppers Curych 0:3 (0:2)
Branky: 12. Diego, 28. Eduardo, 57. Sutter.
Derry City (Ir.) - Paris St. Germain 0:0
AZ Alkmaar (Niz.) - Kayserispor (Tur.) 3:2 (2:1)
Branky: 7. z pen. Koevermays, 31. Molhoek, 64. Arvaladze - 25. Bolukbasi, 67. Basdag.
FC Basilej - Rabotnički Skopje (Mak.) 6:2 (4:0)
Branky: 2. Kuzmanovič, 6. a 39. Petrič, 34. z pen. Majstorovic, 71. a 73. Cristiano - 89. Vajs, 90.+2 vlastní Buckley.
FK Molde (Nor.) - Glasgow Rangers 0:0
Dinamo Záhřeb - AJ Auxerre 1:2 (0:1)
Branky: 68. Eduardo - 43. Jelen, 72 Niculae.
Lokomotiv Sofia - Feyenoord Rotterdam 2:2 (2:1)
Branky: 4. Genkov, 28. Davchev - 45. z pen. Lucius, 60. Greene.
Sporting Braga (Port.) - Chievo Verona 2:0 (1:0)
Branky: 3. Jorge, 90.+2 z pen. Wander. ČK.: 88. Marchase, 90.+1 Mantovani (oba Chievo)
Standard Lutych - Celta Vigo 0:1 (0:1)
Branka: 37. Lopez.
FC Sion (Švýc.) - Bayer Leverkusen 0:0
Wisla Krakov - Iraklis Soluň 0:1(0:1)
Branka: 8. Pritas. ČK: 71. Epale (Iraklis).
Maccabi Haifa - Litex Loveč (Bul.) 1:1 (0:1)
Branky: 7. Katan - 48. Zanev.
MFK Ružomberok - FC Bruggy 0:1 (0:1)
Branka: 39. Balaban.
Fenerbahce Istanbul - Randers FC (Dán.) 2:1 (1:1)
Branky: 25. vlastní Pedersen, 55. Kežman - 13. Fall.
Salcburk - Blackburn Rovers 2:2 (1:2)
Branky: 30. Zickler, 90.+2 Janko - 32. Savage, 39. McCarthy.
Eintracht Frankfurt - Bröndby Kodaň 4:0 (0:0)
Branky: 51. a 71. obě z pen. a 78. Thurk, 90. Köhler. ČK.: 50. Kildentoft, 50. Howard (oba Bröndby)
AS Livorno - FC Pasching (Rak.) 2:0 (1:0)
Branky: 42. Danilevičius, 49. Lucarelli.
Panathinaikos Atény - Metalurg Záporoží (Ukr.) 1:1 (1:0)
Branky: 10. Salpigidis - 47. Godin.
West Ham United - US Palermo 0:1 (0:1)
Branka: 45. Caracciolo.
Atromitos FC (Řec.) - FC Sevilla 1:2 (0:2)
Branky: 64. Merinho - 15. Kepa, 42. Duda.
Vitoria Setúbal (Portug.) - SC Heerenveen 0:3 (0:0)