Fotbalisté CSKA Moskva obhájili ruský titul

MOSKVA

Fotbalisté CSKA Moskva obhájili mistrovský titul v ruské lize. V utkání předposledního kola vyhráli v sobotu 4:0 ve Vladivostoku a jejich nejbližší pronásledovatel Spartak Moskva je už nemůže předstihnout, i když si díky vítězství 4:3 v Rostově nad Donu udržel tříbodový odstup. CSKA totiž vyhrál v soutěži větší počet zápasů.

CSKA hned od počátku utkání ve Vladivostoku kráčel jistým krokem za vítězstvím. První branku vstřelil už v závěru první čtvrthodiny hlavou Brazilec Daniel Carvalho, jeho krajan Vágner Love pak mezi 25. a 62. minutou přidal hattrick.

Spartak měl cestu k výhře v Rostově mnohem zapeklitější, ani tři body mu ale nakonec naději na desátý ruský titul neudržely. Titov v první půli dvakrát vyrovnal vedení domácího celku a zaokrouhlil svůj střelecký součet na rovných sto gólů, po přestávce se dvakrát trefil nejlepší kanonýr letošní ligy Pavljučenko.

Za Spartak, který si zajistil stejně jako loni druhé místo, odehráli celý zápas čeští reprezentanti Martin Jiránek a Radoslav Kováč. Ten se podílel na obou brankách hostů v prvním poločase: nejprve trefil tyč a Titov dorazil míč do sítě, pak domácí zadáci Kováče faulovali před vápnem a jeho spoluhráč proměnil přímý kop.

CSKA Moskva vybojoval v dobách sovětského impéria sedm titulů, většinu z nich na přelomu 40. a 50. let. Radoval se i v posledním ročníku sovětské ligy v roce 1991, pak zvítězil v letech 2003 a loni. Nyní si zajistil postup do hlavní fáze příštího ročníku Ligy mistrů, Spartak bude hrát kvalifikaci.

Z ligy sestoupily Šinnik Jaroslavl a moskevské Torpedo, místo nich budou v příštím roce v nejvyšší soutěži účinkovat FK Chimki a Kubaň Krasnodar.

Rusko - 29. kolo
Dynamo Moskva - Torpedo Moskva 2:1, Jaroslavl - Petrohrad 1:2, Perm - Lokomotiv Moskva 1:3, Rostov na Donu - Spartak Moskva 3:4, Samara - Nalčik 1:2, Saturn MO - Kazaň 1:2, Tomsk - FK Moskva 1:0, Vladivostok - CSKA Moskva 0:4.