Inter a Chelsea jsou v osmifinále LM, Barcelona žije

MOSKVA

Fotbalisté Interu Milán a FC Chelsea jsou dalšími dvěma jistými postupujícími ze základních skupin Ligy mistrů. Italský klub si účast v osmifinále zajistil výhrou 1:0 nad Sportingem Lisabon, postup Chelsea nepřekazila ani mírná prohra 0:1 na půdě Werderu Brémy. V posledním kole soutěže za dva týdny půjde ještě o šest volných míst ve vyřazovací části.

Fotbalisté Barcelony dokázali v předposledním utkání ve skupině A výhrou 2:0 na hřišti Levski Sofia odvrátit blamáž v podobě vyřazení z Ligy mistrů, ale na postup se ještě nadřou v posledním utkání s Brémami. V něm musí obhájce titulu bezpodmínečně vyhrát. Německý klub totiž dokázal překvapivě porazit Chelsea a bodově ji dohnal. To však londýnskému klubu nezbránilo v postupu, neboť první duel s Brémami vyhrál 2:0 a oba soupeři ji už nemohou současně předstihnout.

Barcelona nenechala nikoho na pochybách, že z Bulharska nehodlá odjíždět v pohřební náladě. Už v páté minutě po přesné trefě Giulyho vedla, druhý gól Iniesty vítězství potvrdil. Méně radosti katalánskému týmu dělaly zprávy z Brém, kde Werder dokázal jít ve 27. minutě do vedení po hlavičce Mertesackera, který zakončil jeden z řady rohových kopů. Němci ve zbytku utkání výhru udrželi, i když Ševčenko s Ballackem měli slibné šance, oba v nich však selhali. Zraněného brankáře Petra Čech mezi tyčemi zastoupil znovu Carlo Cudicini.

Spartak zachránil Kováč

Ve skupině B se první zápas hrál už odpoledne v Moskvě, kde si musely po neblahých zkušenostech dávat oba týmy především pozor na to, aby stačily v hustém moskevském provozu výkop zápasu. Do Lužnik nedorazilo v chladném počasí příliš diváků, ale k vidění byl zajímavý zápas se čtyřmi brankami, přičemž tu poslední vstřelil český reprezentant Radoslav Kováč. Jeho branka stanovila konečný stav na 2:2, pro Kováče to byla premiérová trefa v 19. duelu v prestižní soutěži. Spartak díky němu ještě může pomýšlet na třetí místo a tím i pokračování v Poháru UEFA.

Bayern promarnil šanci zajistit si prvenství ve skupině B přímo na umělém moskevském trávníku, protože Inter Milán večer porazil Sporting Lisabon 1:0 brankou kanonýra Crespa, čímž si zajistil definitivně postup ze skupiny.

Ve skupině C bylo rozhodnuto o postupu Liverpoolu a Eindhovenu již dříve, ovšem souboj o třetí místo mezi Bordeaux a Galatasaray Istanbul byl hodně emotivní. Hosté po pauze inkasovali dva rychlé góly, po nichž prohrávali už 0:3. Od 60. minuty navíc hráli bez vyloučeného záložníka Turana Ardy, který neudržel v souboji s Juriettim na uzdě svůj temperament a byl vyloučen.

Valencie potvrdila postup

Hosté přes početní oslabení zápas zdramatizovali, ale srovnat krok už nestačili a skončí na čtvrtém místě. Duel dvou postupujících v Liverpoolu pro sebe rozhodli domácí v poměru 2:0.

Do utkání Šachtar Doněck - AS Řím sice nezasáhl český obránce Tomáš Hübschman, ale ukrajinský tým si i bez něj dokázal zachovat postupovou naději, když vyhrál 1:0 po brance Marici ze 61. minuty. Pokud chce Doněck myslet na postup, musel by vyhrát na závěr na půdě Olympiakosu a věřit, že současně římský soupeř podlehne Valencii. První vzájemný zápas totiž vyhráli Italové 4:0.

Valencie si postup zajistila již dříve a ve středu ho potvrdila výhrou 2:0 nad Olympiakosem, o níž rozhodly dva slepené góly na konci prvního a začátku druhého poločasu. Druhou branku dal Morientes a s pěti zásahy se dělí o vedení v tabulce střelců s Drogbou a Kaká.

Liga mistrů - 5. kolo:
Skupina A:
Werder Brémy - Chelsea 1:0 (1:0)
Branka: 27. Mertesacker. Rozhodčí: Michež (SR). Diváci: 37.000.
Levski Sofia - Barcelona 0:2 (0:1)
Branky: 5. Giuly, 65. Iniesta. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 42.000.
Skupina B:
Inter Milán - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 36. Crespo. Rozhodčí: De Bleeckere (Bel.). Diváci: 69.000.
Spartak Moskva - Bayern Mnichov 2:2 (1:2)
Branky: 16. Kaliničenko, 72. Kováč - 22. a 39. Pizarro. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 35.000.
Skupina C:
Bordeaux - Galatasaray Istanbul 3:1 (1:0)
Branky: 22. Alonso, 47. Laslandes, 50. Faubert - 73. Inamoto. Rozhodčí: Hriňák (SR). Diváci: 30.000.
Liverpool - PSV Eidhoven 2:0 (0:0)
Branky: 65. Gerard, 89. Crouch. Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 41.498.