Darida dovedl jako kapitán reprezentaci na ME i do Ligy národů A: Výhru a postup jsme ani nestihli oslavit

20. listopadu 2020 06:52 - Praha

V reprezentaci je třicetiletý záložník Herthy Berlín Vladimír Darida služebně nejstarší, od roku 2012 má na kontě 68 utkání, v nichž nastřílel osm gólů. I když sám o sobě říká, že v roli kapitána jen zaskakuje za Bořka Dočkala, vedl národní tým s páskou do největších bitev. A úspěšných, skončily postupem na mistrovství Evropy a nyní i výhrou ve skupině Ligy národů a posunem mezi elitu do Ligy A. A jak řekl v rozhovoru pro Sport.cz a Právo, věří, že nejsou poslední...

 

Vlastimil Vacek, Právo

Stihli jste se spoluhráči oslavit výhru nad Slovenskem a postup do Ligy národů A?

Vůbec ne. Několik kluků odjelo hned z Plzně, do Prahy se nás v autobuse přesouvalo jen pár a na hotelu jsme spali pouze tři. Byli jsme unavení, šli jsme si hned lehnout, už bylo hodně po půlnoci. Žádné velké oslavy ani nebyly možné. Všechny nás čekají o víkendu ligové zápasy a kluby chtěly, abychom se vrátili co nejdřív. V sobotu večer máme doma  Dortmund.

Věřil jste přes všechny ty podzimní peripetie s koronavirem a dvě porážky se Skotskem, že český tým může ještě skupinu vyhrát?

Věřili jsme všichni! Neměli jsme postup ve svých rukou, ale doufali jsme, že Skotsko zaváhá. A to se také stalo. Konečně se k nám přiklonilo po všech těch problémech na třech podzimních srazech i štěstí.

Vladimír Darida otevřel skóre utkání Ligy národů mezi Českem a Izraelem.

Vlastimil Vacek, Právo

Po skončení vítězného zápasu se Slovenskem (2:0) jste se shlukli kolem maséra Eduarda Poustky, který na mobilu online sledoval zápas Izraele se Skotskem. Byli jste hodně nervózní?

Ani ne. Zbývalo pár minut nastavení, Izrael vedl 1:0, Skotové by museli dát dva góly. Věřili jsme, že Izraelci neprohrají, i když se minuty vlekly. Pak vypukla obrovská radost. Splnilo se nám velké přání, vyhráli jsme skupinu a postoupili mezi absolutní evropskou elitu.

Česká euforie z výhry a postupu mezi elitu! Slováci dostali další lekci a sestupují o divizi níž

Které utkání Ligy národů bylo z vašeho pohledu nejtěžší?

Nejtěžší... (chvilku přemýšlí) Každé bylo těžké. Ale mám-li říct jedno, pak Izrael venku. Hned v úvodu soutěže jsme porazili Slovensko, ale pak jsme kvůli karanténě nemohli hrát doma se Skoty, a ti v Olomouci vyhráli. V Haifě bylo důležité, abychom urvali tři body a udrželi si naději bojovat ještě o vítězství ve skupině. Znovu nás zasáhl covid-19, z Kypru jsme do Izraele letěli ve dvou skupinách, a ještě ne všichni. Několik kluků po přátelském zápase na Kypru vypadlo. Bylo to těžké i psychicky, ale utkání jsme zvládli vítězně. Pak přišla prohra v Glasgow a my jsme věděli, že ani dvě listopadové výhry nemusí na postup stačit. Do obou utkání jsme ale šli s tím, že je musíme vyhrát, a pak se uvidí.

Koronavirus zasáhl do týmu při všech třech srazech. Vy jste zůstal zdravý. Máte na covid-19 recept?

(směje se) Když jsem odjížděl na sraz, dělali si ze mne v klubu legraci, že prý do třetice všeho dobrého... Je fakt, že to kolem nás hodně lítalo hlavně při zářijovém a říjnovém srazu. Jsem rád, že se mi koronavirus vyhnul, ale člověk to asi těžko ovlivní. Žádný recept neexistuje, můžete se nakazit kdykoliv a kdekoliv. Buď máte štěstí, nebo smůlu. Musím to štěstí zaklepat.

Vladimír Darida (vpravo) v souboji s Fidanem Alitim. Za nimi Valon Berisha.

Vlastimil Vacek, Právo

Postup jste nakonec zvládli. V čem je síla tohoto týmu?

Právě v té týmovosti, soudržnosti, odhodlání bojovat jeden za druhého a touze vyhrávat. Nebojíme se ani velkých týmů, i když je třeba neporazíme. Většina z nás už spolu nějaký čas hraje, víme, co můžeme jeden od druhého očekávat. Výbornou atmosféru v mužstvu vytvořil kouč Jaroslav Šilhavý se svými spolupracovníky. Tohle mužstvo se dokáže dál zlepšovat. Jsme na správné cestě a já věřím, že ještě nekončí... Čekají nás velké výzvy, evropský šampionát, kvalifikace o mistrovství světa a Liga národů s těmi nejlepšími.

Máte vysněné týmy, s nimiž byste si v příští Lize národů chtěl zahrát?

Ani ne, nechám se losem překvapit. Slabé týmy tam nejsou, věřím, že to bude skvělý zážitek nejen pro nás, ale i fanoušky, kteří zase zaplní stadióny. Bez nich to není ono.

Český záložník Vladimír Darida s kapitánskou páskou.

Vlastimil Vacek, Právo

To musí být krásný pocit dovést jako kapitán národní mužstvo na mistrovství Evropy, a teď s ním postoupit mezi elitu do Ligy národů A...

Kapitán je pořád Dočky (Bořek Dočkal). Já za něj s páskou jen zaskakuju, třeba když byl zraněný nebo nehrál. Ale je to krásný pocit, být u takových dvou úspěchů.

Reprezentační úkol jste splnili. Užíváte si rodinu po téměř dvou týdnech?

A moc. Zrovna jsem vyšel z pokojíku našeho syna. Bez rodiny jsou srazy dlouhé, ale jezdím na ně rád, protože reprezentaci beru jako vrchol. Ve čtvrtek ráno jsem za nimi hned vyrazil.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Liga národů UEFA

Filtr článků - Liga národů UEFA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

     
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..