Irové i Slováci vyhráli a jsou v závěsu za Čechy

Oba největší soupeři české fotbalové reprezentace v boji o postup na mistrovství Evropy v sobotních kvalifikačních zápasech vyhráli a v tabulce jsou Brücknerovu výběru v patách. Slováci dokázali po změně stran otočit zápas na Kypru, kde zvítězili 3:1, Irové uhráli nejtěsnější vítězství v ostrovním derby s Walesem.

V tabulce skupiny D tak Irové mají stejně jako Česká republika deset bodů, ovšem odehráli o jedno utkání více. Slováci jsou čtvrtí o bod za Čechy. Tabulku vedou Němci s 13 body.

Slovenský tým vstoupil do utkání na Kypru ve vlažném tempu, a tak více ze hry měli domácí. Hosté se do hry dostali až díky aktivnímu Dušanu Šventovi. Hráč Slavie Praha se při své první nebezpečné akci dožadoval penalty, ovšem záhy utekl obraně ještě jednou a brankář Morfis ho musel faulovat, za což dostal červenou kartu. Oslabený Kypr však Slováky zaskočil, když ještě do poločasu vstřelil vedoucí branku Aloneftis, který využil brejku po ztrátě míče Roberta Vitteka.

Střelec Norimberku však svou chybu napravil deset minut po změně stran, když se trefil přesně k tyči po přihrávce Igora Žofčáka. Ten se podepsal také pod vítěznou branku, kterou vstřelil po jeho centru Škrtel. Pro Žofčáka to byla již šestá asistence za sebou. Tu další však již připravil Ján Kozák, který lobem uvolnil skórujícího Martina Jakubka.

Irové naopak začali zápas s Walesem velmi aktivně, ale vedoucí branku jim přinesla až 39. minuta. Robbie Keane narážečkou uvolnil Irelanda, který šel sám na brankáře, obešel ho a z úhlu trefil prázdnou branku. Ireland se tak stal hrdinou stejně jako v únorovém zápase se San Marinem, když v nastavení zajistil výhru 2:1.

Ani pátý zápas za sebou se nepodařilo dotáhnout do vítězného konce Angličanům, kteří v Izraeli uhráli pouze bezbrankovou remízu. Pozice Steva McClarena, který zažívá u anglické reprezentace nejhorší trenérský nástup v historii, se tak opět zhoršila, jelikož jeho týmu patří v tabulce skupiny E až třetí místo a na postupovou pozici mu scházejí tři body. Na vedoucí Chorvatsko pak ztrácejí bodů pět.

Také v zápase mezi Litvou a Francií se dlouho schylovalo k překvapení, ovšem nakonec dokázal francouzský výběr zvítězit, když se v 73. minutě trefil Nicolas Anelka. Francie, která v utkání měla méně vyložených šancí než Litva, se tak opět dostala na první místo tabulky skupiny B před Skotsko, které porazilo Gruzii až brankou Craiga Beattieho minutu před koncem.

Krok z krize na rozdíl od Angličanů udělali Španělé, kteří ve skupině F porazili Dánsko 2:1 zásluhou branek valencijských útočníků Morientese a Villy. Po dvou předchozích kvalifikačních porážkách tak získali potřebné druhé vítězství. I přesto však ztrácejí na postupové příčky čtyři body. Kanonádou se prezentovali Portugalci, kteří Belgičanům nastříleli čtyři branky. o dvě z nich se postarala hvězda Manchesteru United Cristiano Ronaldo.

Turecko deklasovalo mistry Evropy

Úřadující mistři Evropy Řekové utrpěli debakl na domácí půdě v souboji s Tureckem. Hosté dokázali po změně stran vstřelit tři branky a zvítězili jasně 4:1. Turci se tak dostali do vedení v tabulce skupiny C, Řekové jsou i přes vysokou prohru nadále druzí, jelikož Norové překvapivě zaváhali v duelu s Bosnou a Hercegovinou, s kterou prohráli 1:2.

Blízko k druhé výhře měli reprezentanti Malty, když ještě pět minut před koncem vedli v Moldavsku zásluhou Mallii 1:0, ovšem pak domácí dokázali vyrovnat. Postaral se o to obránce Bordijan. Svěřenci českého trenéra Dušana Fitzla se tak díky zisku bodu posunuli na páté místo v tabulce před Maďarsko.

Největší překvapení se zrodilo v Kazachstánu, kde domácí výběr zaskočil reprezentanty Srbska a zvítězil 2:1. Kazachstán tak zaznamenal svou první výhru v kvalifikační skupině A a na kontě má pět bodů, přesto zůstal v tabulce na šestém místě.

Kvalifikace ME 2008
Skupina A
Polsko - Ázerbájdžán 5:0 (3:0)
Branky: 3. Bak, 6. Dudka, 34. Lobodziňski, 58. Krzynówek, 84. Kasmierczak. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). Diváci: 12 000.
Kazachstán - Srbsko 2:1 (0:0)
Branky: 47. Aširbekov, 61. Žumaskalijev - 68. Žigič. Rozhodčí: Hriňák (SR). ČK: 90.+4 Žigič (Srb.). Diváci: 12 000.
Portugalsko - Belgie 4:0 (0:0)
Branky: 55. a 75. Ronaldo, 53. Gomes, 68. Quaresma. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 47 000.
Skupina B
Skotsko - Gruzie 2:1 (1:1)
Branky: 11. Boyd, 89. Beattie - 41. Arveladze. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 50 900.
Faerské ostrovy - Ukrajina 0:2 (0:1)
Branky: 20. Jezerskij, 57. Gusev. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 4 300.
Litva - Francie 0:1 (0:0)
Branka: 73. Anelka. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 8000.
Skupina C
Moldavsko - Malta 1:1 (0:0)
Branky: 85. Aleksejev - 73. Mallia. Rozhodčí: Alijev (Ázerb.). ČK: 82. Dadu - 82. Dimech. Diváci: 8000.
Norsko - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:2)
Branky: 49. Carew z pen. - 17. Misimovič, 33. Muslimovič. Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 20 000.
Řecko - Turecko 1:4 (1:1)
Branky: 5. Kyrgiakos - 26. Tuncay, 55. Ünal, 70. Tumer, 81. Karadeniz. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 33 000.
Skupina D
Kypr - Slovensko 1:3 (1:0)
Branky: 45. Aloneftis - 54. Vittek, 67. Škrtel, 77. Jakubko. Rozhodčí: Lehner (Rak.). ČK: 41. Morfis (Kypr). Diváci: 6200.
Irsko - Wales 1:0 (1:0)
Branka: 39. Ireland. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 75 300.
Skupina E
Izrael - Anglie 0:0
Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 41 500.
Estonsko - Rusko 0:2 (0:0)
Branky: 66. a 78. Keržakov. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.). Diváci: 8000.
Chorvatsko - Makedonie 2:1 (0:1)
Branky: 58. Srna, 88. Eduardo - 35. Sedlovski. Rozhodčí: Plautz (Rak.). ČK: 68. Sedlovski (Mak.). Diváci: 33 000.
Skupina F
Lichtenštejnsko - Severní Irsko 1:4 (0:0)
Branky: 90.+1 Burgmeier - 52., 75. a 83. Healy, 90.+2 McCann. Rozhodčí: Orechov (Ukr.). Diváci: 4 000.
Španělsko - Dánsko 2:1 (1:0)
Branky: 34. Morientes, 46. Villa - 48. Gravgaard. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ČK: 19. Jensen (Dán.). Diváci: 77 000.
Skupina G
Albánie - Slovinsko (0:0)
Rozhodčí: Attard (Malta). Diváci: 12 000.
Lucembursko - Bělorusko 1:2 (0:1)
Branky: 68. Sagramola - 25. Kalačev, 54. Kutuzov. Rozhodčí: Whitby (Wales). Diváci: 3000.
Nizozemsko - Rumunsko 0:0
Rozhodčí: Merk (Něm.). Diváci: 49 000.