Slovenští fotbalisté rozdrtili v kvalifikaci Wales 5:1

Kvalifikační skupina D v sobotních bojích o fotbalové mistrovství Evropy přinesla nejvíce branek. Po kanonádě Čechů do sítě San Marina si zastříleli také slovenští fotbalisté, kteří si překvapivě snadno poradili s Walesem a do tabulky si připsali tři body za vysokou výhru 5:1. Dvěma zásahy se na vítězství hostů podílela největší hvězda slovenského fotbalu Marek Mintál.

Ještě větším překvapením byla výhra Kypru nad oslabeným Irskem 5:2. Po dvou gólech dali útočník Konstantinu a střídající Charalambides. Irsko před středečním utkáním s Českou republiku vyhořelo především ve druhém poločase, který prohrálo 0:3.

V sobotu ale neuspěla celá řada dalších velkých favoritů. Francie prohrála 0:1 ve Skotsku, které vede skupinu B s tříbodovým náskokem a ještě neztratilo ani bod. Naopak pro vicemistry světa to byla první bodová ztráta v kvalifikaci.

Zaváhali i Angličané, kterým nečekaně velké problémy nadělala Makedonie. Hosté nejenže odolali tlaku favorita, ale dokonce si vypracovali největší šanci prvního poločasu, když Petrov bez přípravy vypálil nad branku. Ve druhé půli se ostrované ještě více tlačili do útoku, ale nedokázali si poradit s obranou soupeře. Nejblíže byl Gerrard, jeho dělovku zastavilo břevno.

Španělská reprezentace potvrdila, že je v krizi, a prohrála ve Švédsku 0:2. Výběr trenéra Aragonése inkasoval už v 10. minutě po přesné ráně Elmandera. Španělé se pak snažili vyrovnat, ale v závěru kapitulovali podruhé po rychlém protiútoku a trefě Allbäcka. Aragonés tak podle médií pravděpodobně o svou funkci přijde, jelikož získal se svým týmem ze tří utkání skupiny F jen tři body a snáší se na něho vlna kritiky.

Střelcem večera se stal útočník Mladen Petrič, který se čtyřmi góly zasloužil o vítězství chorvatské reprezentace nad Andorrou 7:0. Útočník Basileje si své zásahy rozdělil rovnoměrně do obou poločasů. Teprve až po jeho vystřídání se začali prosazovat také jeho spoluhráči.

Nizozemci zachraňovali remízu v Bulharsku

Nepříliš vydařený zápas odehráli Nizozemci, kteří museli ve druhém poločase alespoň zachraňovat remízu v Bulharsku. Domácí dostal do vedení Petrov a jeho tým se pak soustředil především na defenzivu. Tu se podařilo prolomit až Van Persiemu, který si naskočil na centr z přímého kopu a hlavou zavěsil.

Italové se v repríze čtvrtfinále MS přes úporně bránící Ukrajince, kterým kvůli teplotě chyběl kapitán Ševčenko, nemohli dlouho prosadit, než je gólem z pokutového kopu vysvobodil dvacet minut před koncem Oddo. Odvrátil tak další blamáž, protože Italové jako mistři světa zahájili kvalifikační skupinu B remízou a prohrou. V sobotu vybojovali první vítězství také díky Tonimu, který v závěru upravil na 2:0.

Skupina A:
Almaty: Kazachstán - Polsko 0:1 (0:0)
Branka: 51. Smolarek. Rozhodčí: Trivkovič (Chor.). Diváci: 10 000.
Jerevan: Arménie - Finsko 0:0
Rozhodčí: Slomina (Slovin.). Diváci: 8000.
Bělehrad: Srbsko - Belgie 1:0 (0:0)
Branka: 55. Žigič. Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 40 000.
Porto: Portugalsko - Ázerbájdžán 3:0 (2:0)
Branky: 25. a 62. Ronaldo, 30. Carvalho. Rozhodčí Messina (It.).