Ukrajina do Eura vložila 5,5 miliardy USD, výnos je 1,5 miliardy

2. července 2012 17:29 - Kyjev

Okamžité výnosy z pořádání evropského fotbalového šampionátu se na Ukrajině ani zdaleka nepřiblížily výdajům, které státní a privátní sektor do mistrovství vložily. Podle dnešní zprávy agentury Unian Ukrajina do Eura investovala 5,5 miliardy dolarů (112 miliard korun), výnos dosáhl podle vládních prognóz částky 1,5 miliardy (30 miliard korun).

 

www.uefa.com

Na Ukrajině se investovalo zejména do renovace fotbalových stadionů, do nákupu vysokorychlostních vlakových souprav, budování nových rychlostních silnic a rekonstrukce čtyř mezinárodních letišť. Okamžité výnosy ale zůstaly za očekáváním jak ekonomů, tak vládních úředníků. Investice se nicméně podle nich Ukrajině vrátí, podle odhadů během dvou až tří let.

V Kyjevě na Euru vydělali hlavně majitelé restaurací a taxikáři, píše ukrajinský server Glavred. Ceny za stravování se zvýšily zhruba o 25 procent, taxikáři si vydělali o 40 procent víc, než ve stejném období loňska. Velmi silný byl provoz zejména na letištích, kde se počet cestujících zvýšil víc než čtyřikrát.

Každý zahraniční turista během ME na Ukrajině utratil za poskytované služby průměrně 100 eur (2500 korun), odhadují místní ekonomové. Na každé ze čtyř měst, která na Ukrajině mistrovství pořádala, tak připadl výnos kolem 20 milionů eur (510 milionů korun).

ČTK

Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..