Slováci, mějte se na pozoru! Němcům pomáhá v boji o titul tajná zbraň

Lille

Narazit hned v prvním kole vyřazovací části na mistry světa!? Proč ne, mohou si na fotbalovém mistrovství Evropy ve Francii říci Slováci. Němce jsme přece nedávno v přípravném duelu v Augsburgu senzačně porazili 3:1... Teď se oba týmy střetnou znovu v nedělním osmifinále. Löwův tým znovu použije svou tajnou zbraň. Je jí analytický nástroj, který mužstvu pomáhá s přípravou na protivníky, s nimiž se na turnaji utká.

Skhodran Mustafi z Německa se raduje ze svého gólu proti Ukrajině.

Němci jsou pedanti ve všech směrech. A protože do fotbalu už dávno zasáhly nejmodernější technologie, kladou důraz i na tuto stránku.

Již na mistrovství světa 2014 v Brazílii využívala německá reprezentace analytický nástroj od firmy SAP. A získala tam titul...

Pro letošní EURO připravila společnost další vylepšení systému. Ten je nyní schopen poskytnout detailní informace nejen o vlastní hře, ale také o soupeřích, s nimiž se Němci střetávají.

První inovace poskytuje týmu data a informace o taktice soupeřů, od rozestavení týmu po způsob organizace útoku a obrany a další ukazatele.

Video? Ne, o přestávce k tabletu...

Prostřednictvím analytické platformy, která pracuje s velkými daty, mají trenéři k dispozici údaje o taktice soupeře a mohou se na něj lépe připravit. Odpadají tak hodiny strávené u analýzy videa. Potřebná data mají hráči k dispozici na tabletech, díky čemuž se mohou před zápasem i během poločasové přestávky seznámit s předpokládanou taktikou soupeře a reagovat na ni.

Druhou novinkou v systému je funkce, která analyzuje velké množství záznamů o chování hráčů při pokutových kopech. Dává brankářům a jejich trenérům lepší možnosti poznat soupeře.

Nástroj zobrazuje informace o tom, kdo jsou nejčastější exekutoři týmu, o efektivitě střelců, způsobu rozběhu na penaltu, umístění pokutových kopů či dokonce o jejich penaltové taktice - zda se před kopem soustředí na míč nebo se spíše snaží znervóznit brankáře. Gólmani si také mohou přehrát záznamy pokutových kopů.

Minule Slovákům pomohlo i samo nebe

Takže Slováci, fotbalový bůh s vámi. Kdo ví, co všechno o vás už pokrokoví Němci vědí...

V Augsburgu se Kozákovu týmu dostalo pomoci i z nebe. Po krutém dešti, který se spustil z černého nebe ještě před koncem prvního poločasu, se rozhodčí rozhodli duel nepřerušit a hráči si místo fotbalu užili spíše vodní pólo.

Slováci se s těžkými podmínkami vyrovnali lépe a Němce porazili.

„V přípravě jsme to dokázali, tak proč ne ještě jednou? Vidíte, že na šampionátu je všechno možné. Když budeme dobře bránit, třeba uhrajeme remízu 0:0 jako proti Angličanům. Pak přijdou na řadu penalty a tam je to už loterie. Šance jsou otevřené, je to o jednom zápase a ve fotbale je všechno možné," doufá ofenzivní záložník Róbert Mak.

Kdo postoupí do čtvrtfinále evropského šampionátu?