Rubriky:

ME 2016

Volit prezidenta? Dejte pokoj, deset procent Islanďanů je ve Francii na fotbale

27. června 2016 09:21 - Nice

Island má nového prezidenta. Historik Gudni Jóhannesson porazil podnikatelku Hallu Tómasdóttirovou. Sobotní volby však zcela zastínil fotbal. Podle zpravodajského serveru BBC News až deset procent z 330 000 obyvatel ostrova je v současné době na ME ve Francii a většina ostatních Islanďanů šampionát napjatě sleduje. Jejich chlapce v pondělí (21:00) čeká historický zápas, osmifinále proti Anglii.

 

Christian Hartmann, Reuters

Island se na mistrovství Evropy ve fotbale probojoval vůbec poprvé a hned se mu podařilo postoupit ze skupiny do osmifinále.

„Dlouholetý sen se stal skutečností" - zní titulek největšího islandského deníku Frettabladid. „Kdybychom porazili Anglii, tak by se změnily naše životy. Hráči jsou však již nyní pro obyvatele země národními hrdiny," poukazuje jeden z trenérů reprezentace Heimir Hallgrímsson.

„O podobném zápase jsem snil už od dětství," vyznává se útočník Gylfi Sirgurdsson, legionář ze Swansea City.

Stojí proti svojí modle

Paradoxem je, že mužstvu udatných -ssonů teď stojí v cestě právě Anglie. Spousta Islanďanů v ní působí a její fotbal je pro jejich zemi modlou i velkým vzorem.

„Vyrůstal jsem na sledování Premier League. Anglická liga je na Islandu to nejpopulárnější. Pro všechny z nás moc znamená, že hrajeme právě proti Anglii," ujišťuje útočník Jon Dadi Bödvarsson.

„Čelit Anglii je pro nás mimořádná událost, protože anglický fotbal má na ten náš velký vliv. U nás každý na velkém turnaji fandí Anglii. Teď hrajeme proti ní v osmifinále mistrovství Evropy. Troufnu si říct, že je to největší zápas v naší historii," zdůrazňuje nejzkušenější islandský hráč Eidur Gudjohnsen, který právě v Premier League strávil nejlepší roky své kariéry.

Lagerbäck se Švédskem proti Anglii:
Jako asistent trenéra
Výhra 2:1 (doma), kvalifikace ME - 1998
Remíza 0:0 (venku), kvalifikace ME - 1999
Jako hlavní trenér
Remíza 1:1 (venku), přátelsky - 2001
Remíza 1:1 (neutrální), MS - 2002
Výhra 1:0 (doma), přátelsky - 2004
Remíza 2:2 (neutrální), MS - 2006

Lagerbäck ještě s Albionem neprohrál

Angličané jsou velkými favority, ale pozor. Island na probíhajícím šampionátu zatím nepoznal hořkost porážky. Ve skupině remizoval 1:1 s Portugalskem i Maďarskem a zvítězil nad Rakouskem (2:1).

V talonu pak má jako trumf pozoruhodnou bilanci svého švédského trenéra.

„Když jsem vedl Švédsko, tak jsem hrál proti Anglii šestkrát - a ani jednou neprohrál," přilévá optimismus do islandské euforie 67letý kouč Lars Lagerbäck.

A opravdu, dvakrát jako asistent a čtyřikrát jako hlavní trenér rodného Švédska udržel neporazitelnost - čtyřikrát s Anglií remizoval a dvakrát ji dokonce porazil.

Pokud chtějí Rooney a spol. dál, budou muset Lagerbäckovo kouzlo v Nice odčarovat.

dos, Sport.cz

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..