Francie - Island 5:2Islandská pohádka skončila! Francouzi ji nemilosrdně uťali a vyzvou mistry světa

Paříž

Svůj stín podruhé nepřekročili, takže islandská fotbalová sága, která se bude na ostrově gejzírů a sopek vyprávět po věky, na evropském šampionátu skončila. Domácí Francie se nenechala urputně bojujícími Seveřany zaskočit jako Angličané v osmifinále, brilantním nástupem korunovaným dvěma góly během úvodních dvaceti minut zápas rozhodla, a když před přestávkou přidala další dvě slepené branky, měla postup do čtvrtečního semifinále v Bordeaux proti Němcům jistý. Islanďané sice dostali na rozloučenou s mistrovstvím Evropy pětigólový příděl (5:2), ale i tak opouštěli scénu hrdě a s hlavou vztyčenou.

Francouzská oslava čtvrtého gólu Antoinea Griezmanna.

Dvacet minut stačilo a islandská pohádka ve čtvrtfinálové partii na trávníku pařížského St. Denis skončila. Francouzi ji nemilosrdně uťali.

„Dávali jsme si na ně obrovský pozor. Všichni tvrdili, že se do čtvrtfinále dostali jen proto, že je Angličané podcenili, ale přitom jaksi nebrali na vědomí, že Islanďané fotbal hrát dovedou. A náramně, když dokázali v kvalifikaci porazit i Nizozemce. A dokonce doma i venku," vysvětloval obránce domácího celku Patrice Evra brilantní výkon hned od úvodního hvizdu.

Produktivita přímo neskutečná

Na rozdíl od předchozích šampionátových duelů začali totiž Francouzi obrovsky soustředěně, napadali protihráče, jejich disciplinovaná obrana nepřipustila, aby Islanďané třeba jen zahrozili, i dlouhé auty si Evra a spol. pečlivě hlídali.

A přitom čekali na příležitost k rychlým výpadům. Hned první jim vyšel, neboť Matuidi poslal dlouhý balón za obranu a Giroud tváří v tvář Halldórssonovi nezaváhal a propálil ho.

I druhý výpad skončil gólem, neboť Pogba se ve výskoku dostal nad přihlížející islandské beky a skóroval pro změnu hlavou.

Šokující začátek. Neskutečná produktivita. Fotbalový pánbůh jako by chtěl hráčům Les Blues vynahradit všechny šance, které v předchozích zápasech promarnili.

Pro Islanďany naopak rána do vazu. Přesto se z ní oklepali. A už po pěti minutách, kdy si Bödvarsson naběhl na pověstný dlouhý aut Gunnarssona, prodral se před Umtitiho, ale byl natolik tísněn, že pálil nad.

Ztrestané islandské pobláznění

Příslib to ovšem byl a outsidera z ostrova sopek a gejzírů pobláznil natolik, že za ním šel a zapomínal na všechno.

Na svou jindy tak pevnou, disciplinovanou a perfektně organizovanou obranu především.

Pochopitelně tím nahrál Francouzům na smeč. Samozřejmě že domácí takovéto bláznovství násobené naivitou a bezelstností trestali. Jejich efektivita v koncovce byla přímo neskutečná, neboť během posledních dvou minut první půle přidali další dvě branky, takže už nebylo pochyb, že to budou oni, kdo se ve čtvrtek utká o postup do finále s Němci.

Odchod s hlavou vztyčenou

Jasné poločasové resumé pochopitelně napomohlo tomu, že se po změně stran hrál otevřený fotbal a gólů přibývalo.

I Islanďané se dvou tref dočkali. A jen u nich zůstat nemuselo, protože nizozemský sudí odpustil Francouzům penaltu za evidentní ruku v šestnáctce, obrovskou šanci Ingasona pak fantastickým reflexem zlikvidoval Lloris.

Domácí odpověděli druhou trefou Girouda a pak už se také fotbalem bavili, stejně se jím bavil jejich protivník a celý stadión St. Denis. Aby ne, když Les Blues měli postup jistý, takže už vyhlíželi čtvrteční duel v Marseille a semifinálovou konfrontaci s Německem, zatímco Islanďané opouštěli evropskou scénu sice s vysokou prohrou, ale s hlavou hrdě vztyčenou.

A jejich sedmatřicetiletá legenda Gudjohnsen, který si zahrál posledních sedm minut, mezi nimi.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále:
Francie - Island 5:2 (4:0)
Branky: 12. a 59. Giroud, 20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann - 56. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesveld (všichni Nizozemsko). ŽK:Umtiti - B. Bjarnason. Diváci: 76 833.
Francie: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Mangala), Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) - Giroud (60. Gignac). Trenér: Deschamps.
Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (83. Gudjohnsen), Bödvarsson (46. Finnbogason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.
Postoupí do finále ME Francie, nebo Německo?