Ujfaluši: Doufám, že zápas s Italy bude sladký bonbónek

27. května 2006 14:03

Velmi zvláštní zápas prožije český fotbalový reprezentant Tomáš Ujfaluši na mistrovství světa v Německu. V zápase základní skupiny nastoupí proti Itálii, kde v současnosti působí. A navíc na stadionu v Hamburku, kde prožil tři a půl roku kariéry. O pocitech ze zápasu a situaci ve Fiorentině hovořil Ujfaluši v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Za necelé dva týdny začne v Německu mistrovství světa. Ale jak hodnotíte sezónu v Itálii, kde jste skončili s Fioretinou čtvrtí a zajistili si tak místo v předkole Ligy mistrů?
Plány před startem ligového ročníku nebyly tak vysoké. Všichni říkali, že by bylo vynikající atakovat místo zaručující start v Poháru UEFA. Nakonec byla sezóna přímo vynikající.

V loňském roce jste přitom měli obrovské starosti se záchranou. V čem byl největší rozdíl?
Tehdy jsme hráli o udržení do posledního kola. Neměli jsme špatný tým, ale držela se nás docela dost smůla. Pochopitelně, že obrat nebyl jen o smůle a štěstí. Obrovský kus práce odvedl v letošní sezóně trenér Brandelli se svým realizačním týmem. A také posily. Luca Toni dal jedenatřicet gólů. To v italské lize není normální. Vždyť tamní soutěž je hodně takticky provázaná, dost se brání.

Jaké budou ambice Fiorentiny v Lize mistrů a v italské lize?
Bude složité v příštím roce něco takového zopakovat. Nasadili jsme hodně vysokou laťku. Věřím však, že zůstanou všichni hráči a nikdo klub neopustí. Pokud mám informace, mohli by přijít dva nebo tři hráči. Šlo by o posilu do každé řady. To by bylo super.

Zmínil jste svého spoluhráče Toniho. Je skutečně tak výjimečný?
Ano. Opravdu. Dal třetí rok po sobě přes třicet gólů. Má obrovskou produktivitu. Patří mezi nejlepší útočníky na světě.

V čem je jeho největší kouzlo?
Na to, jak je vysoký, je hodně rychlý. Nebojí se jít do souboje jeden na jednoho, umí si podržet balón. Má také čich na góly. Hlavně v šestnáctce. Tam střílí ze všech pozic. Pokud dostane dobrou přihrávku, většinou ji využije.

Itálie v čele s Tonim bude jedním ze soupeřů českého týmu na šampionátu. Hecovali jste se před rozloučením ve Fiorentině?
Moc ne. Jenom jsme prohodili pár slov. Víme, že proti sobě asi nastoupíme. Bude to těžký a hodně zajímavý souboj.

Jak se na něj hraje?
Z tréninku to nemohu posoudit, protože trenér chce, abychom hráli na svých postech. A v klubu nastupuji na pravé straně, takže se k Lucovi moc nedostanu. Základem je nedat mu prostor. Pak znervózní. Bránit ho hodně těsně. Jak se otočí, je to zlé. Chce to se při jeho bránění zdvojovat.

Mluvilo se v Itálii hodně o vzájemném utkání, které bude posledním ve skupině E?
Ne. Oni se soustředí spíše na zahajovací zápas s Ghanou. Já pevně doufám, že porazíme Ameriku i Ghanu, a pak bude zápas s Italy alespoň pro nás pohodovější.

Bude to platit i pro vás? Ten zápas se přece hraje v Hamburku, odkud jste do Fiorentiny přestoupil?
Pro mě to bude určitě výjimečné. Byl jsem tam tři a půl roku. Na tu dobu hodně rád vzpomínám. Půjde o takový bonbónek. Doufám, že sladký.

Itálií teď hodně cloumá skandál s nevyjasněným nasazováním rozhodčích a dalšími manipulacemi v první lize. Jak jste vše sledoval vy?
Není to nic příjemného. Do fotbalu takové praktiky nepatří. Já věřím, že vše, co je spojeno se jménem Fiorentiny, se nezakládá na pravdě a vysvětlí se to.

V posledních zápasech italské nejvyšší soutěže jste nastupoval s bandáží na lokti. Už jsou vaše problémy vyřešeny?
Mám v ruce dva kostní úlomky. A nebude to dobré, dokud se nevyndají. Při každém pádu mě ruka dost bolí. Proto musím hrát s bandáží, aby mi to alespoň trošku mírnilo nárazy.

Jak jste ke zranění přišel?
Jeden z úlomků je ještě z doby, kdy jsem hrál hokej. Myslím, že je tak deset let starý. Ten druhý se uštípnul před utkáním s Juventusem v závěru ligy. Tím se mi bolest ozvala znovu. Musel jsem hrát pod prášky. Chtěli mi ruku hned operovat. Řekl jsem, že rozhodně ne. Když, tak po mistrovství světa. Teď už mě to neomezuje. Jen když spadnu, je to nepříjemné. Ale na mistrovství budu určitě hrát s bandáží.

Šampionát si pochopitelně nechce nikdo nechat ujít. Naposledy startoval ještě československý výběr na mistrovství světa před šestnácti lety. Co pro vás účast v Německu znamená?
Stejně jako všichni kluci jsem na takovém turnaji nikdy nebyl. Jsem hodně natěšený. Nálada na srazu před odjezdem do Seefeldu byla jiná než při předchozích srazech. Každý se o šampionát více zajímá. Mediálně je turnaj dost sledovaný. Ale napětí přijde až před odjezdem do Německa.

Radek Malina, Právo

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006