Rubriky:

Perličky

Ve fotbalové JAR číhá smrt všude, od roku 1994 bylo zavražděno 330 tisíc lidí

10. června 2010 11:14 - KAPSKÉ MĚSTO

Smrt je v Jižní Africe blíž než jinde. Všudypřítomná kriminalita, bující AIDS a chaotická doprava si denně vyžádají úděsný počet obětí - obzvlášť mezi mladými lidmi, konstatuje německá agentura DPA. Přes 330.000 lidí v Jižní Africe zemřelo od roku 1994 násilnou smrtí - to je víc než jich žije v Mannheimu nebo Bonnu.

 

Frank Augstein, ČTK/AP

"Horor bez konce," uvedl v úterý titulek bulvárního listu Daily Sun zprávu: V Tholeni, ve "vesnici smrti" v provincii Východní Kapsko neznámý pachatel při nočním krveprolití brutálně zavraždil 26letou Sinazo Mbekiovou a její oba syny ve věku 6 a 14 let.

V malé obci bylo během uplynulých dvou let bestiálně zavražděno dalších devět lidí. Matka a její děti byly jen tři z průměrně 50 obětí vražd, které se v Jižní Africe denně odehrají. To je téměř 30krát tolik, co v Německu.

Jenom Kolumbie je pokládána za nebezpečnější zemi. Přitom je počet vražd jen špičkou ledovce, co se týče násilné trestné činnosti. Milióny jihoafrických žen jsou oběťmi znásilnění. Podle organizací na ochranu žen byla očima statistika alespoň jednou v životě znásilněna každá čtvrtá Jihoafričanka.

Průměrná délka života jen 45 let

Vysoký počet vražd je jen jednou z příčin, proč se během uplynulých 15 let snížila střední délka života Jihoafričanů z 68 na 45 let.

Také v silničním provozu tu umírá mnohem více lidí než ve srovnatelných zemích. Zhruba 13.679 obětí dopravních nehod bylo oficiálně zaznamenáno mezi říjnem 2008 a říjnem 2009. Dopravní experti jihoafrického autoklubu AA odhadují, že počet je ještě o 20 procent vyšší, protože lidé, kteří umírají na pozdní následky nehod, nejsou započítáváni.

V Německu, které má mnohem víc obyvatel a kde je více automobilů na hlavu, je počet lidí zabitých při dopravní nehodě o 50 procent nižší.

"Bože, tady se ale jezdí agresivně," volá návštěvnice z Kolína nad Rýnem typicky pro návštěvníka, jenž se poprvé ocitá na jihoafrické silnici. Dost často k vysoké nehodovosti přispívají mizerné silnice a chatrná auta. Rovněž jihoafričtí řidiči často představují bezpečnostní riziko. Řidičské zkoušky nejsou pokládány za příliš náročné a mnoho lidí jezdí i bez řidičského oprávnění.

Okradeni další novináři, Číňany přepadli v autě

Míru kriminality v JAR na vlastní kůži pocítili další novináři. Jak ve čtvrtek napsala čínská média, byli v Johannesburgu okradeni čtyři jejich kolegové.  K přepadení došlo v autě cestou z natáčení rozhovoru. Číňané přišli o neupřesněnou finanční hotovost a kameru v ceně zhruba 1300 eur (34 tisíc korun). Ve středu byl oloupen přímo v hotelovém pokoji s pistolí u hlavy portugalský fotograf, jenž přišel o vybavení v hodnotě více než 750.000 korun.

Na AIDS denně zemře tisíc lidí 

A konečně svým dílem k vysoké úmrtnosti přispívá i choroba oslabené imunity AIDS. Každý den na ni umírá asi 1000 lidí. Nedostatek osvěty, prevence a léků učinil z Jihoafrické republiky jedno ze světových center rozšíření AIDS.

Infikováno je přes pět miliónů lidí, tedy víc než deset procent obyvatel. V mnoha venkovských oblastech je HIV pozitivní víc než čtvrtina lidí. AIDS, v Jižní Africe pro mnohé stále tabu, tu není nemocí homosexuálů nebo drogově závislých. Kvůli AIDS se vyrojily milióny sirotků - dětí, jejichž rodiče na tuto nemoc zemřeli.

ČTK

Časová osa: Perličky

Filtr článků - Perličky