70. Fellaini 1:1
80. Mertens 2:1
Záznam online reportáže »

17. června 2014 19:51 - Praha

Náhradníci spasili favorizovanou Belgii v úvodním vystoupení na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii. V první bitvě skupiny H evropský tým proti Alžírsku dlouho prohrával, ale tři rošády trenéra Wilmotse přivodily obrat ve vývoji zápasu. Rudí ďáblové nakonec slavili proti skvěle bránícímu soupeři povinné vítězství 2:1.

Leonhard Foeger, Reuters

Alžírsko od první minuty vsadilo na defenzivní taktiku, hrálo z hlubokého obranného bloku a čekalo na ojedinělé šance k brejku. Překvapením byla opatrná hra Belgičanů, považovaných za jasného favorita skupiny. Evropský tým hrál zcela staticky, bez pohybu, bez nápadu.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Africkému týmu tak stačila za celý poločas jediná akce a Rudí ďáblové se vařili ve vlastní šťávě. Ghulám poslal z levé strany ostrý cent do pokutového území soupeře, kde Vertonghen stáhl k zemi Fighúlího, který z nařízené penalty poslal míč suverénně do sítě - 0:1.

Alžírsko skórovalo na mistrovství světa po 506 minutách a vyhnulo se tak rekordnímu zápisu, jenž nadále drží Bolívie. Ta v zápasech mistrovství světa neskórovala 517 minut.

Belgičané si nedokázali poradit s disciplinovanou a skvěle organizovanou obranou soupeře. Jejich pomalá rozehrávka neměla šanci na úspěch, dvě střely Witsela zpoza velkého vápna neměly naději na úspěch. A když už Hazard výjimečně zkusil individuální průnik a našel v ideální pozici Chadliho, končila akce slabou střelou, s níž si brankář Mbuhli snadno poradil.

Mertens dokonal obrat

Po obrátce Belgičané přece jen přidali na pohybu, trojím střídáním v krátkém sledu se trenér Wilmots snažil o zvrat zápasu. A po pěti minutách hry skutečně svěží Fellaini hlavou po centru De Bruyneho srovnal na 1:1.

Pouštním liškám, jak je přezdíváno týmu z Afriky, alespoň bod ze souboje s favoritem souzený nebyl. Hazard totiž předvedl další záblesk výjimečného umění, po levé strany podnikl bleskový výpad a jeho křížný pas napálil z deseti metrů nechytatelně pod břevno další náhradník Mertens - 2:1.

Alžírsko síly na zvrat v utkání už nemělo, defintivně naopak jeho ambice mohl rozmetat Fellaini, ale jeho pokus hlavou Mbuhli senzačně vyškrábl nad břevno.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina H:
Belgie - Alžírsko 2:1 (0:1)
Branky: 70. Fellaini, 80. Mertens - 25. Fighúlí z pen. Rozhodčí: Rodríguez - Torrentera, Quintero (všichni Mexiko). ŽK: Vertonghen - Bin Tálib. Diváci: 56 800.
Belgie: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Chadli (46. Mertens), Witsel, De Bruyne, Dembélé (65. Fellaini), E. Hazard - Lukaku (58. Origi). Trenér: Wilmots.
Alžírsko: Mbuhli - Mustafá, Búghirra, Hallíš, Ghulám - Tajdir, Medžání (84. Ghilas), Bin Tálib - Fighúlí, Súdání (66. Slimaní), Mahriz (72. Lasín). Trenér: Halilhodžič.