Rubriky:

MS 2018

JAROLÍM GLOSUJE: Zodpovědnost na prvním místě. U Brazilců obzvlášť

6. července 2018 12:37 - Praha

Z původních dvaatřiceti mužstev jich v Rusku zůstalo už jen osm, takže teď můžeme žít v očekávání, co jejich čtvrtfinálové konfrontace přinesou a zda snad něco nového nabídnou. Po osmifinálových partiích, v nichž mě překvapili Japonci a Belgičané zároveň, neboť bylo obdivuhodné, jak belgický celek dokázal zareagovat na nepříznivý vývoj střetnutí a v samém závěru otočit skóre, jsem na čtyři nastávající utkání sám zvědav.

 

David Gray, Reuters

Třeba na Brazilce, kteří se mi zdají hodně silní. Zajímavé je, že mají sice ofenzivně poskládané mužstvo, ale zároveň jde o sestavu vyváženou a postavenou na pevných základech. To proto, že Casemiro a spol. uprostřed jsou nejen nesmírně pracovití ale i patřičně vycepovaní z klubů. Casemiro třeba z Realu, takže nejenže drží prostor, ale hraje i disciplinovaně. Pro hru Brazilců důležitý aspekt, stejně jako zodpovědnost, s níž zatím na šampionátu brání. Není proto určitě náhoda, že v Rusku dostali ve čtyřech zápasech jen jediný gól. Nemluvě už o tom, že pod současným trenérem Titem uhráli v pětadvaceti odehraných střetnutích devatenáctkrát nulu a ve zbylých šesti zápasech inkasovali vždy jen jeden gól. Spoléhají sice na individuality, ale mužstvo je postavené na pevných základech, čehož dokladem je, jak i na mistrovství světa zodpovědně brání.

Ostatně, i Švédy posunula do čtvrtfinále právě zodpovědnost, maximální disciplína a kvalitní obranná činnost. Švýcaři se o tom přesvědčili v osmifinále, před nimi Italové v baráži nebo Nizozemci v kvalifikaci. Skandinávci sice hrají v klasickém rozestavení 4 - 4 - 2 se dvěma útočníky, ale blokem, který na hřišti vytváří, jsou nepříjemným soupeřem pro každého. A když k tomu přidají disciplínu a přechodovou fázi, na kterou hodně spoléhají, vychází z toho účast ve čtvrtfinále. Uvidíme, jak se s jejich herním pojetím teď vyrovná Anglie.

Její zápas s Kolumbií nudil a mně osobně se ani trochu nelíbil, protože nabídl jen fauly, neustálé kouskování hry a podrážděnost hlavně ze strany Jihoameričanů.

Jó Francouzi s Argentinou, to byla jiná partie. Zajímavá, dramatická, napínavá i proto, že Argentinci dokázali otočit skóre a jít do vedení. Jenže Francouzi měli Mbappého. Neuvěřitelné, jak devatenáctiletý fotbalista vzal odpovědnost na sebe a utkání rozhodl. Mě sice nepřekvapil, neboť jsem ho sledoval, už když hrál v Monaku, ale jeho výkon proti Argentině, všechna čest. Práci s balónem ovládá, ale to dovede spousta jiných hráčů také. Jenže on je výjimečný dynamickou technikou, a hlavně tahem na bránu, což dokázal v situaci, kdy Argentincům nezbylo než ho faulovat, takže následovala penalta. Spousta jiných hráčů by do podobné situace vůbec nešla, ale Mbapé prostě své rychlosti maximálně využívá.

Právě v tom jsem viděl ostrý kontrast v porovnání s Portugalci a Španěly, dvěma týmy, které se s mistrovstvím světa už rozloučily. Hlavně na Španělsku bylo patrné, že mají mužstvo poskládané z hráčů, kteří už mají něco za sebou. A to říkám při vší úctě k Iniestovi, Ramosovi, Costovi a spol., protože klobouk dolů před tím, co dokázali. Ale už to není to, co dřív, i když fotbalové kvality jim upřít nelze. Hráli ovšem komplikovaný fotbal a scházel jim bombarďák, typický kvalitní útočník, jakým byl naposledy Raúl. Torres a spol., kteří přišli po něm, už byli jinou sortou, a i proto Španělé vypadli a čtvrtfinále se bude odehrávat bez nich.

Jsem zvědav, jestli nabídne něco nového... Kromě preferované odpovědnosti, o níž jsem se zmiňoval na příkladu Brazilců či Švédů a kterou přijali za svou i fotbalisté Chorvatska v utkání s Dány, toho moc k vidění nebylo. Třeba právě ve zmiňovaném duelu Chorvatů s Dány jsem ze zajímavosti sledoval, kolik uvidím kolmých přihrávek, náběhových situací či přihrávek za obrannou linii soupeře. A napočítal jsem jen jednu. Na Rebiče, po jehož akci následovala penalta, kterou ovšem Modrič v nastaveném čase neproměnil.

Fotbalovou kariéru nastartoval během vojny v pražské Dukly, jméno Karla Jarolíma je ovšem spojeno hlavně se Slavií, kde hrál sedm let, aby poté odešel do francouzského Rouenu a posléze Amiens. Po návratu hrál ve Slavii, Viktorii Žižkov, Benešově a Bohemians. Jako hráč vyhrál ligu s Duklou, jako trenér byl mnohem úspěšnější, neboť získal dva tituly se Slavií a jeden na Slovensku s bratislavským Slovanem. Vedle toho má na kontě vítězství v Českém poháru s Mladou Boleslaví a ve Slovenském poháru se Slovanem, během angažmá v Arábii vyhrál s klubem Al Ahlí i Královský pohár mistrů. K české reprezentaci přišel v roce 2016 z Mladé Boleslavi, ale na MS 2018 v Rusku s ní nepostoupil.
Karel Jarolím

Časová osa: MS 2018

Filtr článků - MS 2018


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

           
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Play-off

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..