Švýcarsko - Portugalsko 2:0Překvapení v Basileji. Mistři Evropy z Portugalska na úvod kvalifikace padli!

Fotbalistům Portugalska nevyšel vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa. Úřadující mistři Evropy bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda podlehli 0:2 domácímu Švýcarsku. V soutěžním utkání prohráli poprvé po dvou letech.

Švýcaři slaví gól proti Portugalsku v kvalifikaci MS 2018.

Dosud jen dvakrát se stalo, že by noví mistři Evropy hned v úvodu další kvalifikace prohráli. V roce 2004 se to stalo Řecko a v roce 1965 Španělsku.

Nevedlo se ani druhému finalistovi letošního šampionátu Francii, která na hřišti Běloruska uhrála jen bezbrankovou remízu. A to i přesto, že svěřenci trenéra Didiera Deschampse přestříleli domácí výběr 23:3. Jenže zahazovali i ty největší šance. Nejblíže gólu byl Varane, který trefil břevno.

V trápení pokračuje Nizozemsko, které tentokrát remizovalo 1:1 ve Švédsku. Domácím pomohl velkou chybou Strootman, který před vlastním vápnem přišel o míč a Berg pohotově přeloboval brankáře. Sneijder pak už stihl jen srovnat.

Bulharsko se trápilo s outsiderem

Po nečekaném bodu sahalo Lucembursko, které v nastavení zápasu v Bulharsku vyrovnalo na 3:3. Jenže domácí hned v zápětí dokázali znovu překlopit vedení na svou stranu a šťastně vyhráli 4:3.

Řecko vyhrálo na Gibraltaru 4:1, když tři branky dalo v závěru prvního poločasu. Nejprve si dal ve 44. minutě smolný vlastní gól Wiseman, hned v zápětí poslal Mitroglu do samostatného úniku Fortunise a ještě v nastavení dokonal rozhodující fázi Torosidis.

Přerušení pondělního utkání nakonec pomohlo Albánii, která v dnes dohrávaných 13 minutách vybojovala vítězství 2:1 nad Makedonií. Rozhodující gól dal v 89. minutě bývalý útočník Sparty a Slavie Bekim Balaj.

Zápas byl v pondělí večer za stavu 1:1 v 77. minutě přerušen kvůli silnému dešti. Zbytek utkání se musel dohrát až v úterý. Už se zdálo, že se na remízovém výsledku nic nezmění, ale minutu před koncem normální hrací doby rozehrála Albánie přímý kop, Memushaj našel hlavu Balaje a ten rozhodl.

Utkání kvalifikace MS 2018 ve fotbale:
Skupina A:
Borisov: Bělorusko - Francie 0:0
Rozhodčí: Hategan (Rum.).
Sofie: Bulharsko - Lucembursko 4:3 (1:0)
Branky: 16. Rangelov, 65. Marcelinho, 79. I. Popov, 90.+2 Tonev - 60. a 62. Joachim, 90.+1 Bohner. Rozhodčí: Maželka (Lit.).
Solna: Švédsko - Nizozemsko 1:1 (1:0)
Branky: 43. Berg - 67. Sneijder. Rozhodčí: Orsato (It.).
Skupina B:
Andorra la Vella: Andorra - Lotyšsko 0:1 (0:0)
Branka: 49. Šabala. Rozhodčí: Pisani (Malta).
Tórshavn: Faerské ostrovy - Maďarsko 0:0
Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).
Basilej: Švýcarsko - Portugalsko 2:0 (2:0)
Branky: 23. Embolo z pen., 30. Mehmedi. Rozhodčí: Lahoz (Šp.). ČK: 90.+3 Xhaka (Švýc.).
Skupina G:
Škodra: Albánie - Makedonie 2:1 (1:0)
Branky: 9. Sadiku, 89. Balaj - 51. Alioski. Rozhodčí: Gocek (Tur.).
Skupina H:
Zenica: Bosna a Hercegovina - Estonsko 5:0 (2:0)
Branky: 8. a 90.+2 Spahič, 23. Džeko z pen., 72. Medunjanin, 83. Ibiševič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták (všichni ČR).
Nikósie: Kypr - Belgie 0:3 (0:1)
Branky: 13. a 61. R. Lukaku, 81. Carrasco. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).
Faro: Gibraltar - Řecko 1:4 (1:4)
Branky: 26. Walker - 10. Mitroglu, 44. vlastní Wiseman, 45. Fortunis, 45.+2 Torosidis. Rozhodčí: Kehlet (Dán.).