Ázerbájdžán - Německo 1:4Německo zůstává bodově stoprocentní. Severní Irové se vracejí před Česko

Fotbalisté Německa zvítězili v "české" skupině C v kvalifikaci mistrovství světa 4:1 v Ázerbájdžánu a i přes první inkasovaný gól mají po pěti zápasech stoprocentní bilanci. V čele mají pětibodový náskok na Severní Irsko, které večer vyhrálo 2:0 nad Norskem a vrátilo se před českou reprezentaci. Na tu mají ostrované po polovině bojů ve skupině k dobru dva body. Anglie splnila roli favorita a po výhře 2:0 nad Litvou zůstala jediným týmem bez obdržené branky. Polsko po výhře 2:1 v Černé Hoře jasně vede skupinu E.

Němci se radují po jedné z branek proti Ázerbájdžánu.

Německo vedlo v Baku od 19. minuty, když Hector poslal z levé strany míč před branku Schürrlemu a ten prvním gólem za reprezentaci od června 2015 otevřel skóre. Domácí ale v 31. minutě dokázali vyrovnat, poté co první branku v kvalifikaci vstřelil Nazarov, jemuž pěkným obloučkem asistoval Ismajlov. Německo inkasovalo po 678 minutách. Pět minut nato ale vrátil vedení lídrovi skupiny po zaváhání domácí obrany Müller.

Ještě do konce poločasu stihl po přesném Kimmichově centru zvýšit náskok hostů hlavičkou Gómez. Útočník Wolfsburgu oslavil jubilejní 30. trefu za národní tým. V závěru si zopakovali spolupráci z prvního dějství Hector a Schürrle a druhý jmenovaný upravil na 4:1.

Severní Irsko vedlo nad Norskem už od druhé minuty, když se v pokutovém území otočil s míčem Ward a střelou k tyči překonal gólmana Jarsteina. V 29. minutě na druhé straně trefil Söderlund břevno a vzápětí domácí přidali druhý zásah. Davis poslal balon za obranu a útočník Washington zakončil mezi nohy norského brankáře.

V 77. minutě mohl z přímého kopu snížit Nordtveit, který podstřelil zeď, gólman McGovern ale zasáhl u tyče včas. Trenér skandinávského celku Lars Lagerbäck tak při premiéře na norské lavičce neuspěl. Do zápasu poslal mimo jiné dva debutanty: v základu nastoupil obránce Valsvik, v závěru se do hry dostal též záložník Sander Berge. Severní Irsko doma vyhrálo všechny tři kvalifikační duely se skóre 10:0.

V základní sestavě Anglie nastoupil po čtyřech letech útočník Defoe a v 22. minutě otevřel po Sterlingově pasu skóre. Na druhé straně mohl v závěru poločasu vyrovnat Valskis, jehož ofsajdové postavení asistent rozhodčího neodmával, a po zaváhání brankáře Harta zachránil situaci stoper Stones. Po změně stran měl favorit znovu navrch a převahu zužitkoval po přízemní kombinaci v 66. minutě střídající Vardy.

Slovenská reprezentace otevřela zápas na Maltě úspěšně, už ve druhé minutě vystřelil Weiss z hranice pokutového území a míč se od břevna odrazil do branky. O chvíli později ale domácí outsider vyrovnal, po Škriniarově chybě se prosadil Farrugia.

V závěru poločasu vrátil hostům vedení Greguš a po změně stran pojistil výhru favorita Nemec. Slovensko je ve skupině F na druhé pozici s čtyřbodovou ztrátou na Anglii a o bod před Slovinskem, které prohrálo 0:1 ve Skotsku. Zápas rozhodl dvě minuty před koncem střídající Chris Martin.

Polsko zvítězilo v Černé Hoře 2:1 a v čele skupiny E má šestibodový náskok na dnešního soupeře, jemuž chyběl zraněný nejlepší střelec Jovetič. V dalších zápasech Rumunsko remizovalo s Dánskem 0:0 a Arménie i díky přesilovce nad Kazachstánem vyhrála 2:0 po gólech Mchitarjana a Özbilize.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale:
Skupina C:
Serravalle: San Marino - ČR 0:6 (0:5)
Baku: Ázerbájdžán - Německo 1:4 (1:3)
Branky: 31. Nazarov - 19. a 81. Schürrle, 36. Müller, 45. Gómez. Rozhodčí: Orsato (It.).
Ázerbájdžán: K. Agajev - Pašajev, B. Gusejnov, Sadygov, Mirzabekov - Garajev, Amirgulijev (87. Israfilov) - Ismajlov (81. Gurbanov), D. Gusejnov, Nazarov - Šejdajev (67. Yilmaz). Trenér: Prosinečki.
Německo: Leno - Kimmich, Hummels, Höwedes, Hector - Khedira, Kroos (89. Rudy) - Schürrle, Müller, Draxler (84. Sané) - Gómez (61. Özil). Trenér: Löw.
Belfast: Severní Irsko - Norsko 2:0 (2:0)
Branky: 2. Ward, 33. Washington. Rozhodčí: Göcek (Tur.).
Severní Irsko: McGovern - C. McLaughlin, J. Evans, McAuley, Cathcart - Davis, Norwood - Ward (80. McGinn), Brunt, Dallas (88. Lund) - Washington (85. Lafferty). Trenér: M. O'Neill.
Norsko: Jarstein - Skjelvik, Elabdellaoui, Valsvik, Hovland - Johansen (75. S. Berge), Nordtveit - M. Elyounoussi, King, T. Elyounoussi (53. Dähli) - Söderlund (63. Diomande). Trenér: Lagerbäck.
Jerevan: Arménie - Kazachstán 2:0 (0:0)
Branky: 73. Mchitarjan, 75. Özbiliz. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). ČK: 64. Malyj (Kazachstán).
Kluž: Rumunsko - Dánsko 0:0
Rozhodčí: Atkinson (Angl.).
Podgorica: Černá Hora - Polsko 1:2 (0:1)
Branky: 63. Mugoša - 40. Lewandowski, 82. Piszczek. Rozhodčí: Kassai (Maď.).
Londýn: Anglie - Litva 2:0 (1:0)
Branky: 22. Defoe, 66. Vardy. Rozhodčí: Buquet (Fr.).
Ta'Qali: Malta - Slovensko 1:3 (1:2)
Branky: 14. Farrugia - 2. Weiss, 41. Greguš, 84. Nemec. Rozhodčí: Palabiyik (Tur.). ČK: 79. Farrugia - 90.+1 Nemec.
Glasgow: Skotsko - Slovinsko 1:0 (0:0)
Branka: 88. C. Martin. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).